Pinnacle DVB-T USB 2.0

Suomessakin myydään Pinnaclen valmistamaa DVB-T USB 2.0 digivastaanotinta usean myyjän toimesta. Kukaan ei kerro että YLE:n tekstitykset eivät toimi ko. laitteella. Pinnacle ei tiedä tuleeko koskaan toimimaankaan, joten sinänsä mukavan laitteen hankinta on hieman kyseenalainen asia. Tietääkö kukaan löytyykö ongelmaan joku ratkaisu muualta?
117724
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Siihen sinulla on oikeus. Nebula on ainoa jossa tekstitykset toimivat täydellisesti.
Toimimattomuus on näissä tekeleissä vakio-ominaisuus, joten sen mainitsemista ei enää pidetä tarpeellisena.

Äänestä
  • Eli Nebulaa suosittelet? Onko muut samaa mieltä? USB-mallistako on kysymys, vai onko mitään väliä mikä malli se on? Meinasin hommaa jonkun vastaavan virittimen tietsikkaan.

    Äänestä

  • vielä? kirjoitti:

    Eli Nebulaa suosittelet? Onko muut samaa mieltä? USB-mallistako on kysymys, vai onko mitään väliä mikä malli se on? Meinasin hommaa jonkun vastaavan virittimen tietsikkaan.

    Monissa testeissä todettu. Ohjelma ei virheetön siinäkään ja kaikkien kannettavien USB-virta ei riitä.
    Arkikäytössä kyllä talletukset teksteineen onnistuvat lähes 100%.

    Äänestä

  • Setä kirjoitti:

    Monissa testeissä todettu. Ohjelma ei virheetön siinäkään ja kaikkien kannettavien USB-virta ei riitä.
    Arkikäytössä kyllä talletukset teksteineen onnistuvat lähes 100%.

    Ja ohjelmat tallentuvat nimillään helposti.

    Äänestä

  • Voin toki palauttaa tuotteen mtta en hyväksyä tällaista menettelyä. Minä kyllä selviän noista ohjelmista ilman tekstitystäkin. Asia ei välttämättä ole sama kaikkien ko. laitteen ostaneiden kohdalla. Ihmetyttää vaan ettei myyjien tarvitse mainitakkaan moisesta toimimattomuudesta ostajille. Jokainen kuitenkin ajattelee että Suomessa myytävät laitteet toimivat suomalaisten lähetysten, siis ainakin YLE:n, osalta. YLE ilmoittaa nodattavansa Digitv -määritystä tarkasti. Suurimalta osalta valmistajat ovat korjanneet boxiensa ohjelmistot. Pinnacle taitaa olla sitten valitettava poikkeus. Pinnacle on (ollut)arvostettu brandi, joten tällainen tapaus ei tee hyvää valmistajan imagolle.

    Äänestä

  • Penatar kirjoitti:

    Voin toki palauttaa tuotteen mtta en hyväksyä tällaista menettelyä. Minä kyllä selviän noista ohjelmista ilman tekstitystäkin. Asia ei välttämättä ole sama kaikkien ko. laitteen ostaneiden kohdalla. Ihmetyttää vaan ettei myyjien tarvitse mainitakkaan moisesta toimimattomuudesta ostajille. Jokainen kuitenkin ajattelee että Suomessa myytävät laitteet toimivat suomalaisten lähetysten, siis ainakin YLE:n, osalta. YLE ilmoittaa nodattavansa Digitv -määritystä tarkasti. Suurimalta osalta valmistajat ovat korjanneet boxiensa ohjelmistot. Pinnacle taitaa olla sitten valitettava poikkeus. Pinnacle on (ollut)arvostettu brandi, joten tällainen tapaus ei tee hyvää valmistajan imagolle.

    Eli myyjä selviää kaupan purulla. Joissakin tapauksissa ostaja on saanut myös korvausta matkakustannuksista. Ajanhukkka ja harmitus jäävät kuluttajan piikkin.

    Äänestä

Löytyy esim ProgDVB 4.72.8, jolla kaikki tekstitykset toimii loistavasti Pinnaclen
USB laitteilla

Äänestä
  • En kuitenkaan löytänyt ohjelman asetuksista Pinnaclen USB -laitteita. Mikä laite tulisi valita että Pinnaclen USB toimii?

    Äänestä

  • penatar kirjoitti:

    En kuitenkaan löytänyt ohjelman asetuksista Pinnaclen USB -laitteita. Mikä laite tulisi valita että Pinnaclen USB toimii?

    Device List valikosta valitaan
    BDA Local DVB-T Digital Antenna

    Äänestä

  • penatar kirjoitti:

    En kuitenkaan löytänyt ohjelman asetuksista Pinnaclen USB -laitteita. Mikä laite tulisi valita että Pinnaclen USB toimii?

    Kun kanavat on haettu
    Tässä vielä ohjeita asetuksista, jotta tekstit
    näkyy

    Asensin ohjelman ja asetuksiksi laitoin; Setting->DirectShow. Laitoin kaikkiin kolmeen (TV channels, TV with AC3 ja Radio) kohtaan Elecard. Letter box mode: none. Ja viimeiseen valikkoon VMR9 (Need DirectX9). Kävin myös ProgDVB:n kansiossa Filters ja siellä tuplaklikkasin register. Tuplaklikkasin samalla myös kansiota elecard Mpeg2.

    Sitten Settings->OSD Settings. Sieltä varmistin, että Subtitles ruutu on rastitettu. Tuplaklikkasin myös Subtitles valikon kahdalla, jolloin pääsee tekstitys asetuksiin. Sinne laitoin vasempaan reunaan numerot: 40-440-680-99 ja painoin OK.

    Sitten vielä Ylen kanavien kohdalla (Channel list) hiiren oikeaa näppäintä, jolla pääsee kanava asetuksiin (=Channel proberty). Siellä oikeaan reunaan kohtaan subtitles ja painoin edit. Sitten add ja etsin Finnish ja numeroksi YLETV1:lle 1027. Hyväksyin OK:lla ja lopuksi vielä edit valikosta äsken luotu Finnish page:1027 valitaan käyttöön. Sitten sivun alalaidasta Apply ja OK. Sama pitää toistaa jokaisen Ylen kanavan kohdalla (siis oikea numero oikealle kanavalle: YLE2 2027, FST 3027, TEEMA 4027, YLE24 5027)

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


Penatar kirjoitti:

Suomessakin myydään Pinnaclen valmistamaa DVB-T USB 2.0 digivastaanotinta usean myyjän toimesta. Kukaan ei kerro että YLE:n tekstitykset eivät toimi ko. laitteella. Pinnacle ei tiedä tuleeko koskaan toimimaankaan, joten sinänsä mukavan laitteen hankinta on hieman kyseenalainen asia. Tietääkö kukaan löytyykö ongelmaan joku ratkaisu muualta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu