Sain VIHDOIN kotisivuni valmiiksi ja ne näytti jopa hyvältä kun katsoin (ja tein) ne käyttäen internet explorerilla. Nyt pääsin käsiksi koneeseen, jossa on Netscape ja mun sivuthan näyttää kammottavilta. Onko mitään simppeliä keinoa (esim.html-koodiin lisättäväksi) saada sivut näkymään molemmilla selaimilla samalla tavalla? Esim kuva nimeltä drock.gif näkyy explorerilla vallan mainiosti, mutta netscapella ei....ja samoin kun olen määritellyt seuraavasti:
TABLE BORDER=1 BORDERCOLOR="#565881"
...niin Netscape näyttää sen perusharmaan reunavärin, ei määrittelemääni väriä. Mistä kummasta sen tietää, mitkä html-oppaissa annetut ohjeet pelittää missäkin selaimessa?
TABLE BORDER=1 BORDERCOLOR="#565881"
...niin Netscape näyttää sen perusharmaan reunavärin, ei määrittelemääni väriä. Mistä kummasta sen tietää, mitkä html-oppaissa annetut ohjeet pelittää missäkin selaimessa?
Vastaukset 14
Vanhimmat
kunhan käyttää virallista html:ää. Esimerkiksi bordercolor ei ole mikään hyväksytty attribuutti taulukolle.
Aika hyvä referenssi löytyy osoitteesta:
http://www.saunalahti.fi/wpoet/fin/htmlref.htm
Tuo on tosin joltain (vähäisiltä) osin puutteellinen muttei virheellinen.
kiitos edellisestä linkistä, hyviä vinkkejä =)
Mutta, osaako kukaan sanoa, miksi tämä edellä mainittu gif-kuva ei näy Netscapella?
selaimet tykkäävät oikeanlaisesta koodista, aja sivut validaattorilla ja korjaa virheet, katso sitten toimiiko kaikilla.
http://lempinen.net/lehtori/
tuosta gif jutusta en osaa sanoa enempään näin, mutta jos annat osotteen tai source koodia sen verran niin katsotaan sitten.
Mutta sinun täytyy ensin pistää tänne se koodi miten sen kuvat olet siihen laittanut.
Veikkaisin että virhe on:
1) Olet käyttänyt kenoviivaa ( ) hakemistopolussa vaikka AINA kuuluu käyttää kautta -merkkiä ( / ).
2) Kuvan nimessä tai hakupolussa on jokin merkki väärin. Tarkista myös ettei isot ja pienet kirjaimet ole menneet väärin.
3) Koodissa on yksinkertaisesti jotain mätää. Vika voi joskus olla muuallakin kuin juuri siinä img -tagissa, mutta todennäköisesti juuri siinä se silti on.
Olisi myös kiva jos ihmiset viitsisivät vaivautua kertomaan mikä versio selaimesta on kyseessä mikäli puhutaan Netscapesta. Esimerkiksi versioilla 4.x ja 6.x EI ole MITÄÄN tekemistä keskenään (täysin eri selain, alusta saakka eritavalla ohjelmoitu), ne ovat ainoastaan saman FIRMAN selaimia
Jep, toi kenoviiva on varmaan selitys jos kaikilla muilla selaimilla toimii, mutta ei Netscapella.
Törmäsin itse samaan juttuun - "" ei toimi uusimmilla Netscapen versiolla. Vaihda ne etunojaan = "/".
Kyllä miulla oli tuo kenoviivakin ihan oikein päin. Ongelma oli tosissaankin selainversiossa, eli Netscape 7.0:ssa sivuni näkyvät juuri niinkuin pitääkin. Lisäsinpä siis sivun alalaitaan viestin, millä selaimilla sivuni AINAKIN toimivat niinkuin pitääkin. Mutta TATTISTA vaan KAIKILLE!!
Olet itse ilmeisesti hyväkin näissä nettiasioissa, joten ymmärrän että moinen asia ottaa sinua päähän kun ei ymmärretä kertoa selainversiota, mutta KAH kun ei ehkä kaikki tiedä että niillä todellakin on NIIN SUURI merkitys...ja kuten jo alla olevassa viestissä mainitsin, kyse oli juuri selainversioiden erilaisuudessa.
Yritä Karlssån på ymmärtää, että kaikki eivät valitettavasti ole yhtä viisaita kuin sinä...valitettavasti.
