Peruskoulun jälkeen menin hevosenhoitajaksi opiskelemaan.. Nyt vaan rupeen miettii että mitä koulun jälkeen.
Voiks hevosen hoitaja-alalta mihinkä suuntautuu? Kuitenkin sellanen ala kiinnostas, että palkka olisi ok, ja työllisyys hyvä..
amiksesta ei varmaan mitään mahdollisuuksii mihinkään yliopistoon ole?
Kun tuntuu että juuri minua kiinnostavat ammatit olisi siellä yliopistossa..
Missä te olette opiskelleet, ja minkälaiset ovat tulevaisuuden suunnitelmat?
Voiks hevosen hoitaja-alalta mihinkä suuntautuu? Kuitenkin sellanen ala kiinnostas, että palkka olisi ok, ja työllisyys hyvä..
amiksesta ei varmaan mitään mahdollisuuksii mihinkään yliopistoon ole?
Kun tuntuu että juuri minua kiinnostavat ammatit olisi siellä yliopistossa..
Missä te olette opiskelleet, ja minkälaiset ovat tulevaisuuden suunnitelmat?
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jos haluat yliopistoon, mene aikuislukioon. Sellaisen suoritat noin 2 vuodessa ja sen jälkeen yliopistoon vain.
Jos elukat kiinnostaa, pyri eläinlääkikseen. Muista aikuislukiossa panostaa pitkään fysiikkaan, kemiaan, matematiikkaan ja biologiaan.
Amiksesta voi pyrkiä ammattikorkeakouluun. Vaikka hoitoalalle (sairaanhoitajaksi).
Ja vielä kerran : amiksesta voi pyrkiä yliopistoon pääsykokeen avulla. Lähtöpisteitä et saa, mutta voi peitota muut ylioppilaat pääsykokeen avulla jos luet ahkerasti pääsykokeeseen.
TSEMPPIÄ!!!
No totuushan on se, että hevosalalla ei kyllä pääse rikastumaan. Pitää olla älyttömästi potentiaalia, innostusta ja sietokykyä että alalla pärjää. Monet hevosenhoitajat tekeekin jotain muuta työtä. Yks tuttava oli ainakin kaupassa töissä.
Halajat yliopistoon? Onko sulla lukupäätä? Jos on, niin mee iltalukioon. Kyllä pelkällä amistaustallakin on yliopistoon päästy, mutta vaatii aika paljon tsemppausta.
Kumminkin, ota iisisti äläkä ahdistu. =) Itsekään en oo mitään kovin suoraa polkua menny noissa opiskeluissa. Kävin lukion ja sieltä menin puoleks vuodeks ammattikorkeeseen. Se ei ollut mua varten ja nyt oonkin sitten ammattiopistossa =) Tulevaisuudessa aion ehkä sinne yliopistoon yrittää, mut ei ole mikään kiire. Niinkuin ei sullakaan. Tsemppiä! =)
Luultavasti olet nuori vielä, lähe ulkomaille. Esim. ruotsissa hevostenhoito on juuri 40-kymppisten naisten hommaa, suomessa taas pikkulikat hoitaa sen puolen. Ja italiassa on ainakin ravipuolen töitä tarjolla. Työkkärin sivuilla on töitä hevosten parissa tarjolla Tanskassa.
Itse tulin juuri ulkomailta, olin siellä vuoden YKSIN. Voin suositella lämpimästi! Se on niin kasvattava kokemus lähteä yksin matkaan. Minä ite oon vielä tällänen ujo ja hiljaisemman puoleinen hissukka, oli kyllä ihmisillä ilmeet kun kerroin aikeeni. Netin kautta saa pidettyä niin hyvin yhteyttä että minulla ei ollut minkäänlaista koti-ikävää alun jälkeen.
Kiitti vastauksista.. Onhan tässä elämä aikaa, ja opiskelu on vain asenteesta kiinni.. Vissiinkin... Asenteella pääsee ja osaamalla pärjää.. eiks jee..