paljonko on täys tehoisen V-MAX.N teho (moottori/takapyörä) ja riitääkö se?
v max
hön
51381
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Maxissa on euroversiossa 100 hv koneessa ja ns täystehosessa 145 hv koneessa. Täystehosen takapyöräteho on 118-122 hv ja riittänee. V-maxin ajo ominaisuudet huomioon ottaen se riittää, mutta ajo ominaisuuksia voi parantaa ja siten lisätä tehoa jopa 200-250hv koneeseen, mutta eriasia on välittyykö se tiehen!?
Tervehdys!!!
Ajattelin tuoda puolitutun välittäjän kautta ulkomailta v maxin 1200 ja haluaisinkin kysyä tietäjiltä, millä erotan varmasti euro- ja täystehoisen. Onko muutos mahdollinen helposti???
Pyörästä en tiedä paljon mitään teknisesti, keskittyisinkin ajamiseen.
Täystehoisessa kuuluu virtaa päällelaittaessa servomoottorin surina ja pakoaukon koko oli muistaakseni 32mm. Peilit ovaalit.
europelin saa melkein täystehoiseksi 1000 eur investoinnilla( V-boost, luistimien rajoittimien katkaisu), mutta loput hepat tulee putkista ja cdi yksiköstä( lisää hintaa 2000 eur). Pyörän pitää olla -92 tai uudempi.
Moottorin sarjanumeron perusteella valmistajalta.
Minä olen kyllä ymmärtänyt että ei ihan vielä
riitä noiden osien vaihto. Eikö nokat ja pako-aukot ja jopa imu puolessa vähän eroa!??
Mutta heti kättelyssä valitse täysteho "NIIN EI TARVITSE SELITELLÄ" se on vain karu totuus.
Jos pyörä on -92 tai uudempi, niin nokat, imusarjat ja pakoaukot ovat aivan samat oli kyseessä sitten täysteho tai vajaa.Vanhemmissa on sitten em. eroja ja tehojakin oli 100, 128,145 hv...., riippuen maasta ja päästömääräyksistä.