muilla samoja vaivoja?!

lopetin pillerit sivuvaikutuksien takia, käytin niitä n. 1 1/2v. Aloitin uuden pakkauksen normaalisti (menkat olivat loppumassa) otin tosin vain yhden pillerin ja päätin lopettaa ne sitten. Tämän jälkeen menkat tulivat heti uudestaan.... Mutta nyt kun niiden pitäisi tulla ne sitten on vajaan viikon ollut taas myöhässä. Onko muilla samanlaisia ongelmia?
4377
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

joo mäkin alotin pillerit,otin vain muutaman ja päätin lopettaa.menkat alkoivat heti(jos niitä nyt menkoiksi voi kutsua..).sitten kun niiden olisi pitänyt taas alkaa niin tulivat 3viikkoa myöhässä...ja sen koko 3viikkoa kärsin todella kovista alavatsa kivuista ja välivuodoista..kävin asian takia lääkärilläkin eikä testeistä löytynyt mitään,lääkäri sanoi vaan että odotellaan viellä muutama viikko!no kyllähän ne menkat sitten aikanaan alkoikin,mutta koko ajan on sellainen olo ettei kaikki oo ihan kunnossa vielläkään.en oo syönny pillereitä nyt kolmeen kuukauteen ja viimeksi viime viikolla tuli välivuotoa...pitäis varmaan käydä yksityisellä kun eivät ota julkisella vakavasti...

Äänestä
  • Hei, itse lopetin pillereiden syönnin kolme vuotta sitten ja sillon alussa oli kanssa välivuotoa. Enkä oikeastaan edes ihmettele miksi oli. Ovathan pillerit hormooneja jotka keinotekoisesti pitäneet yllä kuukautiskiertoa. Sitten kun lopettaa pillereiden popsimisen, elimistö on ihan sekaisin. Itselläni taisi välivuotoa tulla joitakin kuukausia ehkä jotain puolisen vuotta. Nykyään kaikki ihan ok.

    Äänestä

  • eli joo, mul kanssa maha koko ajan kipeänä, samallaiset kivut mitä oli ennen kuin menkat alko... nyt vain on kivut mutta menkkoja ei. Mulla ei (ainakaan vielä) oo ollu mitään välivuotoa. Tosiaan söin pillereitä sen 11/2 vuotta mutta aloin olee niin kärttysellä päällä ja aina vain itketti koko ajan ja päätä särki niin päätettiin lopettaa. Ihan hyvä ratkasu, nyt olo jotenkin "kevyempi"....ja itketäkään ei enää niin herkästi ja pääkipu hellittänyt. Kauanko sul oli menkat tulematta kunnes menit lekurille?

    Äänestä

  • kevat-79 kirjoitti:

    eli joo, mul kanssa maha koko ajan kipeänä, samallaiset kivut mitä oli ennen kuin menkat alko... nyt vain on kivut mutta menkkoja ei. Mulla ei (ainakaan vielä) oo ollu mitään välivuotoa. Tosiaan söin pillereitä sen 11/2 vuotta mutta aloin olee niin kärttysellä päällä ja aina vain itketti koko ajan ja päätä särki niin päätettiin lopettaa. Ihan hyvä ratkasu, nyt olo jotenkin "kevyempi"....ja itketäkään ei enää niin herkästi ja pääkipu hellittänyt. Kauanko sul oli menkat tulematta kunnes menit lekurille?

    mulla oli ollu menkat vasta sen 3viikkoa myöhässä ennen kuin menin lääkärille.mut ne vatsa kivut oli sit taas niin voimakkaat...mul kans just samallaiset kun ennen menkkoi,mut sit välillä ne muuttu vähän niinkuin viiltäväks kivuks,se oli sitten viimeinen piikki kun yhdynnän jälkeen tuntu että koko alavatsa olis ollu tulessa....onneks se sitten siitä helpotti!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kevat-79 kirjoitti:

lopetin pillerit sivuvaikutuksien takia, käytin niitä n. 1 1/2v. Aloitin uuden pakkauksen normaalisti (menkat olivat loppumassa) otin tosin vain yhden pillerin ja päätin lopettaa ne sitten. Tämän jälkeen menkat tulivat heti uudestaan.... Mutta nyt kun niiden pitäisi tulla ne sitten on vajaan viikon ollut taas myöhässä. Onko muilla samanlaisia ongelmia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu