Missä vika torjunnasta huolimatta ohrakasvusto laossa ainoastaan traktorin alustan kohdat pystyssä.
Ruiskussa viuhkasuuttimet paine 3 kiloa, ruiskutus pikkasen ennen tähkän esiintuloa.
Olisko vinkkejä?
Ruiskussa viuhkasuuttimet paine 3 kiloa, ruiskutus pikkasen ennen tähkän esiintuloa.
Olisko vinkkejä?
Vastaukset 5
Vanhimmat
liian myöhäinen rusikutusajankohta!!!!!!!!!!!
Jaettu käsittely taitaa olla parempi..
Ei kannata yrittää kuuta taivaalta
Olen kans havainnu joskus samaa... Traktorin kohdalla kasvusto heiluu, ja avautuu- aine menee paremmin lehdille? Olisko perää? Joillakin on puomille esipuomi esim. joku vapaym. viritys. Tai parempi muutenkin: ilma-avusteinen ruisku.
siemenen määrää
Olet jo saanut monia "hyviä" vinkkejä, mutta tässä muutama lisää.
Jos pelkästään traktorin kohdassa pystyssä, niin traktorin alusta on saanut oraat liikkeeseen ==> ruiskutus mennyt paremmin lehtiin ja sitä kautta vaikuttanut paremmin. Tuo on ihan yleistä, että näin käy.
1. Ruiskuta ennemmin
2. Lisää aineen annostusta
3. Vaihda toiseen aineeseen
4. Jaa käsitely kahteen kertaan ja ruiskuta ensimmäinen kerta jo myöhästetyn rikkaruiskutuksen kanssa (Moddus). Tämä on itsellä toiminut hyvin. Ensimmäinen käsittely vahvistaa juurta ja tekee kasvista tukevamman. Toinen käsittely pääasiassa lyhentää solmuvälejä ja sitä kautta pitää paremmin pystyssä.
Peruskeinoja voisi olla:
1. Vähennä siementä ==> Auttaa pysymään pystyssä
2. Vähennä lannoitusta (typpeä) ==> Ei kasva niin rehevästi
3. Vaihda lajiketta
Tässäpä näitä vinkkejä suunnitelmiin.
-KAri