Olin helsingissä kulttuuripäivillä, enkä tiedä miksi tietokilpailut ovat tärkeä tai kiinnostava aihe/laji. Osaako kukaan kertoa miksi se kiinnostaa kuuroja?
kulttuuripäivät
2
553
Vastaukset
- tytsy
No jaa,en tiedä miksi kuuroja kiinnostaa tietovisailut.. Mutta onhan niitä sellaisiakin kuuroja, jotka eivät perusta tietovisailuista kummemmin, kuten minä mukaanlukien.
Ei se ole niin paha asia, jos ihmisiä kiinnostaa tietovisailu. Toki joitain kuulevia ihmisiä myös kiinnostaa tietovisailu, onhan niitä useita tv-ohjelmissakin. ;)
Minäkin kävin siellä kulttuuripäivillä, eihän siellä ole aina pelkästään tietovisailua, vaan muitakin ohjelmia, kuten sketsit, näytelmät, ja taidenäyttelyt jne....- Kivikuuro
Eipä siin ole mitään ihmeellistä, että kuuroja kiinnostaa tietovisailu. Kiinnostaahan se muitakin, mutei kaikkia. Kuurothan seuraavat ahkerasti maailman tapahtumia lehdistä, uutisista ja netistä.
Nyt kun on kaksi visailusarjaa; joukkue sekä henkilökohtainen kilpailu niin näyttäis että osallistujia olis enemmänkin. Tosiasiassa aika moni osallistuu molempiin sarjoihin.
Luulen myös, että tietovisaan osallistutaan siksi kun se on helppoa. Ei vaadi etukäteen mitään harjoituksia yms. kuten esiintymislajeissa. Näin pienet yhdistyksetkin voivat osallistua jos ei ole resursseja (ohjaajia ja esiintyjiä) muuhun. Tietysti pitäis yrittää lukea ja kerrata tietojaan kilpailua varten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h362699- 1282373
- 1582084
- 391995
Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue201738- 401329
- 511047
- 861005
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24972- 114924