Ubuntu ja

Miten Ubuntu 5.10:ssa otetaan AKTIIVISESTA IKKUNASTA kuvankaappaus? Kiitos.
5299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

"For X Window desktops such as GNOME and KDE, the command xwd -out filename.xwd lets you click a window to make an XWD image of it. Adding the -frame option will capture the entire window manager. The popular utility xv also does screen captures, and KDE comes with the utility ksnapshot."

Suomentaa saat ihan itse.

Kubuntussa on graafinen KSnapshot -ohjelma.

Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Koneeltasi puuttuu tiedoston toisto-ohjelma Real Player, asenna se täältä:
    http://www.real.com/linux

    Tiedosta. Haen sen sieltä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kuvankaappaus? kirjoitti:

Miten Ubuntu 5.10:ssa otetaan AKTIIVISESTA IKKUNASTA kuvankaappaus? Kiitos.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu