FZR 1000 -92 ääntelee

fzr

Jamppu on ruvennut päästelemään ääniä. Koneen lämmetessä muutaman minuutin ajolla rupeaa kuulumaan sellaista helinää. Ne ei ole nakutusta ei kolinaa. Eikä se kuulosta minkään irrallisen osan resonoinniltakaan. Kylmänä kone käy siististi . Tehot on tallella, jamppu kulkee yhtä "raikkaasti" kuin ennenkin. Käynnistyksen jälkeen tulee hetkenaikaa vaaleaa savua joka haihtuu nopeasti eikä haise öljylle. lämpimänä ei enää savuta. Mistä kannattaisi lähteä vikaa haeskelemaan. Voisiko kuulua jakopään ketjusta. Olisko jotain helppoja keinoja paikallistaa äänen lähde? tyyppivikoja?

8

1436

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusteella

      pyöräsi on hyvässä kunnossa, tee remonttia vasta sitten kun on tarve. Pyöristä kuuluu aina jotain helinää tai rallatusta, älä siis niistä huolestu. Tuo savu on kondessi veden höyryä jota tulee kun pyörän kylmänä käynnistät, eli sekin on aivan normaali ilmiö.

      • fzr

        sitä suhtauttuu kaikenlaisiin helinöihin laihalla lompakolla liian kriittisesti:) Kävin tänään antamassa jampulle reippaampia lähtöjä periaatteella kyllä se vikansa näyttää. Ei se miksikään muuttunut, joten antaa sen helistä.


    • yzf

      Jos pitää resonoivaa ääntä vain tyhjäkäynnin tuntumassa niin sen voi saada pois synkronoimalla kaasuttimet.

      Myös nokkaketju saattaa alkaa pitämään pientä rallatusta ajan saatossa. Se kyllä yleensä kylmänä rallattaa enemmän ja vaimenee kun kone lämpenee.

      • fzr

        Kaasarit on viimekesänä tahdistettu. Osa ääniin löytyi resonoivista katteista. Voiko kytkin pitää sellaista rahisevaa helinää? Se taitaa olla aika lopuillaan kun irrottaa vasta ihan pohjassa ja tarttuu kinni ihan kytkimen löysäämisen loppuvaiheessa. Vaihde päällä kytkin pohjassa startatessa pyrkii nykäisemään eteen päin. Voiko sitä säätää mitenkään?


      • yzf
        fzr kirjoitti:

        Kaasarit on viimekesänä tahdistettu. Osa ääniin löytyi resonoivista katteista. Voiko kytkin pitää sellaista rahisevaa helinää? Se taitaa olla aika lopuillaan kun irrottaa vasta ihan pohjassa ja tarttuu kinni ihan kytkimen löysäämisen loppuvaiheessa. Vaihde päällä kytkin pohjassa startatessa pyrkii nykäisemään eteen päin. Voiko sitä säätää mitenkään?

        Jos systeemissä on ilmaa? Nesteen vaihto ja samalla ilmaus voi auttaa..


    • jou jou

      Exuppi pitää ääntä

    • honda

      männän renkaat helisee.....poikkiko......

      • pää

        Pikku äänistä ei kannata välittää, exup kannatta aina silloin tällöin purkaa,
        ihan jo kiinnityspulttien aukaisun vuoksi.
        Voitelee kuparitahnalla akselin päädyn, sekä yrittää herkistellä niin hyvin kuin vain voi.

        Uskon etta tuon jou jou:un kommentti viasta on oikein.


        Hieman vanha ketju, voipi olla kyselijä jo muissa jutuissa kiinni :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      28
      5440
    2. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      166
      1915
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      159
      1551
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      14
      1314
    5. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      27
      1225
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      94
      1135
    7. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      70
      1114
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      210
      1043
    9. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      45
      1017
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      38
      895
    Aihe