Digitekniikka ei tosin ole alaani, mutta ongelmani on, että pari-kolme kuukautta vanhassa Sonyn 40" LCD:ssä ei digi-tv näy. Kun talvella töllön ostin, niin alkuajat katselimme digilähetyksiä irtoantennin kautta ja välillä näkyi erinomaisesti ja välillä hieman heikommin. Nyt kun vihdoin sain laitteen kytkettyä suoraan kattoantenniimme, niin digi ei enää löydä kanavia lainkaan, mutta analogiset näkyvät paremmin, kuin koskaan - missä vika? Sonyssa on sisäinen digi-viritin - onkohan se jostain syystä sanonut työsopimuksen irti vai onko jotain muita ehdotuksia? Hävitin irtoantennin samassa kun vaihdoimme kattoantenniin, joten en pääse silläkään enää testaamaan.
Auttakaa insinööriä
Sony-dad
7838
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
ettei antenni tullut väärään paikkaan tai suuntaan ?
ongelmaan, mutta tuo valottaa miten vastaan porukan kysymyksiin siitä että kannattaako ostaa digitv vai tavallinen tv boxi.
Vastaan että boxi.
On helpompaa kuljettaa huoltoon 200 gramman digiboxi kuin kymmenien kilojen digitv.
Ja yhdistelmä on (toistaiseksi) paljon halvempikin.
Asutko Omakotitalossa vai Kerrostalossa tai Rivarissa?
OK: Vanhat antennit, suodattimet ja rasiat eivät välttämättä "päästä läpi" eli signaali vaimenee matkalle tai antenni ei pysty ottamaan korkeampia taajuuksia vastaan. Remppa edessä ainakin tod,näk antenni ja jakosuodin uusiksi.
KT/RT:
- Taloyhtiön a-verkko, onko se päivitetty digikäyttöön? Jos ei niin todennäköisesti remontti edessä (iso tai pieni)
- Vai onko se kaapeliverkossa ja olet ostanut harava eli T-mallin digivastaanottimen eli ei pidä näkyäkkään digin
Asumme 3 vuotta vanhassa ok-talossa - antenni laitettu 2 vuotta sitten, joten siitäkään ei pitäisi homman olla kiinni! Kannanko siis Sony-Boyn huoltoon?
http://www.sci.fi/~oh2bio/antennit/sijoitus.htm
Kiitos linkistä - ongelmani kuullostaa juuri tuolta, sillä lainasin naapurilta sisäantennia ja sain pienillä säädöillä digin taas näkyviin, joten digiviritin on siis ok. Olemme siis katveessa - naapurini mukaan se ei ole ihme, sillä hänellä on samoja ongelmia - muuten digikanavat näkyy, mutta nelonen kuulemma välillä pikselöityy. Käännyn siis antenniasentajien puoleen - suuri kiitos sinulle fiksusta vastauksesta!
insinööriä, tosin olen jo ex sellainen, kohta 7-kymppinen, lähes kaiken tietotaitoni loppuun, nollille, käyttänyt.
Hiukan perehdyin aiheeseen, kun hankin juuri mökille vientiä varten Verkkokauppa.com'ista Kansalaisboxin. Täällä Espoossa, 5km lähettimestä, se nayttää toimivan aivan hyvin oheisen linkin mukaisella antennilla, jonka rakensin lankavateripustimesta, 2mm.
http://www.sci.fi/~oh2bio/antennit/HB9CV.htm
(samasta lähteestä, kuin se antennipaikan etsintäohjekin)