Itse ensin pyydät apua. Ja kun joku yrittää neuvoa, suhtautumisesi on tuollainen. Voit tästälähin työntää ne kysymyksesi sinne minne päivä ei paista.
tietääkseni en ole missään vaiheessa ollut kiittämätön, edellisessäkin viestissä ("hahaa!")kiitin vastanneita ja totesin jonkun neuvojista olleen oikeassa, eli että kyseessä oli selainten versioiden välisissä erilaisuuksissa...ja "hahaa" ei ollut tarkoitettu loukkaavaksi vaan se oli riemun kiljahdus joka johtuu siitä, että sain sivuni toimimaan. Jos joku on saanut sellaisen käsityksen, että en ole kiitollinen kaikesta saamastani avusta, niin olen pahoillani. Se ei ole todellakaan ollut tarkoitus.
Ja jos viittaat Karlson På:lle kirjoittamaani viestiin, niin siinäkin vain totesin että koittakaa ymmärtää, että kaikki eivät tiedä miten joku asia vaikuttaa johonkin toiseen...ja mielelläni olisin yhtä tietäväinen nettiasioissa kuin Karslon På...senkin taisin tuoda viestissäni esille?
Mutta edeleeen, olen pahoillani jos olen loukannut jotain.
Että jos haluaa vastauksen ongelmaansa niin aina kannattaa kertoa kaikki mahdollisesti asiaan vaikuttava myös kysymyksessä. Tämä koskee kaikkea muutakin kuin sivuntekoa tai yleensäkään tietotekniikkaa.
Eikä myöskään tarvitse vittuilla jollen minä osaa muuta kuin veikata ratkaisua kysymykseen jossa ei ole mainittu oleellisesti vaikuttavia asioita.
Kyse on vähän samasta asiasta kuin että kysyisit missä on polttoaineentäyttöaukko ja unohtaisit mainita minkätyyppinen laite on kyseessa. Eli tarkoititko autoa, moottorisahaa, taskulamppua vai amppeerinvetokoukkua..
..Katto-Kassista:)
Kokeilepa tuohon taulukkoprobleemiin:
Pitäis toimia ainakin kaikissa W3C:n specsien mukaisissa selaimissa. Muut on sitten voivoi...
Koodin standardinmukaisuuden voi tarkistaa osoitteessa http://validator.w3.org/ . Jos joku selain ei selkokieltä ymmärrä, se on kyllä sitten selainvalmistajan ja -käyttäjän ongelma, ei sivujen koodaajan! MINUN mielestäni...
Noin yleisestikin Netscape (ainakin 4.x) on paljon tarkempi koodin oikeellisuudesta, kuin Explorer. Olen huomannut, että Explorerilla toimii, vaikka olisi pikku virheitäkin.
Virheelliset sivut EI SAISI toimia. Niin se vaan on.
Mitä enemmän selaimet hyväksyvät skeidaa sen huonompaa koodia "koodarit" tekevät ja tästä syystä taas ei saada millään mitään tolkkua siihen miltä sivut näyttävät.
Eli:
Jos selaimet olisivat tarkkoja koodin suhteen (tarkin on ehkä NS6) niin eiköhän vähitellen alkaisi tulemaan myös hyvin tehtyjä sivuja.
Puhumattakaan tuosta kehityksen jarrusta eli InternetExplorerista: se hyväksyy ja jopa haluaa kaikenlaista hötömölöä ja kannustaa ihmisiä tekemään mahdollisimman surkeaa koodia ettei sitä pystyisi mikään muu selain ymmärtämään kuin Microsoftin oma. Onko tämä kenenkään muun kuin Microsoftin etu? No miksi kaikki sitten kulkee ko. firman talutusnuorassa?
HTML EI OLE MICROSOFTIN OMAISUUTTA. Koodi on ihan virallisesti standardoitu (http://www.w3c.org/ ) laite ja ohjelmistoriippuvainen koodausjärjestelmä ja Microsoft myös VÄITTÄÄ hyväksyvänsä kyseiset standardit. Vaan miten on..
By the way. Netscape4.x on se ikuinen murheengryyni sivuntekijöiden keskuudessa, siis sellaisten jotka kaipaavat edes jonkinlaista selainyhteensopivuutta. Pitää näet tinkiä kaikesta edistyksellisestä jotta NS4:kin ymmärtäisi edes jotain.