Vakan teko ohjeita etsitään

Puunuppi

Olisiko kenelläkään selkeitä ,helppoja ja mahdollisia kuvia vakan teosta. Vakka ja kiisa ovat kansanperinnettä, mutta tekotapoja ja tekniikoita niiden valmistamiseksi en ole onnistunut löytämään oikein mistään...edes netistä.

5

4041

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • perinteiset ,

      Ei minullakaan ole valmiita ohjeita , mutta voisit kokeilla hakusanoiksi vaikka :perinteiset puutyöt , tai lastutyöt ,,, siis kyllä netistä löytyy ,, jos tietää oikean hakusanan , kokeile myös eri hakukoneita .

    • _anne_

      Kannattaisiko käydä kirjastossa kysymässä kirjaa nimeltä "Taitokirja" Kodin taitosanakirjan uusittu laitos (punaiset kannet). Meillä on sen kolmas painos vuodelta 1959 (Otava). Siinä on jos jonkinlaista piirrosta, miten mikäkin esine askarrellaan. - Vakka-nimikkeellä sisällysluettelosta ei mitään äkkiseltään löydy, mutta "puuastiat"-kohdalta on jos vaikka mitä. Ja pärekorin teko-ohjeet ja venettäkin voit suunnitella... Jospa saisit sen kirjan käsiisi, niin siitä saattaisi olla apua. Vanhoissa Kotiliesi-lehdissä on myös muistaakseni teko-ohjeita.

    • Häiriö

      Jos haluatte vakkoja minä teen niitä neljännessä polvessa tilauksesta monen kokosia.

      • vakka_kantensa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      25
      7455
    2. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      98
      6116
    3. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      115
      4188
    4. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      155
      4164
    5. Pystyisitkö olla

      Kanssani kaiken sotkun jälkeen? Ainakaan tunteet ei ole loppuneet
      Ikävä
      163
      1921
    6. Paras muistosi

      kaivatustasi?
      Ikävä
      61
      1788
    7. Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli

      Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.
      Maailman menoa
      34
      1775
    8. Miksi miehen on hankala ymmärtää

      Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.
      Ikävä
      139
      1685
    9. Hei kuule nainen

      Seuraavan kerran kun nähdään, puhu minulle jooko! Näin toivoo mies
      Ikävä
      38
      1478
    10. Mitä sä musta oikein haluat?!

      Anna olla jo.
      Ikävä
      38
      1474
    Aihe