jäähdytysneste

jarkki

onko normaalia että kun tyhjensin jäähdytysnestesäiliön ja lisäsin siihen nestettä niin kuukauden päästä jäähdytysneste on ihan tumman likaista..

7

5915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sitroen.

      normaalia, tietenkin jossain rajoissa. Glykolissa oleva väriaine on jonkin väristä, joskus likaisen kellertävääkin.

    • asentaja..

      Kyllä se väri pysyy samanlaisena alusta alkaen. Kun sekoitat nesteen ja veden keskenään ennen jäähdytysjärjestelmään laittoa näet oikean värin. Jos nesteen väri muuttuu vaikka kuukauden aikana pääsee järjestelmään jostain öljyä.

    • Joku muu

      Nesteen sekaan pääsee öljyä tai moottorissa on joskus käytetty huonolaatuista nestettä (tai seoksessa on ollu liikaa vettä) ja kanavistoon on kertynyt lietettä joka sitten nyt irtoaa ja sotkee nesteen..

    • Tyhjennä koko järjestelmä (alin vesiletku irti)

      Jos neste oli ruosteen väristä niin alan kaupoista löytyy puhdistusaineita (ohjeet purkin kyljessä) Voit myös huuhdella järjestelmää pelkällä vedellä (vesi sisään kone käyntiin ja vesi pois)Sitten vaan uudet nesteet sisälle.

      jos autolla on ajettu pelkällä vedellä lohkon vesitilaan voi olla tullut jo ruostetta, tällöin jäähdytysnesteen puhtaana pysyminen voi olla ongelmallista.

      SÄILIÖNKÖ = paisuntasäiliö

      • oli tummaa

        neste oli todella tummaa..laittaessani sinne nestettä se oli sinistä...joo taidampa tästä sitten tyhjentää koko järjestelmän niin kuin neuvoit..kiitti vaa


    • mahle

      ootko varma ettet oo kussu syyläriin? kuset tulee laittaa pissa poikaan. joskus voi kyllä tulla erehdys ja kuset mennä väärään paisunta säiliöön

    • Hyvätulee

      Entä Evans vedetön jäähdytin neste

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      3
      2721
    2. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2521
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      4
      2239
    4. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      44
      1855
    5. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1443
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      14
      1433
    7. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      176
      1155
    8. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      101
      1134
    9. Persu ajoi autoa

      Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1
      Perussuomalaiset
      20
      1043
    10. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      81
      938
    Aihe