FZR 1000 -92 ääntelee

fzr

Jamppu on ruvennut päästelemään ääniä. Koneen lämmetessä muutaman minuutin ajolla rupeaa kuulumaan sellaista helinää. Ne ei ole nakutusta ei kolinaa. Eikä se kuulosta minkään irrallisen osan resonoinniltakaan. Kylmänä kone käy siististi . Tehot on tallella, jamppu kulkee yhtä "raikkaasti" kuin ennenkin. Käynnistyksen jälkeen tulee hetkenaikaa vaaleaa savua joka haihtuu nopeasti eikä haise öljylle. lämpimänä ei enää savuta. Mistä kannattaisi lähteä vikaa haeskelemaan. Voisiko kuulua jakopään ketjusta. Olisko jotain helppoja keinoja paikallistaa äänen lähde? tyyppivikoja?

8

1467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perusteella

      pyöräsi on hyvässä kunnossa, tee remonttia vasta sitten kun on tarve. Pyöristä kuuluu aina jotain helinää tai rallatusta, älä siis niistä huolestu. Tuo savu on kondessi veden höyryä jota tulee kun pyörän kylmänä käynnistät, eli sekin on aivan normaali ilmiö.

      • fzr

        sitä suhtauttuu kaikenlaisiin helinöihin laihalla lompakolla liian kriittisesti:) Kävin tänään antamassa jampulle reippaampia lähtöjä periaatteella kyllä se vikansa näyttää. Ei se miksikään muuttunut, joten antaa sen helistä.


    • yzf

      Jos pitää resonoivaa ääntä vain tyhjäkäynnin tuntumassa niin sen voi saada pois synkronoimalla kaasuttimet.

      Myös nokkaketju saattaa alkaa pitämään pientä rallatusta ajan saatossa. Se kyllä yleensä kylmänä rallattaa enemmän ja vaimenee kun kone lämpenee.

      • fzr

        Kaasarit on viimekesänä tahdistettu. Osa ääniin löytyi resonoivista katteista. Voiko kytkin pitää sellaista rahisevaa helinää? Se taitaa olla aika lopuillaan kun irrottaa vasta ihan pohjassa ja tarttuu kinni ihan kytkimen löysäämisen loppuvaiheessa. Vaihde päällä kytkin pohjassa startatessa pyrkii nykäisemään eteen päin. Voiko sitä säätää mitenkään?


      • yzf
        fzr kirjoitti:

        Kaasarit on viimekesänä tahdistettu. Osa ääniin löytyi resonoivista katteista. Voiko kytkin pitää sellaista rahisevaa helinää? Se taitaa olla aika lopuillaan kun irrottaa vasta ihan pohjassa ja tarttuu kinni ihan kytkimen löysäämisen loppuvaiheessa. Vaihde päällä kytkin pohjassa startatessa pyrkii nykäisemään eteen päin. Voiko sitä säätää mitenkään?

        Jos systeemissä on ilmaa? Nesteen vaihto ja samalla ilmaus voi auttaa..


    • jou jou

      Exuppi pitää ääntä

    • honda

      männän renkaat helisee.....poikkiko......

      • pää

        Pikku äänistä ei kannata välittää, exup kannatta aina silloin tällöin purkaa,
        ihan jo kiinnityspulttien aukaisun vuoksi.
        Voitelee kuparitahnalla akselin päädyn, sekä yrittää herkistellä niin hyvin kuin vain voi.

        Uskon etta tuon jou jou:un kommentti viasta on oikein.


        Hieman vanha ketju, voipi olla kyselijä jo muissa jutuissa kiinni :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minja Koskela: Ei se väärin ole jos ei halua tehdä töitä

      kyllä tukien varassa saa elää vaikka koko ikänsä. Tää on tätä äärivasemmistolaista ajattelua.
      Maailman menoa
      147
      5712
    2. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      82
      3246
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      89
      1715
    4. On se tullut jo ihan kaikilta osin selväksi

      Ei tämä meidän juttu tule koskaan etenemään.
      Ikävä
      123
      1153
    5. Montako naista

      On menossa mun lisäksi?
      Ikävä
      15
      1094
    6. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      55
      982
    7. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      77
      981
    8. Koska me aloitetaan meidän loppuelämä?

      Oisko jotain ehdotuksia....
      Ikävä
      55
      944
    9. Olet edelleen uskomaton

      Halusin vain kertoa, että olet edelleen mielessäni pysyvästi. Anteeksi, etten saa ajatuksia irti sinusta. Olet... niin p
      Ikävä
      27
      845
    10. Rekkautumispakko olisi hyvä...

      Kirjoittajat saisivat kasvot ihan eri tavalla. Mitä olet mieltä moisesta?
      Sinkut
      158
      844
    Aihe