Induktiolevy - lämpötilan säätö

Insinööri

Olen harkinnut induktiolevyn hankkimista ja tutustunut aiheeseen netissä. Ymmärsin että niissä pystyy asettamaan kattilan tai pannun lämpötilan.

Voisiko joku kertoa miten tarkkaan sen pystyy asettamaan. Saanko esimerkiksi valittua teen haudutuslämpötilan 98 astetta tai vaikka 82 astetta. Tai vaikkapa munkinpaistorasva 180 astetta.

Toinen kysymys on että miten kuumaksi induktilevyn saa. Onnistuuko wokkaaminen todella kuumalla pannulla.

16

16842

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puoli vuotta

      Itse olen käyttänyt induktio-keittotasoa joulukuusta asti.

      Omassani (ja kaikissa muissakin joita vertailin ennen ostoa) lämmön säätömekanismi on samanlainen kuin tavallisessakin keraamisessa liedessä, jossa on hipaisukytkimet tasossa.

      Lämpöä ei siis voi säätää asteiden mukaan, vaan lämmönsäätö on 11-portainen ja lisänä supernopea kuumennus. Lämpö pysyy tarkasti valitussa, ja säädettäessä lämpötilaa vaikutus on välitön esim. vettä keitettäessä kiehuminen loppuu heti kun säätöä pienennetään. Systeemiä voisi hyvin verrata kaasuhellaan.

      Induktio on nopea ja turvallinen ja sopii myös vähän "hutiloivalle" kokillekin, siihen kun ei varsinaisesti pala kiinni jos keittää yli, puhdistus pyyhkimällä, ei polta vaikka levy olisi ollut juuri täydellä teholla.

      • lisää vielä

        että iduktion on wokkaamiseen aivan loistava. Pannu kuumenee sekunneissa ja reagoi heti säätöön.

        Itselläni paloin rasvat ekalla kertaa pannulle kun en tajunnut, että se tosiaan power asennossa kuumenee niin nopeasti kui teki.


      • induktiivinen

        Jeps

        On nopea säätö induktiolla, mutta onko puoliteho tai neljäsosateho koko ajan tuo 900W tai 450W vai pätkitäänkö maksimitehoa 1800W muutaman sekunnin - kymmenen sekunnin välein päälle - pois päältä?? Eli onko ohuenkin pannun lämpötila vakio osatehoilla, vai ei?

        HighLight -levyillä kaikissa näkemissäni teho vaihtelee siten, että vastus helottaa hetken täysillä ja on sitten hetken pois päältä. Yhdessä tuo oli "puoliteholla" siten, että 40 sek täysillä ja 40 sek pois, jolloin paksuhkonkin pannun lämpötila vaihteli todella paljon estäen kunnollisen käytön.

        Miten siis näissä induktiolieisissä? Merkeillä eroa keskenään?


    • jaska2si

      Itse en induktiota hankkisi. Vahvan magneettikentä vaikutuksia elimistöön ei tunneta vielä tarpeeksi. Samanlainen magneettikenttä syntyy suurjännitelinjojen lähelle, ja mm. syöpien on raportoitu lisääntyneen linjojen lähellä asuvilla.

      • kumminkin

        Et varmaan omista myöskään mikroa, tv:tä, kännykkää, tietokonetta, autoa jne.?
        Et asu kaupungissa, pellon pientareella, vilkkaan tien laidassa?
        Suvussasi ei ole periytyviä sairauksia?
        Et syö valmisruokia, makeisia, lääkkeitä, terveystuotteita?
        Et juo kahvia, virvoitusjuomia, alkoholia?
        Listaa voisi jatkaa ...


      • espooremppaaja

        Magneettikenttä on erittäin pienellä alueella, jotta liesi ei kuumentaisi kaikkea keittiössä. Enemmän kenttää aiheuttaa esimerkiksi pesukone, mikro, televisio, pora tai hiustenkuivaaja. Hiustenkuivaajan arvo on n. 100x induktiolevy.

        Asiaa: osassa levyistä on säätö asteilla, osassa ei. Kaikkia taitaa yhdistää se, että astemäärä on välillä 40-n.300. Omassa on asteikko 1-9, joista 5 vastaa perinteisesti tehoa 1. Ykkösteho on loistava esim suklaan sulatukseen.


