Valintakokeiden suorittamisesta

Pakko nyt kysyä, kun alkoi vaivaamaan. Haen siis mm. Jyväskylän ammattikorkeakouluun lukemaan liiketaloutta. Täytyykö minun matkustaa Jyväskylään asti tekemään pääsykoetta, vaikka liiketalouden valtakunnallisia pääsykokeita järjestetään muuallakin Suomessa ja paljon lähempänä asuinpaikkaani? Voinko siis esimerkiksi käydä tekemässä valintakokeen jossain minua lähemmässä amk:ssa? Jos tämä on mahdollista, niin pitääkö minun ilmoittaa asiasta jonnekin?

Auttakaa. Tämä tyttö on nyt ihan sekaisin noiden valintakokeiden kanssa. Ja taas toivon ainoastaan asiallisia vastauksia. Kiiitos! :)
5794
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

käytäntö kai on että sinne kaupunkiin mennään kokeisiin,minne hakeekin, jos joillain kaupungeilla ei sitten erikseen ole yhteistä koetta. tästä olisi kyllä selvästi ilmoitettu. jos näin ei kuitenkaan ole, voithan soittaa kutsukirjeessä olevaan numeroon ja esittää toivomuksen siitä, että saisit tehdä kokeen lähempänä olevassa kaupungissa. aina se ei tietenkään onnistu, koska valintaperusteet ovat erilaisia,mutta kannattaa kokeilla.
varmimman tiedon saat kun soitat jollekin asiasta oikeasti tietävälle..

Äänestä
  • Pitää varmaan maanantaina soittaa Jyväskylän hakutoimistoon ja kysyä asiasta. Tuntuu vain, että tulee ihan tolkuttoman kalliiksi reissata ympäri Suomea. Vaikka tietenkin oma mokahan se on, kun hain niin kauas. :/

    Äänestä

  • Ei sentään kannattaisi hankkia vastausta sieltä missä asia varmasti tiedetään, eli ko. koululta?! Toisaalta, jos ei niin väliä ole, onko vastaus oikein vai väärin, niin voithan kysyä täältäkin, heh!

    Äänestä

  • voi teitä kirjoitti:

    Ei sentään kannattaisi hankkia vastausta sieltä missä asia varmasti tiedetään, eli ko. koululta?! Toisaalta, jos ei niin väliä ole, onko vastaus oikein vai väärin, niin voithan kysyä täältäkin, heh!

    ..kuten sanoitkin, niin sillä ei olekaan kovin paljon väliä, koska nuo jyväskylän linjat ovat minulla aivan viimeisenä vaihtoehtona. Eli olen jo harkinnut, että menisinkö tekemään ollenkaa valintakoetta, koska en ole varma haluanko sinne lähteä opiskelemaan.. :) Mutta kiitos enemmän tai vähemmän asiallisesta vastauksestasi. :D

    Äänestä

mun mielestä sun on pitäny hakuvaiheessa valita paikka jossa haluat pääsykokeen tehdä,jos se on valtakunnallinen. Kuitenkin muistelisin että liiketalouden koe ei kaikissa kouluissa ole sama,joten ellei valintakoekutsussa muuten sanota,niin sinun täytyy matkustaa jyväskylään pääsykokeeseen...en ole varma..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ylioppilas06 kirjoitti:

Pakko nyt kysyä, kun alkoi vaivaamaan. Haen siis mm. Jyväskylän ammattikorkeakouluun lukemaan liiketaloutta. Täytyykö minun matkustaa Jyväskylään asti tekemään pääsykoetta, vaikka liiketalouden valtakunnallisia pääsykokeita järjestetään muuallakin Suomessa ja paljon lähempänä asuinpaikkaani? Voinko siis esimerkiksi käydä tekemässä valintakokeen jossain minua lähemmässä amk:ssa? Jos tämä on mahdollista, niin pitääkö minun ilmoittaa asiasta jonnekin?

Auttakaa. Tämä tyttö on nyt ihan sekaisin noiden valintakokeiden kanssa. Ja taas toivon ainoastaan asiallisia vastauksia. Kiiitos! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu