Moi,
olisiko kellään hyvää pohjaa tai edes tietoa mitä kaikkea pitää olla irtisanomisilmoituksessa isännöijälle. Eli taloyhtiön hallituksen ominaisuudessa olemme kilpailuttaneet isännöitsijöitä ja päätyneet vaihtamaan toiseen. Nyt pitäisi irtisanoa vanha vielä tämän kuun puolella että voimme heinäkuun alusta vaihtaa uuteen (meillä on sopimuksessa vain 1 kk:n irtisanomisaika.
Kokeilin googletella valmiita pohjia "viralliselle" lomakkeelle, mutta ei löytynyt?
Isännöitsijän irtisanominen
28
13297
Vastaukset
- Antti__
Muuta ku marssit sen toimistoon vedät housut kinttuihin ja pyllistät?
Ei vaan, ihan normi kirjallinen ilmoitus, että irtisanotaan siitä ja siitä päivästä lähtien. - jarkko
Sanotte yksinkertaisesti sopimuksenne irti siinä olevan pykälän mukaan.
Toimita kirje henk. koht isännöitsijälle ja pyydä vastaanottokuittaus. Vastaanottokuittaus on helpointa ottaa kopioon irtisanomiskirjeestä. - ei voi
irtisanoa ilman syytä. Jos teillä ei ole sitä esittää, ette voi irtisanoa nykyistä isännöitsijää.
- mazteri
Edellinen ei kyllä pidä paikkaansa. Isännöitsijän voi nimenomaan irtisanoa ilman syytä sopimuksen puitteissa. Isännöitsijähän kun ei ole palkkasuhteessa vaan palvelusuhteessa.
- Hyvinmenee
mutta oot kuvaton ja nimetön.
- jarkko
mikä vaan. Hallitus nimeää isännöitsijän ja myös erottaa hänet. Irtisanomiseen riittää hallituksen lainvoimainen päätös asiasta.
- isännöintisopimus
isännöintisopimuksen voi sanoa irti ilmoittamalla siitä kirjallisti ja isännöintisopimus päättyy irtisanomisajan jälkeen joka näkyy voimassaolevassasopimuksessa. Mitään syytä ei tarvita joillei teillä ole työsopimusta ko. henkilön kanssa ja yleensä ei ole vaan on isännöintisopimus isännöintiyrityksen kanssa.
- jiwe
miten perustelet tuon?
ei tarwitse mitään syytä isännöitsijän irtisanomiseen
kaikista paras olisi jos joku taloyhtiöstä alkaisi isännöimään
lumelaskut jäisi pois kokonaan
- Hyvinmenee
yhdessä kokouksessa sanoo irti.Itse olen ollut irtisanomassa.Irtisanomisaika oli kai 6 kuukautta.
Oikeustoimikelpoisia ihmisiä ainakin sillä hetkellä. - Larsson ja poika
pitää sopia tehtävien rajauksen lisäksi miten sopimus irtisanotaan, miten palvelusuhde päätetään ja millaista irtisanomisaikaa on molemmin puolin noudatettava.
Tällainen asia pitää ratkoa palvelusuhteen alussa niin ei tarvitse myöhemmin murehtia. - jarkko
Vaikka kysymyksesi koski ainoastaan irisanomista haluaisin tietää miksi haluatte vaihtaa isännöitsijää. Kerroit teidän kilpailuttaneen isännöitsijöitä ja sen perusteella valinneet uuden.
Käytittekö kilpailuttamisessa tehtäväluetteloa, eli ovatko tarjoukset täysin vertailukelpoisia? Oliko tarjouksissa suuriakin eroja?
Oliko ainoa syy isännöitsijän vaihtamiseen raha vai oliko teillä huonoja kokemuksia nykyisestä jotka aiheuttivat kilpailuttamisen.- MazterI
Meillä oli huonoja kokemuksia nykyisestä. Lupauksia joita ei pidetty, epätarkkuutta, huonosti hoidettuja asioita.
Räikeimpiä olivat uudelleenkirjoitetut pöytäkirjat n. 6 kk kokouksien jälkeen ja kerran isännöitsijän virheestä johtunut ylimääräinen yhtiökokous.
Tarjoukset pyydettiin samalla sisällöllä joten ovat vertailukelpoisia.
Hinta itseasiassa tulee ehkö tipan nousemaan, eli se ei ollut peruste vaan se että homma toimisi. - jarkko
MazterI kirjoitti:
Meillä oli huonoja kokemuksia nykyisestä. Lupauksia joita ei pidetty, epätarkkuutta, huonosti hoidettuja asioita.
Räikeimpiä olivat uudelleenkirjoitetut pöytäkirjat n. 6 kk kokouksien jälkeen ja kerran isännöitsijän virheestä johtunut ylimääräinen yhtiökokous.
Tarjoukset pyydettiin samalla sisällöllä joten ovat vertailukelpoisia.
Hinta itseasiassa tulee ehkö tipan nousemaan, eli se ei ollut peruste vaan se että homma toimisi.Kiitos vastauksestasi.
Moni yhtiö katsoo pelkästään hintaa ja vaihtaa toimivan systeemin hieman halvempaan. Kertomastasi päätellen ratkaisu vaihtaa isännöitsijä oli oikea. Toivottavasti homma sujuu uuden kanssa.
- on??
Olettko irtisanomassa isännöitsijää vai isännöitsijäntoimistoa?
