Ohjelmointitehtävät työhaastatteluissa

miksulainen

Tervehdys rakkaat IT-alan toverit ;)

Eli otsikon mukaisesti, lyhyesti ja ytimekkäästi: Millaisiin ohjelmointitehtäviin olette törmänneet työhaastatteluissa?

Mukaan tietenkin kieli, alusta jne.

8

4338

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tex

      Kielenä C , alustana Windows Notepad :-) Tehtävissä oli lähinnä virheiden etsintää koodista, perustehtäviä, joissa käytettiin mm. taulukoita ja osoittimia.

      • miksulainen

        Olivat sitten tyyliin tuhoat null pointterin ja tarkastat onko osoitun null pointter? ;)


    • monenkin laisiin

      yksi oli notepad:llä, toinen ruutupaperille.
      Notepadilla katsottiin vain, että ei katsele sormiaan, kun kirjottaa koodia ;)
      Tuo ruutupaperille oli samanlainen, kun joskus muinoin olisi koulun penkissä ollut. Onneksi käsialani ei ole kovin selvää, joten tuskin sitäkään kukaan täysijärkinen jaksoi tarkistaa.. ;)
      Ei siis mitään pahoja, lähinnä katsotaan, että on mahdollista osata se, mitä sanot osaavasi.

    • Pariin otteeseen on joutunut tekemään jollain vapaavalintaisella kielellä (pseudokin kelpasi) koodin kaksisuuntaisen linkitetyn listan kääntämiseen. Sitten joskus kauan sitten Tecnomenillä piti etsiä C-koodista virheitä.

    • kun märkäkorva

      työhaastattelijat laittaa toistakymmentä vuottakin ohjelmointityötä tehneen tekemään jotain ohjelmanpätkää. Luulis työhistoriasta, referensseistä ja työtodistuksista selviähän, että ao. henkilö osaa ohjelmoida.

      Jokainen, joka on suorittanut tutkinnon, johon sisältyy koulutus ohjelmointiin, osaa ohjelmoida, Vielä suuremmalla syyllä, jos on ollut työelämässä ohjelmointitehtävissä. Ei sitä tarvi enää työhaastattelussa testata. Pelletouhua ja työnhakijan ajan haaskaamista. Vainoharhaisuus, mihin näiden askartelutehtävien teettäminen työhaastattelussa perustuu, on loukkaus työnhakijan ammattitaitoa kohtaan. Muilla ammattialoilla tällaista tuskin esiintyy.

      • inxs

        Mun mielestä on järkevää testata myös ne 20-vuotta alalla olleet. Alalla on kuitenkin kaikenlaisia kahvinkeittelijöitä ja seuramiehiä, jotka onnistuvat piiloutumaan koodaushommilta varsinkin isommissa firmoissa.


      • kiltisti...

        ...tai jää työpaikka saamatta, etkä voi enää ruokkia kakaroitasi ja akkasi ottaa tilallesi turkkilaisen rakastajan.


      • Kaikenlaista huuhaataa

        50% haastatteluista, joissa itse olen ollut haastateltavina ovat epäonnistuneet haastattelijoiden takia. Kaikkea muuta kulloisenkin muodinmukaista höperyyttä on harrastettu, mutta töiden tekemistä ei ole arvioitu.

        Useat eivät opi ohjelmoimaan koskaan, mutta yleensä he eivät viihdy toistakymmentä vuotta ohjelmoimassa.

        Ohjelmoinnin oppimiseen menee muuten noin 10 vuotta, jos on oppiakseen ja opettelee tuon ajan.

        f


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      121
      6020
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      29
      2110
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      177
      1942
    4. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      66
      1114
    5. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1113
    6. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      997
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      73
      987
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      24
      892
    9. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      42
      887
    10. Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla

      Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I
      Suomussalmi
      12
      755
    Aihe