Mustaruutipistooli?

Onko tuollainen reilun 40-kaliiberin kuulia ampuvan mustaruutipistoolin teho ja tarkkuus millainen näin ampumatarkoituksessa?
1626
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

riittävät kyseiselle mustaruutipistoolille sen aiottuun käyttötarkoitukseen.

Hmmm. .45 mr-pistooleja merkkejä, malleja ja valmistajia sekä laadukkaita, että ei sellaisia on valtavasti.
Hinta seuraa laatua aika tarkkaan, Suomessa löytyy muutama isompi aseliike jossa voi vertailla eroja.
Hyvä mr-pistooli ei häviä tarkkuudessa mitenkään pahemmin nykyisiin verraten.
Laukaisumekanismi on tietenkin alkeellinen ja sen säätäminen rajallista, samoin paloaineesta johtuva piippuaika on isompi.
Mikäli ampuja pitää aseen tukevasti ja tarkasti kohti maalia, niin kyllä suora piippu luodin kymppiin vie. Ihan kuten kaikilla muillakin aseilla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sdöflk kirjoitti:

Onko tuollainen reilun 40-kaliiberin kuulia ampuvan mustaruutipistoolin teho ja tarkkuus millainen näin ampumatarkoituksessa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu