Hyvinkää kummitelee?

kiinnostaisipaljon.

Olisin kiinnostunut kuulemaan kummittelusta hyvinkäällä. Kuulemma tääläpäin on sodittu kansalaissodan aikoihin ja luulisin että täältä voisi löytyä mielenkiintoista kuultavaa jos vain tietäisin keneltä kysyä. En itse asu täälä vaan olen vierailemassa tyttöystäväni vanhempien luona. Tyttöystäväni äiti kertoi että joinakin öinä n. kahdentoista aikoihin ovikello on soinut ilman että ketään on ovella eikä pihalla olevat liiketunnistimet ole reagoineet mitenkään. Ei ole ollut mitään järkevää selitystä miksi ovikello soi, kukaan ei ole tähän mennessä avannut ovea. Joskus on tapahtunut myös muuta kummaa. Tv sammunut ja mennyt päälle omia aikojaan ja kerran perheen isä kuullut että taloon on tullut joku sisälle, ottanut ulkovaatteet pois, koira on mennyt vastaan väliovelle mutta ketään ei olekkaan tullut, ja hän on ollut yksin talossa koiran kanssa. Jokatapauksessa kiinnostaisi kuulla jos kenelläkään on
kerrottavaa hyvinkäällä tapahtuvista outouksista.
Hyvinkäänkylän työväentalon yläkerrassa on mahdollisesti jotain erikoista ja jos joku tietää siitä jotain enemmän niin kertokaa. kiitos jo etukäteen.

16

5141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -....-

      Eiköhän se Hyvinkäälläkin ole kansalaissota yltännyt.
      Itse asun Nurmijärven kunnassa ja kyllä täältä löytyy ihan kunnon joukko teloitus paikka, nykyisin muistomerkki.
      Elikkä voi varmaan siellä hyvinkäällä kummitella sodassa kaatuneita. ^_^

    • Dracula

      Katsele sitä porukkaa siellä... eiks ne yhtiä vitun kummituksia koko sakki (hyvinkääläiset).
      Hehheh, ihan täysiä jurveloita koko sakki.

      • minäkö kummitus!

        kiitos, mut mä en oo kummitus!


      • tyttö 5v hyvinkäältä

        mikä saatanan rasisti sä oot?!


    • Nimetön

      Kytäjän kartano ja sen lähialueet on aika kreepyjä paikkoja ollut mielestäni ja muutama ystäväni on "nähnyt" myös kaikenlaista siellä! Muutama vuosi sitten pojat olivat piilolammella polttelemassa "tupakkia" ja olivat lähdössä pois niin auton takaa nousi maasta punertava valo, joka lähti seuraamaan autoa! JOnkun aikaa valo tuli perässä, mutta katosi kuulemma samalla lailla kun oli ilmestynytkin! Olen kyllä aika skeptinen asiassa mutta niin kauan kuin hyvinkäällä olen asunut niin näistä kytäjön valoista on puhuttu!

      • -minä-

        Itse en ole kokenut saati tutkinut, mutta kulkiessa kaupungista Ahdenkallion kartanolle päin Ahdenkallionkatua, tien oikealla puolella metsässä on sisällissodassa teloitetun kartanonisännän (?) hautamuistomerkki. Paikallisen wanhan kummitustarinan mukaan muistomerkin suunnalta puhaltaa aina kylmän kolkko tuuli ohikulkijoiden päälle.

        Että siitä vaan kokeilemaan!


      • Atte Ateisti
        -minä- kirjoitti:

        Itse en ole kokenut saati tutkinut, mutta kulkiessa kaupungista Ahdenkallion kartanolle päin Ahdenkallionkatua, tien oikealla puolella metsässä on sisällissodassa teloitetun kartanonisännän (?) hautamuistomerkki. Paikallisen wanhan kummitustarinan mukaan muistomerkin suunnalta puhaltaa aina kylmän kolkko tuuli ohikulkijoiden päälle.

        Että siitä vaan kokeilemaan!

        Hautakivestä löytyy kuvakin Hyvinkäätä esittelevältä sivustolta Ahdenkallion kohdalta:

        http://hyvinkaakuvat.com/paikkasivut/ahdenkallio.htm

        (teksti: "Kansalaissodan aikana teloitetun Ahdenkallion kartanon tilanhoitaja Ernst Martin Olinin (1882-1918) hauta Ahdenkalliontien varressa".)

        Yksittäishaudat ovat usein syrjäisissä kuusikoissa, joissa muutenkin tuppaa olemaan vilpoisaa jopa kesähelteellä.

        Joten kolkkoja nämä murha- ja hautapaikat toki ovat, mutta harvoin niissä kerrotaan oikeasti kummitellun.

        Huomattavimmat kansalaissodan joukkohaudat ovat mm. Helsingin Santahaminassa ja Raaseporin Dragsvikissa, mutta näilläkään paikoilla ei tiedetä kummittelevan.


    • KFUHV

      kjgaölghwLHBXCVHBZXDKVBVZHJASLKBNlgbwlcvkoalsftbnlkaswchn kbsdfbjkzgbklkxsdöö.ldnjdjöglkbjvfabh.ö.snä

    • Nije

      "Kytäjän valon" itse nähneenä tiedän että niitä on.

    • Nije

      Eikä pelkästään punaisia vaan myös muun värisiä, eikä pelkästään Kytäjällä vaan myös sen lähialueilla.

    • h_kääläinen
    • zeeppo
      • Anonyymi

        Bump! Tiedätkö asiasta enempää? Kiinnostaisi kovasti lukea lisää muiden kokemuksista, itse kun olen myös asunut kyseisessä talossa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Bump! Tiedätkö asiasta enempää? Kiinnostaisi kovasti lukea lisää muiden kokemuksista, itse kun olen myös asunut kyseisessä talossa.

        Ikävä juttu, en tiedä enempää, olen vain sattunut tuon keskustelun huomaamaan.


        zeeppo


    • Anonyymi

      Minä olen nähnyt metsissä mustia hahmoja ja savuhahmon joka vilkuttelee

    • Anonyymi

      Muistan kun ratsastin & tuolla tallilla kerrottiin ainakin vielä silloin että heinävintillä olisi jonkun 1790-1810 sillä paikalla menehtyneen ratsastajan haamu näkyisi sieltä pyöreästä ikkunasta.

      Voikun vaan en muista siitä mitään :(

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      38
      1920
    2. Taas pedofiliatuomio Haapaveelle

      Vastenmielisiä ja vakavia rikostapauksia pikkupaikkakunnan alueellekin näyttää riittävän. Tämän alan rikoksien tuomiot
      Haapavesi
      38
      1491
    3. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      60
      1485
    4. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      169
      1373
    5. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      68
      1229
    6. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1211
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      19
      886
    8. Me ei voida olla yhdessä

      Järki päähän ja realiteetit huomioon ottaen.
      Ikävä
      58
      848
    9. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      13
      834
    10. Kuhmon K-kaupan vanhenevat hapannaamat kassoilla

      Pitemmän aikaa olen ihmetellyt kaverin kanssa miksi Kuhmon K-kaupassa on aina tympeimmät kassattöntekijät? Kesällä tulee
      Kuhmo
      14
      795
    Aihe