Onko kellään pyöreälamppusesta Corollasta lähteneet massaukset takapäästä? Katsastuksessa ja huollossa kummassakin kehotettiin tekemään ruosteensuojakäittely. Roiskeläpissä takana on ihme kolot, josta kivet hakkaa massat pois!
Corollan massat
Vilburg
10601
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
ei ole kyllä lähtenyt takaa mutta takaovien kohdalta helmasta johon tulee etupyöristä kivet on maali lähtenyt mutta massa ei.ja olikohan se niin että toyotan puhkiruostumattomuus takuu loppuu jos massauttaa auton!mutta jos pitää auton pitempään kuin kuusi vuotta niin se kannattaa.
corollassa ei ensinkää oo mitää puhkiruostumattomuus takuuta...säälittäviä teiniautoja vuosikymmenten takaisella tekniikalla...
Ennenkuin kirjoittelet tänne. Tietosi ovat peräisin menneiltä vuosikymmeniltä.
Toyota Corolla on todellakin säälittävä teiniauto, teknisesti jälkeen jäänyt, vertaa vaikka Mazda ja Nissan.
Lahoavatkin perkuleet niin helposti.
Vai voiko joku väittää muuta?
omat kokemukseni ovat ainakin nekatiivisiä kaikista Toyotista.
(P.S. Ehkä tällä Niuvanniemen toyotismiosaston hoidollakin on jotain merkitystä asiaan)
mutta lipsuukoon.Pitää tähän sanoa että kyllä omasta mielestä toyota on vahvin japanilainen auto pelleiltään.
Itselläni joskus ollut Galant oli tosi surkea. 6v ja eka reikä siitä vuosi ettenpäin ja lisää reikiä ja paljon.Siitä vuosi ja koko pohjapelti vaihtoon.Siitä vielä vuosi ja lokasuojat läpi mädät.Joutui tekemään uusiksi kaikki.Ja nyt jos joku mitsun puolustelija sanoo että ei ole hoidettu autoa niin on väärässä.
Auto pestiin käsin noin kerran viikossa,tarvittaessa useamminkin.Alusta pestiin myös samalla.Auto ei käytetty koskaan konepesussa. Ja vahattiin noin 5-6 kertaa vuodessa mutta eipä auttanu ja ruostesuojausksiakin oli tehty. Ja sitten siitä meni koneesta kansihalki,jota tosiaankaan ei keitetty.
Ja myös kaikki muut ongelmat mitä oli vaihteistossa ym, johtivat sitten auton vaihtoon.Tämä Galant oli vm 85 ja silloin 90 luvun alussa ei vielä vanha. kun ikää oli 11 vuotta se läksi meiltä pois ja tässä nyt pari vuotta sitten se on romutettu.
Mites uudemmat Galantit vm.89- ?? taitavat olla kohtuullisia kestäviä ruosteen suhteen.
kannattaa jokaisen tutustua(merkistä riippumatta) TM 14/99 s.42-49 olleeseen artikkeliin Takuut pitenevät,mutta auto ruostuu yhä!
golffisihan se on jälkeenjäänyt ja teiniauto,etkö muista kun otit kisaa naapurisi vaarin kanssa joka ajoi mopolla,vanhalla solihvieterillä,ja hävisit senkin kisan.Se hoito mitä nykyään saat ei ainakaan ole parantanut muistiasi.
En tiedä niistä uudemmista enää mitään.Tuli automerkin vaihto ja samalla se mitsu oli viimenen japanilainen itselläni. sillä se tekniikka ei myöskään vakuuttanut.
TM 14/99 s.50 on neljä ruostesuojaamoo testissä ja testi autona Corolla!!