Miten ihmeessä onnistuu toi mounttaus? Jostain luin, että ei tarvis muuttaa 7etc/fstab-tyiedostoa usb:ien kohdalla, toisaalla taas, että ptiäis. Miten se onistuu sitten? SuSessa tulee KDE:ssa ikkuna näyttöön heti kun kytkee usb-kiintiksen kiinni- miten saman saa toimimaan debianissa rautalankamallina??
Ekaa kertaa Debiania käyttämässä, sori tyhmä kysymys...
Ekaa kertaa Debiania käyttämässä, sori tyhmä kysymys...
Vastaukset 9
Vanhimmat
cd /media
mkdir mun_usb_levy
mount -t vfat /dev/xxx /media/mun_usb_levy
jossa xxx on se fyysinen laite, kenties sda jotain tms
irrottaminen:
umount /media/mun_usb_levy
jos lisäät fstabiin, niin liittäminen ja irrottaminen on kaikella tapaa helpompaa
vieläkö on distroja, joissa niin perusasia kuin usb-levyn mounttaus pitää tehdä konsolista käsin?
varmaan ap:n kannattaa katsella autofs/automount systeemejä
esim palvelimella ei kannata tehdä automaattista liittämistä jos haluaa että varmuuskopio on ihan varmasti tallessa.
silloin kannattaa media liittää ja irrottaa itse, jotta voi olla varma siitä mitä medialla tehdään.
btw, kotikäytössä kaikissa järjestelmissä on automaattinen liittäminen. sitä voi käyttää tai olla käyttämättä, ihan tarpeiden mukaan.
Mitenköhän tuo automaattinen liittäminen sitten onnistuu? Kokeilin tota käsinmounttausohjetta, ja tuli tuollaista:
/dev/sda1 is not a block device (maybe try `-o loop'?)
Noi automount ja autofs ei selventänyt oikeastaan yhtää mitään- lukaisin man-sivut mutta en tajunnu mitään:/ Pitääkö siis fstab:iin lisätä se laite vai ei?? Ja tietenkin /dev/- kansioon sopiva laite vai? Mikä?? sda1 ei näytä kelpaavan jostain syystä...Mitä SuSea kokeilin aiemmin, niin ei siinä ainakaan /etc/fstab:issa mitään usbeja olut, mutta mounttautui automaattisesti...Ei voi olla näin vaikeeta oikeesti, eihän?:)
Mulla ei itsellä ole koskaan ollut USB-levyä, mutta mun käsittääkseni USB-levyjen automounttausta voi säätää Debianin GNOME-työpöydältä.
Eli valitse GNOME:n valikoista:
Applications->Desktop Preferences->Removable Drives and Media
Avautuneessa asetusikkunassa voi asettaa automounttaus asetuksia. Eli veikkaisin sen auttavan, jos pistät Storage-välilehdellä ruksin kohtaan: Mount removable drives when hot plugged.
Niin ja en ole ihan varma lähteekö toi suoraan pelitämään vai pitääkö asentaa autofs tjsp. Autofs löytyy Debianin repositoryista eli sen voi asentaa esim Synaptic:lla.
Ei mounttaa Gnomessa automaattisesti- tai ylipäätään. Ilmeisesti sittenkin pitää muokata tota /etc/fstab:ia ja pähkäillä tuota autofs:ä ja automounttia (asennettuna kyllä) tai jtn. Sekavaa.
Kannattaa ensin tarkistaa, että usb-levy tunnistuu. Kirjoita konsolissa:
lsusb
tai
/usr/sbin/lsusb.
Tarkista listasta näkyykö siinä kiintolevyn valmistajaa/merkkiä. Jos ei näy niin usb-storage moduuli pitää ladata ensin. Tarkista vielä onko se ladattuna kirjoittamalla:
lsmod
jos ei listassa näy niin:
modprobe usb-storage
Manuaalinen mounttaus (jos ei edellisen vaiheen jälkeen mounttaa automaattisesti):
Tee kansio /mnt/usbhd
mkdir -m 0777 /mnt/usbhd
Kirjoita konsolissa:
ls -l /dev/sd*
Yhdistä kiintolevy usb:n. Odota hetki ja kirjoita edellinen komento uudestaan. Nyt pitäisi ilmestyä uusi laite, todennäköisesti /dev/sda1 tai /dev/sdb1
Tunnistumista voi seurata kommennolla: dmesg
kirjoita:
mount -t /dev/ /mnt/usbhd
fstab:n muuttaminen:
lisää rivi:
/dev/ /mnt/usbhd auto,defaults,user 0 0
(huom ylimääräisiä välilyöntejä ",":n välissä ei saa olla)
levyn tietoihin pääsee käsiksi /mnt/usbhd kansiosta.
...juuri noin.MUTTA usb-kovo ei tunnistu. lsusb kertoo:
Bus 003 Device 001: ID 0000:0000
Bus 002 Device 001: ID 0000:0000
Bus 001 Device 001: ID 0000:0000
Saattaisi olla usb-kovo (osioitu kolmeen osaan) mutta ongelma tulee siinä, että /dev/-kansiossa ei ole /sda-laitteita. Yrittäessäni luoda (makedev) sellaista huomasin, että se sda-laitteet luotiin kotikansiooni. Noh, lisään /etc/fstab-iin laitteen polun ja mounttauspisteen, yritän mountata ja antaa aina ilmoitukseksi, että laite sda ei ole kelvollinen kiintolohkolaite vai mitä se ilmoitti. Jokatapauksessa mounttaus ei onnistu...Huomasin myös, että ilmeisesti automount ja autofs-palikat ladattuani oli ilmestynyt /usb -kansio- tyhjä tosin...Myös /media- kansiossa on liuta /media/usb-kansioita, mutta niihin(kään) en saa mounttauspistettä luotua- johtuen juuri tuosta sda:sta...Ilmeisesti jokin palikka puuttuu jakelusta, ei vaan aavistustakaan mikä.