Sellane ongelma olis et en pääse kirjautumaan tavallisena käyttäjänä ollenkaan, koska kämmäsin jotain xorg.conffin kans. Nyt ois kiva tietää et pystynkö roottina palauttamaan tohon toiseen käyttäjätiliin alkuperäisen ja toimivan xorg.conf tiedoston?
Xorg onkelma
mandriva 2006
6359
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
koklaas roottina chmod 644 /etc/X11/xorg.conf ja sitten kirjaudut rajoitettuna ja startx tai startkde tjsp
Tein niinku neuvoit ja startkde:llä läks pelittää. Tosin heti ku laitoin startkde niin avautu terminaali ja siin rupes vilisee kaiken maailman tekstiä. Jos sen ikkunan sulkee ni pitää taas kirjautuu uusiks ja sama homma alkaa alusta. Startx taas tuotti jonkun fatal errorin.
Tohon alkuperäseen viestiini unohtu lisätä et käyttöoikeuksii koitin muuttaa.
roottina
cd ~
Xorg -configure (tai vaihtoehtoisesti xorgconfig)
Tämän jälkeen edelleen roottina
cp /etc/X11/xorg.conf ~/xorg.kaikenvaralle
mv ~/xorg.conf.new /etc/X11/xorg.conf
ja lopuksi kirjaudu rajoitettuna ja
echo "startkde" >> .xinitrc
Jos ja vain jos menee mönkään niin voit palauttaa kaiken takaisin roottina
cp ~/xorg.kaikenvaralle /etc/X11/xorg.conf
"ja lopuksi kirjaudu rajoitettuna ja
echo "startkde" >> .xinitrc "
Noinkin toimii todennäköisesti, mutta kannattaa silti
echo "startkde" >> ~/.xinitrc
Jos ei lähde käynnistymään kunnolla niin KDM asetuksissa voi olla myös jotain häikkää, mutta niihin en osaa neuvoa.
Minkälaista fatal erroria sait? Xorg.conf taitaa olla kaikille käyttäjille sama, joten et voi periaatteessa palauttaa sitä vain yhdelle käyttäjälle.
Startkde:stä sen verran, että se ei voi mitenkään toimia oikein sillä KDE ei käynnisty, jos X-serveri ei ole ensin käynnissä. Startx komento käynnistää ensin X-serverin ja sitten ajaa scriptin startkde.
Voi olla että startx scripti ei vain löydä startkde:tä. Kannattaa ottaa ylös virheilmoitus komennolla startx > ~/startxloki.log ja vilkaista sitten kyseistä tiedostoa.