      • Kauppias HKI

        Induktio EI todellakaan ole mikään uusi keksintö.
        1800-1900 taitteessa(en muista ulkoa,mutta kuitenkin yli sata vuotta sitten)olleissa Pariisin messuilla induktio on esitelty ensi kerran.
        Nyt tosin kotikäyttöön valjastettuna.


    • MF35

      Leirintäalueella on 6 A sulake. Voiko induktiolevyn säätää ottamaan esim. max. 400 W tehoa? Silloin voisi olla muitakin pikkulaitteita käytössä samaan aikaan. Eräässä kaupassa eivät ymmärtäneet koko ongelmaa!

      • Amppeeri ja tehot

        6A x 230V = 1380W ei siis likikään kaipaamaasi 4000W

        Eli unohda sähköisen hellan/levyn/uunin käyttö siellä leirintäalueella!!!

        Induktioliettä tai muita vastaavia ei voi rajoittaa käyttämään vain tiettyä määrää tehoa maksimissaan. Vain käytäjä itse voi rajoittaa päällä yhtäaikaa olevien levyjen määrää ja näin vaikuttaa laitteen ottamaan sähkön määrään.

        Jos Leirintä alueella olisi edes 10 amppeerin sulake, niin sen kautta voisi ottaa 2300 watin edestä tehjoa ja yksi levy sen kautta todennäköisesti toimisi, jos sen teho on alle tuon 2300 watin.

        Myös yksilevyisiä induktiokeittölevyjä on myynnissä alle sadan euron.


      • kuppias
        Amppeeri ja tehot kirjoitti:

        6A x 230V = 1380W ei siis likikään kaipaamaasi 4000W

        Eli unohda sähköisen hellan/levyn/uunin käyttö siellä leirintäalueella!!!

        Induktioliettä tai muita vastaavia ei voi rajoittaa käyttämään vain tiettyä määrää tehoa maksimissaan. Vain käytäjä itse voi rajoittaa päällä yhtäaikaa olevien levyjen määrää ja näin vaikuttaa laitteen ottamaan sähkön määrään.

        Jos Leirintä alueella olisi edes 10 amppeerin sulake, niin sen kautta voisi ottaa 2300 watin edestä tehjoa ja yksi levy sen kautta todennäköisesti toimisi, jos sen teho on alle tuon 2300 watin.

        Myös yksilevyisiä induktiokeittölevyjä on myynnissä alle sadan euron.

        Luetun ummartaminen.. blease.. nollat luvun perassa kummenkertaistavat luvun..


    • Anonyymi

      Joissain on erillinen lämpötila-anturi. Silloin voi lämpötilaa säätää.

      • Anonyymi

        Lämpötilaa voidaan mitata itse keitoksesta tai pannusta. Ei oiken anturit toimi kun ei tiedetä mitä lämpötilaa käyttäjä haluaisi säätää. Pitäisi olla irtoanturi johdon päässä, jonka voisi tyrkätä pannun rungossa olevaan reikään tai soossin sekaan.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lämpötilaa voidaan mitata itse keitoksesta tai pannusta. Ei oiken anturit toimi kun ei tiedetä mitä lämpötilaa käyttäjä haluaisi säätää. Pitäisi olla irtoanturi johdon päässä, jonka voisi tyrkätä pannun rungossa olevaan reikään tai soossin sekaan.

        Joissain tasoissa näyttää olevan juuri tällainen irtoanturi. Mikähän lie varren paksuus, mahtuukohan kattilankannen reiästä sisään?


    • Anonyymi

      Muutin uuteen asuntoon. Induktioliesi, 1 - 9 asteikko. Letut ei meinaa onnistua. Mikä lämpö olis hyvä ? Ensin 9 ja heti pian alas 5 , 6 ?

    • Anonyymi

      Kiitos näinkin vanhan aloituksen turhasta nostosta...

      • Anonyymi

        Maailman turhin ihminen jatkaa elämäntyötään, uudelleennostojen uudelleennostoja.

        Menisit jo hirttämään itsesi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      100
      2603
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      1002
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      963
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      43
      897
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe