siis onko tosiaan laissa määrätty keskikokoiselle koiralle n.16neliön ulkotarha?noin pieni=(vuosia vuosia sitten kävin dogsitter-kurssin ja muistelin että siellä oli puhetta että tuo luku olisi edes 40neliötä.jos tuo 16neliötä on oikein niin ilmankos jossain näkee koiria tosi pienissä tarhoissa.mulla on näköjään taas mennyt jotain ohi.voi koira parat=(
voi elämä=(
carri
10547
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tuohan on ruhtinaallista siihen nähden, että esim. maidontuottajalehmä seisoo n. kolmen neliön alalla sementillä päästään kytkettynä tuottaakseen sinulle maitoa ja lihaa.
PÖÖH
sitä lehmää enempikin. Koiriahan ainakin yleensä liikutetaan sen tarhailun lisäksi ja tehdään muutakin.. Lehmä yleensä seisoa möllöttää paikallaan suurimman osan elämästään. Onko tuosta lehmän seisottamisesta jotain säännöksiä että edes kesällä tiettynä aikana pitäisi päästä laitumelle?
Voi että kun pääsis siihen jonain kauniina päivänä että vois elää omavarasena.. Siinä sais kaikki elukatkin viettää niin luonnonmukasta elämää kun vaan pystyisin niille järjestämään.
järin suuria ole,toki tietty perustuu siihen että eihän sen koiran siellä tarhassa kuuluisi kaiken aikaa ollakkaan,jolloin 16neliötä voi jo verrata vaikka mun keittiöön jossa koirat enimmäkseen makaa ja eivät juuri muissa huoneissa oleile,liikunta suurimmaksi osaksi tapahtuu ulkona =)Mutta tiedetään tiedetään,moni koira ei sieltä tarhasta juuri ulos pääse ja silloin on kyllä pieni.
yksi n 36 neliön tarha,siinä saisi pitää suosituksen mukaan 6 yli 50 kg koiraa,minusta kaksi menisi siinä hyvin muttei enenpää.3 tuonkokoista koiraa taas saisi laittaa pysyvästi 10 neliön häkkiin/karsinaan,miksi sitä haluaa kutsua,siis sisätiloihin!Jos laki on tämä niin ei ole ihme jos ei asioihin normaali-ihmisen mielestä tunnuta koskaan puuttuvan,ajatelles kuinka monta kääpiötä sitä saakaan laittaa 10 neliön häkkiin jos isoja 3 kpl.Ja vaikka koko elämäksi...
No niin..tuoltapa löytyy vastaus
http://www.mmm.fi/el/laki/F/f23.html#3.3. Koiran ulkotarha
tarha 3:lle 32neliötä, joten siellä sopii hyvin temmeltämään :)
(jos tuossa linkissä heittää tuo kopiointi niin viimeinen sana yhteen)
http://www.mmm.fi/el/laki/F/f23.html#3.3. Koiran ulkotarha
Koirani on sisällä 4x4 metrin huoneessa sen aikaa kun olen töissä. Tuskin sitä kukaan päivittelee, että niin pienessä huoneessa. Miten asia sitten muuttuu kun on kyse tarhasta. Ei kai se tarha koko koiran elämä ole. Minä sanon pikemminkin, että voi koira parat, jos ne joutuvat pääsääntöisesti jossain tarhassa olemaan, oli tarha sitten 16 tai 1600 neliötä.
lähinnä tuli mieleen juuri koirat joita jatkuvasti pidetään ulkona.kun on näitä keskusteluja ollut täysin ulos sopivista koirista ja sillä kysytty tarhan kokoja.en minäkään ymmärrä miksi koira otetaan täysin ulkokoiraksi,lukuunottamatta muutamaa rotua.
Se on kalamaa nähdä koira pienissä tarhoissa. Minä ainakin otan koiran sisään, en "raaskisi" pitää sitä ulkona kun on kerran seuraksi hankittu. Mutta tietysti jos kyseessä on joku esim. nöffi tai joku vastaava paksuturkkinen koira, niin olisi melkein rääkkiä pitää sellaista helteellä sisällä.
Pieniä koiria näkee muuten harvoin ulkotarhassa, hyvä niin. :D