Leyland.255 . traktorina.. kertokaapa

keselijä

Merkki on vieras. Kannattaako lyödä näppinsä kiinni, jos kohdalle sattuu?

6

7470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • riku

      Kannattaa jos vain sattuu hyvä yksilö kohdalle.

    • oma ihteni

      255.Leukussa on muistakseni Perkinssin kone. ittelläni on kauan sitten ollu mallia 344 kartano. Ja se oli kestävä ja huoleton peli.

      • käytti

        vain 3-sylinterisissä malleissaan Perkinsiä. Isäukolla oli aikanaan malli 344. Oli kyllä kestävä kone, mutta tuntui kyllä sitkeyden puolesta häviävän vanhalle Nuffield Universal Fourille.


    • keselijä.

      Aina askarruttaa se, että varaosat, hinnat, saanti, kuinka Leylandin osalta ko. saanti on turvattu, ettei puhuta aivan Rollsin hintatasoa.
      Eräs sano naapurinsa Leylandin vaihdelaatikon rattaan laiton yli 2000€kun remontiksi kalliin ja osan odotus 3 viikkoa.

      Myös tuo International, ehkä Pelarus.
      Koneita on, mutta tuo "huolto" pidemmän päälle, ettei konetta tarvii panna Kuusankoskelle jonkun älyttömän saamattoman osan takia.

      Hajen konesta omiin lumihommiin ja puuta sahaisin kelkkosin, ym, venhettä rantaan veisin.

      • vene perässä

        Jos kuskaalet venestä tiällä vähänkin pirempiä matkoja, hommaa 70-luvun lopuun englantilaanen nopiaperä natikka, sekuran kopilla. Ovat aikas etuusia ja varaosia saa tiskiltä. Suasittelisin 574 tai 674:sta, 475 on aika tehotoon vehjet lumihommiin. Uuremmat 84-sarjalaaset taas ei oo sen nopiampia kun muutkaan aikalaasensa konehet.


    • Anonyymi

      Oli 80 luvulla maatilalla hyvise pelasi säilö Rehu yms töissä ihan hyvä kun ei siihen aikaa ollu mitään vara osia yms hienouksia. Tunti mittari lukemaa eiollu edes tiedossa. Niiden hydraalinen suodattime vaihto on siit erikoinen että se tiiviste osa on sisään päin muuten se vuotaa jo suodatin on väärin päin. Muuten ihan vertailun kestävä. Mootori venttiili vaihtoivat jossain vuosi mallissa isompiin joka hyvä muistaa ne ei kaikissa oo saman kokosia ja poltto aineen pakkosyöttö pakkasella on joissain sellanen kumi nasta pumpun sivulla käsi kaasu vaan ensin sille ja painaa sormella nastaa. Ja hydraalinen öljyjä ei kannata sekotella eri merkkisiä muuten se on kun kermavaahtoo yleinen vika traktoreissa aiemmin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      99
      8118
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      90
      6108
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      87
      5577
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      68
      5531
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      113
      4760
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      123
      2528
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      48
      2408
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      6
      1379
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1364
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      46
      1210
    Aihe