Hyvinkää kummitelee?

kiinnostaisipaljon.

Olisin kiinnostunut kuulemaan kummittelusta hyvinkäällä. Kuulemma tääläpäin on sodittu kansalaissodan aikoihin ja luulisin että täältä voisi löytyä mielenkiintoista kuultavaa jos vain tietäisin keneltä kysyä. En itse asu täälä vaan olen vierailemassa tyttöystäväni vanhempien luona. Tyttöystäväni äiti kertoi että joinakin öinä n. kahdentoista aikoihin ovikello on soinut ilman että ketään on ovella eikä pihalla olevat liiketunnistimet ole reagoineet mitenkään. Ei ole ollut mitään järkevää selitystä miksi ovikello soi, kukaan ei ole tähän mennessä avannut ovea. Joskus on tapahtunut myös muuta kummaa. Tv sammunut ja mennyt päälle omia aikojaan ja kerran perheen isä kuullut että taloon on tullut joku sisälle, ottanut ulkovaatteet pois, koira on mennyt vastaan väliovelle mutta ketään ei olekkaan tullut, ja hän on ollut yksin talossa koiran kanssa. Jokatapauksessa kiinnostaisi kuulla jos kenelläkään on
kerrottavaa hyvinkäällä tapahtuvista outouksista.
Hyvinkäänkylän työväentalon yläkerrassa on mahdollisesti jotain erikoista ja jos joku tietää siitä jotain enemmän niin kertokaa. kiitos jo etukäteen.

16

5238

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -....-

      Eiköhän se Hyvinkäälläkin ole kansalaissota yltännyt.
      Itse asun Nurmijärven kunnassa ja kyllä täältä löytyy ihan kunnon joukko teloitus paikka, nykyisin muistomerkki.
      Elikkä voi varmaan siellä hyvinkäällä kummitella sodassa kaatuneita. ^_^

    • Dracula

      Katsele sitä porukkaa siellä... eiks ne yhtiä vitun kummituksia koko sakki (hyvinkääläiset).
      Hehheh, ihan täysiä jurveloita koko sakki.

      • minäkö kummitus!

        kiitos, mut mä en oo kummitus!


      • tyttö 5v hyvinkäältä

        mikä saatanan rasisti sä oot?!


    • Nimetön

      Kytäjän kartano ja sen lähialueet on aika kreepyjä paikkoja ollut mielestäni ja muutama ystäväni on "nähnyt" myös kaikenlaista siellä! Muutama vuosi sitten pojat olivat piilolammella polttelemassa "tupakkia" ja olivat lähdössä pois niin auton takaa nousi maasta punertava valo, joka lähti seuraamaan autoa! JOnkun aikaa valo tuli perässä, mutta katosi kuulemma samalla lailla kun oli ilmestynytkin! Olen kyllä aika skeptinen asiassa mutta niin kauan kuin hyvinkäällä olen asunut niin näistä kytäjön valoista on puhuttu!

      • -minä-

        Itse en ole kokenut saati tutkinut, mutta kulkiessa kaupungista Ahdenkallion kartanolle päin Ahdenkallionkatua, tien oikealla puolella metsässä on sisällissodassa teloitetun kartanonisännän (?) hautamuistomerkki. Paikallisen wanhan kummitustarinan mukaan muistomerkin suunnalta puhaltaa aina kylmän kolkko tuuli ohikulkijoiden päälle.

        Että siitä vaan kokeilemaan!


      • Atte Ateisti
        -minä- kirjoitti:

        Itse en ole kokenut saati tutkinut, mutta kulkiessa kaupungista Ahdenkallion kartanolle päin Ahdenkallionkatua, tien oikealla puolella metsässä on sisällissodassa teloitetun kartanonisännän (?) hautamuistomerkki. Paikallisen wanhan kummitustarinan mukaan muistomerkin suunnalta puhaltaa aina kylmän kolkko tuuli ohikulkijoiden päälle.

        Että siitä vaan kokeilemaan!

        Hautakivestä löytyy kuvakin Hyvinkäätä esittelevältä sivustolta Ahdenkallion kohdalta:

        http://hyvinkaakuvat.com/paikkasivut/ahdenkallio.htm

        (teksti: "Kansalaissodan aikana teloitetun Ahdenkallion kartanon tilanhoitaja Ernst Martin Olinin (1882-1918) hauta Ahdenkalliontien varressa".)

        Yksittäishaudat ovat usein syrjäisissä kuusikoissa, joissa muutenkin tuppaa olemaan vilpoisaa jopa kesähelteellä.

        Joten kolkkoja nämä murha- ja hautapaikat toki ovat, mutta harvoin niissä kerrotaan oikeasti kummitellun.

        Huomattavimmat kansalaissodan joukkohaudat ovat mm. Helsingin Santahaminassa ja Raaseporin Dragsvikissa, mutta näilläkään paikoilla ei tiedetä kummittelevan.


    • KFUHV

      kjgaölghwLHBXCVHBZXDKVBVZHJASLKBNlgbwlcvkoalsftbnlkaswchn kbsdfbjkzgbklkxsdöö.ldnjdjöglkbjvfabh.ö.snä

    • Nije

      "Kytäjän valon" itse nähneenä tiedän että niitä on.

    • Nije

      Eikä pelkästään punaisia vaan myös muun värisiä, eikä pelkästään Kytäjällä vaan myös sen lähialueilla.

    • h_kääläinen
    • zeeppo
      • Anonyymi

        Bump! Tiedätkö asiasta enempää? Kiinnostaisi kovasti lukea lisää muiden kokemuksista, itse kun olen myös asunut kyseisessä talossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Bump! Tiedätkö asiasta enempää? Kiinnostaisi kovasti lukea lisää muiden kokemuksista, itse kun olen myös asunut kyseisessä talossa.

        Ikävä juttu, en tiedä enempää, olen vain sattunut tuon keskustelun huomaamaan.


        zeeppo


    • Anonyymi

      Minä olen nähnyt metsissä mustia hahmoja ja savuhahmon joka vilkuttelee

    • Anonyymi

      Muistan kun ratsastin & tuolla tallilla kerrottiin ainakin vielä silloin että heinävintillä olisi jonkun 1790-1810 sillä paikalla menehtyneen ratsastajan haamu näkyisi sieltä pyöreästä ikkunasta.

      Voikun vaan en muista siitä mitään :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      429
      7401
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      92
      6136
    3. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      207
      5622
    4. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      119
      4581
    5. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      89
      4349
    6. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      29
      4289
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3580
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3578
    9. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      83
      3514
    10. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      23
      3488
    Aihe