No niin.
Nyt tuli sitten hankittua tarvittava määrä kuutioita ja pitäisi alkaa tekemään Fj1200 huoltoa ennen kesän pitempiä pyöräretkiä.
Pyytäisinkin jotakuta, joka tietää kyseisen mallin sielunelämästä tai neuvoa linkkiä paikkaan, josta löytyisi säätöarvot ja täyttömäärät heittämään kommenttia.
Öljysuositukset, venttiilivälykset, nokkaketjun vaihtoväli/ kiristimen vaihtovälit, keulaputkien täyttömäärät/ huoltotarve, muut lastentaudit ja tarkkailua sekä tarkistusta vaativat kohteet.
Onko järkevää vaihtaa ketjurataspaketilla harvenpaa välitystä, mielestäni matkanopeuksissa pärjäisi pienemilläkin kierroksilla, kun vääntöä ja tehoa löytyy?
Vajaan 500km ajokokemuksen jälkeen täytyy myöntää, että onpas loihakasta menoa.
FJ 1200 säätöarvoja?
4
2455
Vastaukset 4
- FJ1200-92
Tarkkoja arvoja en voi tähän heittää kun on opukset kotona.
Nokkaketjua ei varmaankaan vaihdeta kun "tarvittaessa". Öljyä menee suodattimen kanssa 3.8l. Itse pidän vaihtovälinä 5tkm. Nyt öljyinä Mobil Delvac 1300 15W40, aikaisemmin Belray 10W40.
Lastentauti tai ominaisuus on startiketjun venyminen ja oireena tyhjäkäynnillä rapsuttaminen. Ei haittaa muuten kuin korvaa. Etujouset ovat aika lötkön tuntuiset, uusia progressivisiä saa n.200e.
Siinä 4 tuhannen kierroksen kieppeillä ilmenee resonassi/värinä aalto, tehdas on yrittänyt peittää ongelmaa viimeisissä malleissä mm. vaimennetuilla jalkatapeilla.
Oma kuluttaa kaksi päällä reissussa n. 6.2l/100km ja pari desiä vähemmän yksin ajaessa.
Hyvä valinta sinulla ja paljon turvallisia kilsoja !! - FJ_for_ever
Tässä joitakin tietoja:
Venttiilien säätöön tarvitset säätöpaloja. Pakoventtiilien välykset 0,16-0,20 mm ja imuventtiilien välykset 0,11-0,15. Arvot kylmälle moottorille.
Välityksiin on olemassa kolmea eri takaratasta 39, 40 ja 41 hampainen. Eturattaaksi on hyllyltä saatavana vain 17 hampaista, mutta CB 900:n 18 hampainen on samalla akselin spoorituksella kuin FJ. CB:n ratas on vain liian paksu (14.3 mm) ja se on ohennettava FJ:n mittoihin (10.8 mm). Ohennetaan keskiön molemmilta puolilta saman verran. Allrightin pojilla on luettelo, josta näkee rattaiden mitoitukset.
T:Jukkis
ps. Omalla Fj:llä ajettu jo 95000 km ja edellen kulkee ongelmitta. Öljyt vaihdan 6000 km välein(Castrol GPS). Nykyisillä rattailla ja kejulla olen ajanut jo 38 000 km ja ovat edelleen hyvässä kunnossa. Ketjussa käytän Castrolin Chain Waxia n.500 km välein, reilusti, jotta vaha tuontäisi lian/pölyn pois ketjusta. Lopuksi pyykin rätillä ylimääräiset sonnat ja rasvan pois. Joka kesä on tullut 16 000 km lisää mittariin.(Jo neljä kesää tällä pyörällä takana ja monta vielä edessä) - jorkkis1
Kysymyksessä on fj 1299 vm.1990 onko minkälainen homma vaihtaa tai kiristää starttimoottorin ketju ja miten.
- 12+00fj
ko. ketjun vaihtaminen edellyttää moottorin alakerran avaamista
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 751220
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔821137Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen241095Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t129965Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m6908- 60854
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.73724Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132682Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast50652Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.80632- 48547
Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua90540- 25512
- 36495
Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t11490- 109480
- 43477
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää40448- 19446
- 33405