EURODISNEYLANDIIN/MINNE AUTO PARIISISSA?

SARI

Moi!

Olen lähdössä ensi tiistaina Ranskaan ja aikaa on viikko. Yövyn ystäväni luona, joka ei asustele Pariisissa, vaan noin 100km sieltä etelään. Tarkoituksenamme on ajaa autolla lähemmäksi, mutta MINNE JÄTTÄÄ AUTO? Onko kokoemuksia?
Entä Eurodisneyland, onko se kahdelle aikuiselle tutustumisen arvoinen kohde? Siellä mielettömästi näkemistä, mutta jos aikaa on satsata esim. 1 päivä, minne mennä?
Entä mitä kohteita suositella Pariisissa?
Paljon kysyttävää, paljon ajatuksia...
Kiitos avusta!

2

522

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eurodisneystä

      autokokemusta ei ole, mutta Pariisista ja Euro Disneystä juuri tulleena:

      .. jos menette, kannattaa ostaa loput molempiin puistoihin, parkiin ja studiolle. Parkissa yli tunnin jonot laitteisiin, Studiolla hiljaisempaa. Studiolla varsinkin stunttishow oli mahtava, kitarajuna peloittavan nopea, tram junalla katseltiin lavasteita ja koettiin mm. tulimeri ja maanjäristys.

      Parkissa ei siis menty moneenkaan laitteeseen, koska pitkät jonotusajat, muuten tunnelma hyvä jos pitää disneyn maailmasta.

      Olimme lasten kanssa joten päivä meni heidän ehdoillaan ja kivaa oli nähdä lasten riemu. Kahdestaan mieheni kanssa emme olisi disney worldiin menneet.

      Olimme lisäksi kaksi upeaa päivää Pariisin keskustassa, missä hotellimme oli. Sieltä pääsi tosi kätevästi RER-junalla Disney Worldiin.

    • Touko_pouko

      Valitkaa ehdottomasti tiistai, keskiviikko tai torstai Disneyland vierailuun. Ruuhkat vähäisiä noina päivinä kesäkuussa. Puistossa on runsaasti parkkitilaa ja niihin hyvät opasteet. Muistakaa, että ette löydä kylttiäkään Eurodisneylandin nimellä. 1994 puiston nimi vaihtui Disneyland Parisiksi. ;-) Paras päivittää tieto siltä osalta.

      Olemme vaimon kanssa käyneet puistossa kolmesti (kahdesti yöpyneet puiston hotelleissa) ilman muksuja. Koko päivä kuluu äkkiä, joten kannattaa raahautua puistolle n.30 min ennen avaamista. Main Street avataan jo tuolloin ja pääsette rauhassa aloittamaan puiston valloituksen, kun muu puisto aukeaa. Ruuhkaisinta on keskipäivästä kello 16:een, jonka voi viettää vaikka Studioilla. Paikkoja ja laitteita on niin paljon, ettei kannata ottaa tavoitteeksi käydä kaikissa päivän aikana.

      Päivän päätteeksi voitte mennä paukulle Disneyland hotellin Fantasia Cafe:lle, jossa on mukava tunnelma pianomusiikkia kuunnellessa, tai kävellä Disney Villagen Billy Bob Saloonaan country yhtyettä kuuntelemaan. Tai.. (pitkä lista)

      Pikaruokaloita kannattaa välttää - ei kehuttavaa tarjontaa. Pari mahtavaa a la carte ravintolaa puistosta löytyy, täältä löytyy paljon lukemista aiheesta: http://www.dlpfoodguide.com/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe