Jos sanoisin, että kauhistelen ääneen kun näin kahden naispuolisen tanssivan yhdessä eräässä juhlassa (ilmeisimmin kavereina kuitenkin ja tiesin sen), jos ihmettelisin saman sukupuolen välisiä suhteita toistuvasti ääneen ja suuttuisin liian "läheisestä" viestistä, jonka kaveri vitsinä minulle lähetti? Ja jos käsitän vahingossa kaverini puhuvan "meistä yhdessä", vaikka hän puhuikin miehestään ja minä häkellyin ja punastuin, kun luulin hänen tarkoittavan ihan muuta... Ja jos aina vain aktiivisesti etsin miestä itselleni, mutta alkututustumisen jälkeen tulen taas kerran siihen tulokseen, etten ole ihastunut, niin mitä ajattelisit minusta? Mikä olisin? Epäilisitkö edes, etten saatakaan olla hetero?
Mikä olisin?
Watsonini
5963
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Olet hämmentynyt identiteetistäsi ja suuntautumisestasi. Tarvitset aikaa, ennen kuin löydät oman ajattelutapasi. Bi olet vain siinä tapauksessa jos ihastus, rakastut niin naisiin kuin miehiinkin ja tunnet seksuaalista vetoa molempiin.
Ei siinä ole mitään vikaa, jos ei tiedä miten suhtautua asioihin. Se ei vielä kerro mitään.
Ajattele itseäsi antamassa nautintoa toiselle naiselle. Kiihottaako ajatus vai kauhistuttaako? Ehkä se selventää...
... vai joku muu?
Minä. Mutta olen tunnistavinani eräitä muitakin elämässäni... Saatan tosin olla väärässäkin.
... että et ole hetero. Alitajunta lähettää sinulle viestejä itsestäsi ja reagoit noin.
Tosin se, että et ihastu miehiin helposti, ei merkitse yksin mitään. Sellaista sattuu monille: voi olla vaikea löytää oikeaa miestä ja/tai naista.
Totta, uskon muutenkin siihen, että ihminen ei tunne / ole tuntematta mitään ilman syytä, ja aina syitä siihen ei itsekään tiedosta - ainakaan välttämättä juuri tässä ja nyt. Ja aika varmasti näyttää mihin suuntaan asiat kehittyvät vai kehittyvätkö mihinkään :)