Eli todellakin kissani 3v söi n. puolet kuminauhasta. Onko teillä tapahtunut vastaavaa, ja mitä on tapahtunut? Ajattelin vain että voiko tukkia suolistoa, tai kiertyä jotenkin suolistoon vai tulisiko lunnollisella tavalla ulos. Kiitos kommenteista.
kissa söi kuminauhan
14
8110
Vastaukset
- kaikkimaistuu
Meillä myös syödään kuminauhat, hiuslenkit, muovikukat ja kaikki mikä edes etäisesti heinää muistuttaa. Toistaiseksi kaikki on tullut läpi, joulukuusen koristenauhaakin tuli monta päivää ja leikkauksilta on onnellisesti vältytty, mutta kyllä vaan, aina on mahdollista että ne jäävät välille ja tulee ongelmia. Piiloon vaan siis langat je lenkit ja ruohoa ulkoa tilalle.
Syömisen syy siis lienee se että kissa yrittää puhdistaa suolistoaan mutta heinän puutteessa turvautuu korvikkeisiin... tror jag - Janita
Yksi kissoistani syö kaikki kuminauhat, ilmapallot ja muut voimakkaalle kumille tuoksuvat esineet. Ilmapalloja en oo enää moneen vuoteen pitänyt kun muistan kuinka iljetti noukkia kakkoja heidän wc:stä joissa näkyi selvästi ilmapallon solmukohta :D
Kumilenkki on kuitenkin niin pieni verrattuna juuri esimerkiksi ilmapalloon, joten en pelästyisi pahoin. Kannattaa tarkkailla sitä kakkaa, jos sen sieltä löytää.. :) - tikru05
Mun kisu oli joku päivä syönyt pätkän kengän nauhaa, koska löyty sen weskistä...ns."käytettynä"..Onnex ei ollut jäänyt jumiin suolistoon!
Meidän vanhempi kissa on kanssa todella ihastunut kuminauhoihin. Mikä ihme siinä oikeen viehättää?? Sama äidin kissalla, mut meidän nuorempi ei välitä. Paras oli kun keittiön pöydällä oli joku pussi tms kumpparilla kiinni, niin yhtäkkiä tää meidän sankari rupes haisteleen lattialla ja hyppäs tuolille tutkimaan, missä mahtas olla lenkki syötäväks... ;)
- juttu...
hieuslenksua kerran ooteltiin tovi.. roikkui takapuolessa vaan.. olin jo ell soittamassa, kun ei parafiiniöljylläkään meinannut tulla, mutta lopulta kuitenkin. eli voi olla vaarallistakin. seuraa tilannetta ja ota tarvittaessa yht. ell. viimeistään, jos kissa alkaa tulla vaisuksi tms.
- Skatter
Jostain kumman syystä kissat ovat mieltyneet kuminauhoihin, minun kissa on aivan hulluna. Joskus leikin niillä kissan kanssa, mutta en anna syödä. Kerran kuitenkin söi, kissalle tuli ripuli, mutta onneksi meni ohi päivässä.
- miu**
kaikille vastauksista, tuntuu olevan kovin kiinnostavia nuo kumilenkit kissojen keskuudessa:) Jään odottelemaan josko se luonnollista reittiä ulos tulisi.
- Kissaihminen1
Meidän kissat tykkäävät syödä erityisen paljon kuminauhoja, ja ovat täysin terveitä kuitenkin.
- Anonyymi
Monenko päivän kuluttua kuminauhan syömisestä voi sanoa, että vaara ohi, jos kissa ei saa mitään oireita?
- Anonyymi
Mä oon Miisa, voisin ehkä tykätä susta. Hissukka olen, kumminkin mukava ja nautin puurosta
- Anonyymi
Meillä kissa on syönyt harsokangasta ja se piti leikata ulos. Huomattiin siitä kun kissan vointi heikkeni yllättäen ja yleensä pirteä kissa alkoi piiloutumaan sängyn alle. Kyse on oikeasti vaarallisesta asiasta ja kaikki epämääräinen tavara kannattaa pitää piilossa mikäli kissalla on tapana syödä vähän kaikkea. Yö meni valvoessa että kissa ei kuole leikkauksen jäljiltä, ja onneksi kaikki meni hyvin ja kaveri parani.
- Anonyymi
Unohdin mainita, että aina kannattaa pitää parafiiniöljyä varalta kaapissa!
- Anonyymi
Jos sillä oli lammasjellona hetkensä, joten alusvaatteet pyykkikoriin.
- Anonyymi00014UUSI
mun kissa söi just kumi nauhan eikä oo varaa eläinlääkäriin just nyt ahdistaa siitä on nyt 3 tuntia mitä mä teen
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa2456109SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p784849Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.943737SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2573210Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1462879Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur2002431Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat611948Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2621827Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo491315Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall281248