kissa söi kuminauhan

miu**

Eli todellakin kissani 3v söi n. puolet kuminauhasta. Onko teillä tapahtunut vastaavaa, ja mitä on tapahtunut? Ajattelin vain että voiko tukkia suolistoa, tai kiertyä jotenkin suolistoon vai tulisiko lunnollisella tavalla ulos. Kiitos kommenteista.

14

8761

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikkimaistuu

      Meillä myös syödään kuminauhat, hiuslenkit, muovikukat ja kaikki mikä edes etäisesti heinää muistuttaa. Toistaiseksi kaikki on tullut läpi, joulukuusen koristenauhaakin tuli monta päivää ja leikkauksilta on onnellisesti vältytty, mutta kyllä vaan, aina on mahdollista että ne jäävät välille ja tulee ongelmia. Piiloon vaan siis langat je lenkit ja ruohoa ulkoa tilalle.
      Syömisen syy siis lienee se että kissa yrittää puhdistaa suolistoaan mutta heinän puutteessa turvautuu korvikkeisiin... tror jag

    • Janita

      Yksi kissoistani syö kaikki kuminauhat, ilmapallot ja muut voimakkaalle kumille tuoksuvat esineet. Ilmapalloja en oo enää moneen vuoteen pitänyt kun muistan kuinka iljetti noukkia kakkoja heidän wc:stä joissa näkyi selvästi ilmapallon solmukohta :D

      Kumilenkki on kuitenkin niin pieni verrattuna juuri esimerkiksi ilmapalloon, joten en pelästyisi pahoin. Kannattaa tarkkailla sitä kakkaa, jos sen sieltä löytää.. :)

    • tikru05

      Mun kisu oli joku päivä syönyt pätkän kengän nauhaa, koska löyty sen weskistä...ns."käytettynä"..Onnex ei ollut jäänyt jumiin suolistoon!

    • Meidän vanhempi kissa on kanssa todella ihastunut kuminauhoihin. Mikä ihme siinä oikeen viehättää?? Sama äidin kissalla, mut meidän nuorempi ei välitä. Paras oli kun keittiön pöydällä oli joku pussi tms kumpparilla kiinni, niin yhtäkkiä tää meidän sankari rupes haisteleen lattialla ja hyppäs tuolille tutkimaan, missä mahtas olla lenkki syötäväks... ;)

    • juttu...

      hieuslenksua kerran ooteltiin tovi.. roikkui takapuolessa vaan.. olin jo ell soittamassa, kun ei parafiiniöljylläkään meinannut tulla, mutta lopulta kuitenkin. eli voi olla vaarallistakin. seuraa tilannetta ja ota tarvittaessa yht. ell. viimeistään, jos kissa alkaa tulla vaisuksi tms.

    • Skatter

      Jostain kumman syystä kissat ovat mieltyneet kuminauhoihin, minun kissa on aivan hulluna. Joskus leikin niillä kissan kanssa, mutta en anna syödä. Kerran kuitenkin söi, kissalle tuli ripuli, mutta onneksi meni ohi päivässä.

      • miu**

        kaikille vastauksista, tuntuu olevan kovin kiinnostavia nuo kumilenkit kissojen keskuudessa:) Jään odottelemaan josko se luonnollista reittiä ulos tulisi.


    • Kissaihminen1

      Meidän kissat tykkäävät syödä erityisen paljon kuminauhoja, ja ovat täysin terveitä kuitenkin.

      • Anonyymi

        Monenko päivän kuluttua kuminauhan syömisestä voi sanoa, että vaara ohi, jos kissa ei saa mitään oireita?


    • Anonyymi

      Mä oon Miisa, voisin ehkä tykätä susta. Hissukka olen, kumminkin mukava ja nautin puurosta

    • Anonyymi

      Meillä kissa on syönyt harsokangasta ja se piti leikata ulos. Huomattiin siitä kun kissan vointi heikkeni yllättäen ja yleensä pirteä kissa alkoi piiloutumaan sängyn alle. Kyse on oikeasti vaarallisesta asiasta ja kaikki epämääräinen tavara kannattaa pitää piilossa mikäli kissalla on tapana syödä vähän kaikkea. Yö meni valvoessa että kissa ei kuole leikkauksen jäljiltä, ja onneksi kaikki meni hyvin ja kaveri parani.

      • Anonyymi

        Unohdin mainita, että aina kannattaa pitää parafiiniöljyä varalta kaapissa!


    • Anonyymi

      Jos sillä oli lammasjellona hetkensä, joten alusvaatteet pyykkikoriin.

    • Anonyymi00014

      mun kissa söi just kumi nauhan eikä oo varaa eläinlääkäriin just nyt ahdistaa siitä on nyt 3 tuntia mitä mä teen

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1185
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      83
      727
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      89
      673
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      665
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      604
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      28
      540
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      497
    Aihe