viimeviikolla 800 rekkaa. Niistä 163 oli rikkonut ajo-ja lepoaikasäädöksiä. Enemmän kuin joka 5. siis. Olisikohan asialle tehtävissä jotain??
Pohjois-karjalassa
12
2741
Vastaukset
- täälä
Mitä tulet tänne etsimään korjaajaa? Ei täältä apua löydy ja kuuluukos asia meille.
- EXXO
Sinähän voit mennä vaikka Esson baariin kertomaan uutista. Ja asiallehan voit tehdä jotain menemällä nukkumaan
- Poliisithan
Antaa sakot.
- ajojärjestelijöille
että tekisivät reitit mahdollisiksi ajaa lakien mukaan, siittä tulis hyvä alku, ja noistakin joka kolmas ois varmaankin ollu lainmukasesti ajaviin kuuluva, Eli pikasesti laskien noin joka 13ois ollu lain rikkoja, ja se taas olis varmaankin ollut omaa tyhmyyttä.
Ittekkin tulee rikottuu sääntöjä omasta tyhmyydestä, kun ei viitti jäädä noin 10-20 kilsaa ennen kotia (ja omaa sänkyä) nukkumaan tienposkeen. - eläm䨨
Kannattaisi varmaan hankkia oma elämä, ettei tarvitsisi täällä juoruta muiden asioita. Suosittelen sulle lisäunia.
- mistä löytyy
faktaa puheillesi?jossain on varmaan joku tilasto
Oli muutama päivä sitten ylen teksti-tv.ssä.
Autoja oli tarkastettu rajalla ja sisämaassa kyseisellä alueella.
- tehtävä?
Niin, pitäisihän sitä lakia järkeistää. Mutta miten saisi järkeä päättäjiin???
- J.J.P
Olisi kiva tietää kuinka paljon niistä rikkojista oli VENÄLÄISIÄ.. Jos tarkastuksia tehdään rajan läheisyydessä niin väitän että 70- 80 % autoista oli venäläisiä.
Samanlainen tarkastus tehtiin alkuvuodesta sisämaassa ja silloin ajo ja lepoaikarikkojia oli n 4 %kuljettajista .Tämä luku on suomalaisten keskuudessa varmasti lähempänä " totuutta"
Lehdet vaan taas provosoi raskasta liikennettä.- rakennuttaisi
ne taukopaikat riittävän tiheään. kaikki ei lähde liikkeelle isoista kaupungeista. minäkin aja nmonesti jostain pienestä paikasta ja kun tulee tauon aika, on paikat kortilla.
jokaisen kuppilan pihaan ei saa autoa, ja vartioimatta en uskalla jättää kuormaa, siis nukkua tienposkessa.
totta on myös se että jos kotiin on alle tunnin tai kahden matka mieluummin ajan sen kuin nukun autossa. omaa sänkyä ei voita mikään.
eikä laki kiellä kuitenkaan jatkamaan matkaa vaikka pakulla tai henkilöautolla.
ajaahan ne muutkin ammattikunnat pitkien päivien jälkeen autolla kotiin. - tupu1771
Muistaakseni siinä nimen omaan mainittiin siitä asian haarasta että venäläisistä muutamaa poikkeusta lukuunottamatta oli kiekot huonossa kunnossa jos niitä oli käytetty ollenkaan. Törkeinmät rikkomukset kuittasi tilillensä venäläiset kuljettajat.
- Iceman
Niiralan tullissa, varsinkin naapurin puolelta tultaessa jonosta ei pääse pois, eikä kukaan lähdekään, jos meinaa päästä kotisuomeen. Lähitienoolla ei ole yhtään turvallista taukopaikkaa.
Usein myös siirtymäajat lastauksesta rajalle venyvät liikenteen takkuamisen yms. tekijöiden johdosta, jolloin tulee pakostakin piirturiin ylipitkä työrupeama jota hehkutetaan jokaisessa viestimessä maalimanlopun enteenä.
Toisinsanoen, taas ei media ja suuri yleisö ymmärrä tapahtuneesta yhtään mitään, pelkkää julkisuushakuista p..skan jauhamista.
Tarkastukset sinänsä asiallisia, mutta liian usein jätetään kertomatta ne hyvätkin puolet, jotka tosin ei myy lehtiä. eikä saa näilläkään sivuilla palstatilaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815