mietteitä

Joo oon viimepäivinä mietiskellyt tuommoista ongelmaa joka tuli esille joku päivä sitten lööpin takana ohjelmasta.

Siinä näet oli aiheena "pitäisikö seksipalvelujen osto kriminalisoida" Ohjelmassa aika luontevasti rinnastettiin Vammaiset ja ostopalvelujen tarve.

Olenkin sen takia pähkäillyt seuraavaa, olisko jotenkin luotava ns. hyväksytyt "huorat" jotka myisivät noita tuikitarpeellisia palveluita niille (en tiedä kenelle) joita edellämainituissa komenteissa tarkoitetaan.
Olisiko kyseessä perusterveydenhoito, vai erikoissairaanhoito. Kuuluisiko vastuu palvelujen tuottamisesta kunnille, valtiolle vai idän-mafialle.

Itseäni eniten kimpaannutti se että asiantuntia vieraat juuri ottivat sen puheenaiheeksi.
Uskaltaisikohan kukaan tehdä esimerkiksi lakialoitetta eduskunnassa jolla turvattaisiin kaikkien "epämiellyttävien" yksilöiden seksuaalinen tydytyneisyys.

luulempa että tästä maasta löytyy jokunen ei vammainenkin joka ei mielestään saa tarpeeksi *wirn*
7532
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

En oo saanut vuosiin mutta silti en mee maksullisille enkä myöskään jollekin valtion kustantamalle "erikoissairaanhoitajallekaan" vaan oon mieluummin ilman eli käytän omaa kättä. Minkäänöaisi ailotaloja tms. ei tarvita ja ei niitä olisikaan jos ei olisi miehiä jotkä niissä hyppäävät!

Äänestä

Ehdottomasti EI tämmöselle hommalle ja rinnastuksille... Se jos mikä vie ihmisarvoa... sama kuin sanoisi suoraan "meehän rattopojan käsiteltäväksi ko sulle muuten takuulla lohkea..." ja tämmönen asenne vaan lisääntyy... Musta jokainen tekee mitä lystää jos joku haluaa myydä vapaaehtoisesti itseään ja joku ostaa, siitä vaan mä en ala ketään tuomitsemaan.. Mutta itse en näitä palveluja ikinä ostaisi, säälittävää hommaa... Kriminalisointi vain pois samantien ja veroja tulis... Sitä kuitenkin on aina ollu ja tulee olemaan

Äänestä

että vammaisten määrä lisääntyisi räjähdyksenomaisesti, mikäli rajattaisi se laillisuus koskemaan vammaisryhmiä ja muuten seksipalvelujen osto kriminalisoitaisiin.:D

Samalla voisi kehitellä, että kuuluisiko se Kelan korvattavien piiriin ja riippuisiko se korvauttavuus siitä kuinka vaikeavammainen olisi.

Taitaa se ostopalvelujen tarve olla suurin jossain muuualla. Jättämällä porsaanreikä niin turvataan myös ostopalvelut muille. Vai tultaisiko sitä varten vaatimaan myös B-lausunto vammaisuudesta.:))

Äänestä

sen enemmän vammaisiin ja ostopalveluihin, niin haluaisin itsekin mielenkiinnolla nähdä sen lakialoitteen. Miten määräytyisi ostopalveluihin oikeuttava vammaisuus. Kuinka lain noudattamista tultaisi valvomaan. Kuinka karsittaisi väärinkäytökset ja miten varmistettaisi, että kukaan ei-vammainen ei kykenisi asettamaan lakia ja sen tulkintaa kyseenalaiseksi missään instanssissa ja näin avaisi tien muillekin ei-vammaisille takaisin nykyhetkeen.

Äänestä

että ns. seksipalvelut voitaisiin rinnastaa joihinkin hyvinvointipalveluihin. Eikähän niiden tarvitsisi olla mitään pornoa, vaan esim. hellää hierontaa tms. hyvää tekisi kaikille ihmisille, ei vain joillekin ryhmille. Onhan hierojia nytkin, mutta tämä voisi olla vähän eroottissävyistä hierontaa. Raiskauksetkin voisi vähentyä, kun ei tarvitsisi etsiä kuumeisesti ihokontakteja....

Äänestä

Yhteiskunnassa mietitään nyt kuumeisesti voiko kaikki mahdollinen olla myytävissä ja ostettavissa. Eli aletaanko tulevaisuudessa puhua prostitoidun sijasta esimerkiksi 'seksin tuotantoyksiköstä' tai 'intiimistä palvelutuottajasta'. Kovin suuria positiivia tunteita prostitoidun työhön ei kai missään yhteyksissä liity ja ainakin itsestäni tuntuisi oudolta olla vain toisen osapuolen itsetyydytyksen välineenä.

Mielenkiintoinen kysymys on myös 'oikeus seksiin'. Yhteiskunnan on myös määriteltävä kuuluuko 'seksi' ihmisen perusoikeuksiin, joiden turvaaminen on yhteiskunnan tehtävä? Täälläkin on osuvasti huomattu, että puutetta esiintyy laajasti koko yhteiskunnassa :) Mitkähän olisivat seuraavat etujärjestöt/ihmisryhmät, jotka vaatisivat samoja oikeuksia itselleen...

Äänestä
  • ole jo todenneet että seksi on normaali tarve ihmiselle. Sen puuttuminen on ongelma. Oletpa sitten vammainen, mieleltä tai ruumiiltasi, muuten estynyt, ujo, erillainen tai et vaan osaa luoda kontakteja. Kuten totesin aiemmin, ei välttämättä kaiken tarvitse silti olla pornoa ja kovaa tyydyttämistä. Vaan pehmeämpää eroottissävyistä "lähihoitoa". Palveluntuottajat varmaan löytyvät itsestään ja tämähän voisi olla todella rinnastettavissa esim. hierontapalveluihin. Tarvitsisiko yhteiskunnan muuta kuin hyväksyä myös nämä palvelut????? Nehän olisivat näin kaikkien saatavilla, eikä kenenkään tarvitse olla kateellinen ja ruikuttaa omaa osaansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kempura kirjoitti:

Joo oon viimepäivinä mietiskellyt tuommoista ongelmaa joka tuli esille joku päivä sitten lööpin takana ohjelmasta.

Siinä näet oli aiheena "pitäisikö seksipalvelujen osto kriminalisoida" Ohjelmassa aika luontevasti rinnastettiin Vammaiset ja ostopalvelujen tarve.

Olenkin sen takia pähkäillyt seuraavaa, olisko jotenkin luotava ns. hyväksytyt "huorat" jotka myisivät noita tuikitarpeellisia palveluita niille (en tiedä kenelle) joita edellämainituissa komenteissa tarkoitetaan.
Olisiko kyseessä perusterveydenhoito, vai erikoissairaanhoito. Kuuluisiko vastuu palvelujen tuottamisesta kunnille, valtiolle vai idän-mafialle.

Itseäni eniten kimpaannutti se että asiantuntia vieraat juuri ottivat sen puheenaiheeksi.
Uskaltaisikohan kukaan tehdä esimerkiksi lakialoitetta eduskunnassa jolla turvattaisiin kaikkien "epämiellyttävien" yksilöiden seksuaalinen tydytyneisyys.

luulempa että tästä maasta löytyy jokunen ei vammainenkin joka ei mielestään saa tarpeeksi *wirn*

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu