Täällä on joskus käyty keskustelua että jos menee maistraatissa vihille,niin ei saa vihkiraamattua.
Vihkiraamatun saa omasta kirkkoherranvirastosta,ainakin Loimaalla.
Itse menen ensikuussa naimisiin ja vihkiminen on maistraatissa ja vihkiraamatun haen tässä joku päivä kirkkoherranvirastosta.
Näin ainakin meillä.
Maistraatissa vihille
12
3899
Vastaukset
- : )
Turussa olla sama käytäntö? Saako vihkiraamatun kirkkoherranvirastosta?
- vastaa
Sinun kannattaa soittaa kirkkoherranvirastoon ja kysyä :)
Voithan sinä mainita että meilläpäin ainakin saa..miksipä ei sitten teilläkin jos seurakuntaan kuulut/kuulutte.
:)
- Tilta
Myös meidät vihittiin maistraatissa mutta emme hakeneet mitään vihkiraamattua. Sillä kun ei ole meille mitään merkitystä. Taannoin jokaiseen talouteen jaettu Katekismuskin lensi kaaressa roskiin. En ottanut edes kuoresta pois.
- papu
no monet maistraatissa naimisiin menevistä on uskontokuntiin kuulumattomia, joten miksi he edes haluaisivat vihkiraamatun?!
- : )
...täällä myös on pareja jotka kuuluvat kirkkoon mutta haluavat syystä tai toisesta mennä Maistraatissa vihille! Ja me ainakin halutaan kotiimme vihkiraamattu jos on mahdollisuus se saada! Mun mielestä se kuuluu perheeseen jossa on aviopari ja onhan se jo ylpeyden aihe nykypäivänä "uskaltaa" mennä naimisiin...
Miksi AINA täällä ruvetaan asista kuin toisestakin jäkättämään? :/
Tämä on mun mielestä mukava tapa "keskustella" ihmisten kanssa jotka ovat samassa elämäntilanteessa ja kysyä vinkkejä ja neuvoja. Ei kaikki ole "seppiä syntyessään", eivätkä kaikista asioista tiedä kaikkea. Mukavaahan se on saada tietoa asioista joista itse ei niin paljon tiedä!!!
Menkää te PILAAJAT muualle ruikuttaan ja antakaa toisten nauttia naimisiin menon onnesta!- ..Aloittaja:.
..olen kanssasi samaa mieltä. Miksi ihmeessä jotkut tulevat tänne "paasaamaan".
Me kuulumme kirkkoon ja tietyistä syistä maistraatti on meidän paikka mennä naimisiin.
Jos emme halua isoja kirkkohäitä jotka tulisi maksamaan niin jumalattoman paljon,niin miksi sitten semmoista edes miettiä.
Siksi maistraatti koska silloin esim.ei kukaan sukulaisista voi loukkaantua kun häntä/heitä ei ole kutsuttu...Säilyy myös suvussa rauha!
Kaikki eivät myöskään halua häitään maksattaa vanhemmilla.
Kuitenkin haluan vihkiraamatun saada jonne voin lapseni teitoja yms.merkitä.
:) Onnea meille naimsiiin uskaltaville :))) - me kaks vaan
..Aloittaja:. kirjoitti:
..olen kanssasi samaa mieltä. Miksi ihmeessä jotkut tulevat tänne "paasaamaan".
Me kuulumme kirkkoon ja tietyistä syistä maistraatti on meidän paikka mennä naimisiin.
Jos emme halua isoja kirkkohäitä jotka tulisi maksamaan niin jumalattoman paljon,niin miksi sitten semmoista edes miettiä.
Siksi maistraatti koska silloin esim.ei kukaan sukulaisista voi loukkaantua kun häntä/heitä ei ole kutsuttu...Säilyy myös suvussa rauha!
Kaikki eivät myöskään halua häitään maksattaa vanhemmilla.
Kuitenkin haluan vihkiraamatun saada jonne voin lapseni teitoja yms.merkitä.
:) Onnea meille naimsiiin uskaltaville :)))En tietystikään tunne teidän tapausta, eli onko teillä jokin muukin syy maistraattihäille kuin tuo että ette halua kalliita isoja häitä. Nimittäin saa ne pienet ja halvat kirkossakin eli eivät kirkko ja maistraatti tässä asiassa ole toistensa vastakohtia. Meillä suunnitteilla kirkkovihkiminen, läsnä papin ja meidän lisäksi vain todistajat. Suku tuskin katkeroituu, tai ei ainakaan nimenomaan siitä syystä, että oli KIRKKOhäät, eikä kutsua tullut.
- Ihmettelen tuota
Jos ja kun arvostat ilmeisesti Raamattua, miksi et menisi naimisiin kirkossa Jumalan kasvojen edessä ja seurakunnan esirukousten saattelemana ?
- toinen maistraattilainen
No jospa ei halua/ei ole varaa/ei halua käyttää rahaa siihen, että järjestää kirkkohäät ja jonne tulee kansaa paikalle. Ehkäpä vaikka siksi.
- kirkko tarvitsee olla
toinen maistraattilainen kirjoitti:
No jospa ei halua/ei ole varaa/ei halua käyttää rahaa siihen, että järjestää kirkkohäät ja jonne tulee kansaa paikalle. Ehkäpä vaikka siksi.
ihmisiä täynnä ? Heitä voi olla aivan pieni porukka ja pienessä kappelissa/tammen alla/järven rannalla jne. Hirveä ajatus se, että kirkkohäissä olennaisinta olisi juhlavat ja ruusuiset puitteet...
- tuleva anoppi
Olen käsittänuyt että vihikraamatun saa niin halutessaan omalta seurakunnalta, kunhan toinen aviopuoliso ainakin kuuluu seurakuntaan.
Maistraatti on usein kaunis ja idyllinen paikka (kaiketi paikkakuntakohtainen) pitää häät, ei siihen avioliittolupaukseen kirkkoa ja suuriä häitä tarvita. Yhteisen elämän aloittamiseen riittää molemminpuolinen kunniouitus ja se rakkaus:)
Hyvää kesää kaikille vihille meneville:)- Samaa mieltä
Ei avioliiton säilymiseen todellakaan tarvita suuria häitä, vaan hyvät perustukset. Olen ollut pian 25-vuotta naimisissa, vihkijä oli tuomiokunnan tuomari.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021072- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658