...perusteilla te morsiammet olette valinneet hääpuvun? Mistä tietäis että minkä mallinen olisi millekin vartalotyypille? Ei kaikille käy varalonmyötäinen tai tylliunelmakaan...Elikkäis oisko jossain esim. netissä jotain sivustoa missä vois vertailla kroppaa ja eri pukutyylejä???
Hääpuku?
Millä...
71123
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
En tiedä mistä päin kirjoittelet, mutta suuremmissa kaupungeissa on useita morsiuspukumyymälöitä, joihin voi varata ajan ja käydä (sitoutumatta ostoon) kokelemassa erilaisia pukuja. Vaihtoehtoja ja kokoja riittää! Aikaa kannattaa varata kyllä ainakin puolipäivää. Jos tämä on mahdollista, voit sen jälkeen metsästää tietynmallista pukua.. :)
Tarkotan että Jos on tällanen rinnaton, mutta harteikas.. Onko silloin parempi olkaimeton vai hihallinen? Vai pitääkö laittaa sitten kymmenen lapasta täytteeksi?
Meillä ei omaa liikettä tässä tuppukylässä ole...
Mites onko ihan hatusta vedettyä laittaa "iltapuku" tai juhlapuku päälle kun haluaisin muuta kuin valkoista??? Tummanpunaista ei ainakaan kovin monelta firmalta löydy edes ostopukuna saati sitten vuokralle joka ois halvempi vaihtoehto!!!
minä menin naimisiin punaisessa mekossa, jonka teetin itselleni, juuri sopivan mallisena ja kokoisena omalle vartalolleni - ja maksoin siitä vähemmän kuin vuokraten tai ostaen olisin.
löytyisikö lähimaastosta ammattitaitoista ompelijaa?
Teattereilla on pukuvuokraamoita, joissa on tosi hienojakin asuja... Ihan vaan ehdotus!!!
Ei sitä voikaan tietää etukäteen, mikä käy. Todennäköisesti sinulle käy monenlainen.
Ite löysin puvun ihan vain kokeilemalla. Loppujen lopuksi puku oli ihan erilainen, mitä olin ensin ajatellut.
Eli rohkeasti sovittelemaan, kyllä se puku sullekin löytyy!
Hyviä perusteita hääpuvun valintaan:
-näyttäälö hyvältä (niin päällä kuin muutenkin)?
-istuuko hyvin?
-onko puvussa oleminen "helppoa" ?
-sopiiko suunnitellun sisustuksen/koristelun tms. kanssa?
..muista myös hääkimppu ja muut hepenet; korut yms.
Parhaita vinkkejä siihen, minkä mallinen puku sopii, saa hyvin liikkeistä, joissa myydään morsiuspukuja. Onnea etsintään!
esimerkiksi ammattikouluilta tai vastaavilta jos aiot teetättää puvun niin tulee halvemmaksi ja juuri sellainen kuin haluat