- jarkko
Isännöitsijätoimiston sisäinen henkilövaihdos ei olisi vaatinut kilpailuttamista. Lisäksi tuskin alkuperäinen kysyjä olisi suostunut hinnankorotukseen jos samassa yhtiössä olisi pysynyt.
- Cale
Vaihdoimme isännöitsijää viime vuonna taloyhtiössä, ei muuta kun kyselyjä kilpailijoille ja neuvottelut/tarjoukset uusilta sisään, tietenkin hallituksen kautta.
Valinnan jälkeen uusi isännöitsijä ilmoittaa nykyiselle että he on saanut talouhtiön isännöinnin hoitaakseen ja sen jälkeen minulle ainakin soitti vanha isännöisijä ja kysy minkä takia vaihdoimme, jolloin kerroin että homma ei toiminut toivotulla tavalla. - Rakennustarkastaja (ins)
Isännöitsijät ovat usein merkonomeja. Ei kannata käyttää irtisanomisilmoitukseen liikaa sanoja. Isännöitsijä ei ehkä ymmärrä sanomaasi ja kuvittelee että kehut sitä.
- niitten
pitänyt olla merkantteja?
- mutta
niitten kirjoitti:
pitänyt olla merkantteja?
ehkä ne ovatkin rakennustarkastajia (ins)
- saukki
Kyllä isännöitsijällä olisi hyvä olla rakennusalankoulutusta esim. Rak.insinööri tai mestari, ei pelkät merkonomin taidot riitä jos taloon tulee jotain suurempia remontteja.
- ammattilainen
Kun puhutaan jonkun alan ammattitaidosta niin millä se mitataan. Hyvät perustiedot äärimmäisen hyvät puhujataidot ??
En ole ikinä käyttänyt omia ammattitaitoja kehuvia henkilöitä mihinkään työsuorituksiin. Usein siinä mennään metsään kun ammattimies alkaa saarnaamaan ammattitaidollaan miten mikäkin asia pitäisi tehdä. Asiasta vähemmän tietävien kyseenalaistamiset tämä ammattimies tyrmää jo pelkästää fraasilla " kyllä minä tiedän 30 vuoden kokemuksella...jne jne "
Mitä enemmän käydään avointa keskustelua, jossa on mukana myös asiasta vähemmän tietävät niin sen parempi.
Tästä syystä mm isännöitsijän ei tarvi olla kaikkitietävä rakennusinssi tms. Tavallinen taaperokin voi olla hyvä isännöitsijä, jos vain osaa taidon kysyä ja kyseenalaistaa.
- mbei
Olemme pyytäneet Isännöisijaltä muutaman kerran verovelkatodistusta ja nimenkirjoitusprokuraa. Pyynöistä huolimatta emme ole saaneet. Isännöitsijä toimii poikansa omistaman toiminimen aputoiminimen alla ja tekee kaikki sopimukset allekirjoituksineen== onko prokuraa=nimenkirjoitusoikeutta? Sopimuksen irtisanomisaika on 3kk. Voidaanko sopimus purkaa heti jos pyyntöihin ei saada selvitystä? Kaikki laskut yms. laskuttaa varsinainen yritys (T:mi) Myöskin Isännöitijälle maksaa ko. yritys suoraan palkan.
- ITS...
Verovelkatodistus tai nykyään tilaajavastuulain mukaiset tiedot on yleisten sopimusehtojen mukaan esitettävä, jollei teidän sopimuksessa YSE:n ole viitattu tai tästä erikseen sovittu niin en näkisi sitä purkuperusteena. Irtisanoahan voi aina ja muutaman satasen ottaminen takkiin voi silti olla edullisempaa kuin riidellä juristien kanssa. Ei se uusi isännöitsijä kuitenkaan hommia huomenna voi aloittaa.
Prokuran voi kuka tahansa tarkastaa tilaamalla yhteisön kaupparekisteriotteen.
- WOD
Nimenkirjoitusoikeudesta määrätään yhtiöjärjestyksessä tai jos sitä ei YJ:ssä mainita, niin asunto-osakeyhtiölain mukaan mennään. Asemansa perusteella nimenkirjoitusoikeus on hallituksen puheenjohtajalla ja isännöitsijällä. Prokuran antaa hallitus.
- 22-33-44
mbei: miksi sinun pitäisi saada niitä papereita?
- Isännöinti Oulu
Taas on se aika vuodesta,jolloin kannattaa tarkistaa isännöintitoimet. Oulussa Hallituskadulla on yksi "palkittu"josta ei kannatta kysellä.....Kokemusta on.
- ITS...
Kun "tarkastatte isännöintitoimet" niin tehkää kunnon tarjouspyyntö tehtäväluetteloineen ja jotain alustavaa sopimusohjelmaa, eli kirjoitatte auki vähän teidän toimintatapoja sekä aikataulua jolla muutos on tarkoitus suorittaa. Kaikki paperit saa valmiina pohjina alta kympillä netistä.
Isännöintitoimiston päässä pieni vaivannäkö asian eteen osoittaa että pyytäjä on tosissaan eikä vaan kalastamassa tarjouksia, jos todella etsitte halvinta niin sitä varmasti saatte vähemmälläkin paperimäärällä.
- ********************
Pidätte halliltuksen kokouksen isännöitsijällä tai ilman ja laaditte siitä pöytäkirjan. Isännöitsijälle riittää hallituksen kokouksen allekirjoitettu lainvoimainen pöytäkirja siitä, että hän ei ole enää isännöitsijä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3188210Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1016463Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743703- 772798
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402540- 452433
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222256- 1152144
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962034- 481623