Olisin kiinnostunut kuulemaan kummittelusta hyvinkäällä. Kuulemma tääläpäin on sodittu kansalaissodan aikoihin ja luulisin että täältä voisi löytyä mielenkiintoista kuultavaa jos vain tietäisin keneltä kysyä. En itse asu täälä vaan olen vierailemassa tyttöystäväni vanhempien luona. Tyttöystäväni äiti kertoi että joinakin öinä n. kahdentoista aikoihin ovikello on soinut ilman että ketään on ovella eikä pihalla olevat liiketunnistimet ole reagoineet mitenkään. Ei ole ollut mitään järkevää selitystä miksi ovikello soi, kukaan ei ole tähän mennessä avannut ovea. Joskus on tapahtunut myös muuta kummaa. Tv sammunut ja mennyt päälle omia aikojaan ja kerran perheen isä kuullut että taloon on tullut joku sisälle, ottanut ulkovaatteet pois, koira on mennyt vastaan väliovelle mutta ketään ei olekkaan tullut, ja hän on ollut yksin talossa koiran kanssa. Jokatapauksessa kiinnostaisi kuulla jos kenelläkään on
kerrottavaa hyvinkäällä tapahtuvista outouksista.
Hyvinkäänkylän työväentalon yläkerrassa on mahdollisesti jotain erikoista ja jos joku tietää siitä jotain enemmän niin kertokaa. kiitos jo etukäteen.
Hyvinkää kummitelee?
16
5496
Vastaukset
- -....-
Eiköhän se Hyvinkäälläkin ole kansalaissota yltännyt.
Itse asun Nurmijärven kunnassa ja kyllä täältä löytyy ihan kunnon joukko teloitus paikka, nykyisin muistomerkki.
Elikkä voi varmaan siellä hyvinkäällä kummitella sodassa kaatuneita. ^_^ - Dracula
Katsele sitä porukkaa siellä... eiks ne yhtiä vitun kummituksia koko sakki (hyvinkääläiset).
Hehheh, ihan täysiä jurveloita koko sakki.- minäkö kummitus!
kiitos, mut mä en oo kummitus!
- tyttö 5v hyvinkäältä
mikä saatanan rasisti sä oot?!
- Nimetön
Kytäjän kartano ja sen lähialueet on aika kreepyjä paikkoja ollut mielestäni ja muutama ystäväni on "nähnyt" myös kaikenlaista siellä! Muutama vuosi sitten pojat olivat piilolammella polttelemassa "tupakkia" ja olivat lähdössä pois niin auton takaa nousi maasta punertava valo, joka lähti seuraamaan autoa! JOnkun aikaa valo tuli perässä, mutta katosi kuulemma samalla lailla kun oli ilmestynytkin! Olen kyllä aika skeptinen asiassa mutta niin kauan kuin hyvinkäällä olen asunut niin näistä kytäjön valoista on puhuttu!
- -minä-
Itse en ole kokenut saati tutkinut, mutta kulkiessa kaupungista Ahdenkallion kartanolle päin Ahdenkallionkatua, tien oikealla puolella metsässä on sisällissodassa teloitetun kartanonisännän (?) hautamuistomerkki. Paikallisen wanhan kummitustarinan mukaan muistomerkin suunnalta puhaltaa aina kylmän kolkko tuuli ohikulkijoiden päälle.
Että siitä vaan kokeilemaan! - Atte Ateisti
-minä- kirjoitti:
Itse en ole kokenut saati tutkinut, mutta kulkiessa kaupungista Ahdenkallion kartanolle päin Ahdenkallionkatua, tien oikealla puolella metsässä on sisällissodassa teloitetun kartanonisännän (?) hautamuistomerkki. Paikallisen wanhan kummitustarinan mukaan muistomerkin suunnalta puhaltaa aina kylmän kolkko tuuli ohikulkijoiden päälle.
Että siitä vaan kokeilemaan!Hautakivestä löytyy kuvakin Hyvinkäätä esittelevältä sivustolta Ahdenkallion kohdalta:
http://hyvinkaakuvat.com/paikkasivut/ahdenkallio.htm
(teksti: "Kansalaissodan aikana teloitetun Ahdenkallion kartanon tilanhoitaja Ernst Martin Olinin (1882-1918) hauta Ahdenkalliontien varressa".)
Yksittäishaudat ovat usein syrjäisissä kuusikoissa, joissa muutenkin tuppaa olemaan vilpoisaa jopa kesähelteellä.
Joten kolkkoja nämä murha- ja hautapaikat toki ovat, mutta harvoin niissä kerrotaan oikeasti kummitellun.
Huomattavimmat kansalaissodan joukkohaudat ovat mm. Helsingin Santahaminassa ja Raaseporin Dragsvikissa, mutta näilläkään paikoilla ei tiedetä kummittelevan.
- KFUHV
kjgaölghwLHBXCVHBZXDKVBVZHJASLKBNlgbwlcvkoalsftbnlkaswchn kbsdfbjkzgbklkxsdöö.ldnjdjöglkbjvfabh.ö.snä
- Nije
"Kytäjän valon" itse nähneenä tiedän että niitä on.
- Nije
Eikä pelkästään punaisia vaan myös muun värisiä, eikä pelkästään Kytäjällä vaan myös sen lähialueilla.
- h_kääläinen
Hjalmar Linder - vainaa joskus tulee vastaan, mutta haihtuu ilmaan
jos alkaa historiasta kyselemään.
Jos jotakuta kiinnostaa, tässä herrasta tietoja:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Hjalmar_Linder - zeeppo
Uudempaa kummittelua Hyvinkäällä, kyseinen kerrostalo lienee rakennettu 1970-luvun alkupuolella:
https://keskustelu.suomi24.fi/t/14121330/ojalankatu-22-outo-talo
Nämä ovat kiinnostavia.- Anonyymi
Bump! Tiedätkö asiasta enempää? Kiinnostaisi kovasti lukea lisää muiden kokemuksista, itse kun olen myös asunut kyseisessä talossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Bump! Tiedätkö asiasta enempää? Kiinnostaisi kovasti lukea lisää muiden kokemuksista, itse kun olen myös asunut kyseisessä talossa.
Ikävä juttu, en tiedä enempää, olen vain sattunut tuon keskustelun huomaamaan.
zeeppo
- Anonyymi
Minä olen nähnyt metsissä mustia hahmoja ja savuhahmon joka vilkuttelee
- Anonyymi
Muistan kun ratsastin & tuolla tallilla kerrottiin ainakin vielä silloin että heinävintillä olisi jonkun 1790-1810 sillä paikalla menehtyneen ratsastajan haamu näkyisi sieltä pyöreästä ikkunasta.
Voikun vaan en muista siitä mitään :(
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa933641Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.292393Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1422049Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.34901- 44831
En unohda sua
En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on30820Mahdatko ymmärtää sitä
Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen61805Jorma Lind kuollut
Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet5789- 40707
Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä
Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies88692