Pakko nyt kysyä, kun alkoi vaivaamaan. Haen siis mm. Jyväskylän ammattikorkeakouluun lukemaan liiketaloutta. Täytyykö minun matkustaa Jyväskylään asti tekemään pääsykoetta, vaikka liiketalouden valtakunnallisia pääsykokeita järjestetään muuallakin Suomessa ja paljon lähempänä asuinpaikkaani? Voinko siis esimerkiksi käydä tekemässä valintakokeen jossain minua lähemmässä amk:ssa? Jos tämä on mahdollista, niin pitääkö minun ilmoittaa asiasta jonnekin?
Auttakaa. Tämä tyttö on nyt ihan sekaisin noiden valintakokeiden kanssa. Ja taas toivon ainoastaan asiallisia vastauksia. Kiiitos! :)
Valintakokeiden suorittamisesta
5
786
Vastaukset
- kuu
käytäntö kai on että sinne kaupunkiin mennään kokeisiin,minne hakeekin, jos joillain kaupungeilla ei sitten erikseen ole yhteistä koetta. tästä olisi kyllä selvästi ilmoitettu. jos näin ei kuitenkaan ole, voithan soittaa kutsukirjeessä olevaan numeroon ja esittää toivomuksen siitä, että saisit tehdä kokeen lähempänä olevassa kaupungissa. aina se ei tietenkään onnistu, koska valintaperusteet ovat erilaisia,mutta kannattaa kokeilla.
varmimman tiedon saat kun soitat jollekin asiasta oikeasti tietävälle..- ylioppilas06
Pitää varmaan maanantaina soittaa Jyväskylän hakutoimistoon ja kysyä asiasta. Tuntuu vain, että tulee ihan tolkuttoman kalliiksi reissata ympäri Suomea. Vaikka tietenkin oma mokahan se on, kun hain niin kauas. :/
- voi teitä
Ei sentään kannattaisi hankkia vastausta sieltä missä asia varmasti tiedetään, eli ko. koululta?! Toisaalta, jos ei niin väliä ole, onko vastaus oikein vai väärin, niin voithan kysyä täältäkin, heh!
- ylioppilas06
voi teitä kirjoitti:
Ei sentään kannattaisi hankkia vastausta sieltä missä asia varmasti tiedetään, eli ko. koululta?! Toisaalta, jos ei niin väliä ole, onko vastaus oikein vai väärin, niin voithan kysyä täältäkin, heh!
..kuten sanoitkin, niin sillä ei olekaan kovin paljon väliä, koska nuo jyväskylän linjat ovat minulla aivan viimeisenä vaihtoehtona. Eli olen jo harkinnut, että menisinkö tekemään ollenkaa valintakoetta, koska en ole varma haluanko sinne lähteä opiskelemaan.. :) Mutta kiitos enemmän tai vähemmän asiallisesta vastauksestasi. :D
- minä
mun mielestä sun on pitäny hakuvaiheessa valita paikka jossa haluat pääsykokeen tehdä,jos se on valtakunnallinen. Kuitenkin muistelisin että liiketalouden koe ei kaikissa kouluissa ole sama,joten ellei valintakoekutsussa muuten sanota,niin sinun täytyy matkustaa jyväskylään pääsykokeeseen...en ole varma..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984466Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293313No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341143
- 371086
- 131054
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872