Mielipiteitä kaivataan

HEPPU 300 PLL

Olen hankkimassa peräkärryä,kysyisinkin vetääkö HEPPU kärryt vertoja esim MAJAVA tai KÄRPPÄ kärryille? Hinta ainakin parisataa euroa halvempi,HEPPU kärryt kuumasinkittyjä,kun taas MAJAVA kärryt kastamalla galvanoituja.Onko sinkityssä kärryssä suurikin ruostumis vaara?
Alempana kovasti kehuvat MAJAVA kärryä,mutta tästä HEPPU kärrystä en ole löytänyt käyttäjien kokemuksia mistään.
Kärryä olen hankkimassa lähinnä moottorikelkan takia ja näin ollen 1500mmx3000mm lavakoko on paras vaihtoehto.Pikaisia vastauksia odotellaan.

4

1883

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T. Raileri

      Ite hommasin juuri TE-HO 331K:n, eli 3-metrisen kärryn kipillä ja kuomulla.

      Erinomaisen laadukasta työtä ja materiaaleja, mutta kuitenkin sopuhintainen.

      Muistaakseni www.te-ho.net.

    • Mavaja

      Ostin viime talvena Majavan 5032 LJ -kärryn ja olen ollut tosi tyytyväinen. Tehty kelkan vetoon ja muuhunkin kovaan käyttöön. Jos kiinnostaa, niin lue mallista lisää Majavan kotisivuilta. Maksoi karvan verran alle kaksi tonnia.

    • "HEPPU kärryt kuumasinkittyjä,kun taas MAJAVA kärryt kastamalla galvanoituja.Onko sinkityssä kärryssä suurikin ruostumis vaara?"

      kuumasinkitty = kastamalla galvanoituja, erottaa sähkösinkitystä siitä kuumasinkitty on mattapintainen kun taas sähkösinkitty on kiiltävä pintainen.
      Kuumasinkitty (= kastamalla galvanoitu) on vaihtoehdoista ylivoimaisesti kestävin ruostetta vastaan. Tapaa käytettän esim. liikennemerkkien varsissa.
      Sähkösinkitystä käytetään esim. pulteissa ja muttereissa. Ruostuu ajan mittaan.

      • k-raudassa

        katsomassa Muuli kärryjä, on kastamalla sinkityt, ja hintakin on ihan kohdallaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      104
      10668
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      154
      8928
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6107
    4. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      86
      5122
    5. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      69
      4404
    6. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      64
      4276
    7. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      83
      4095
    8. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3749
    9. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      11
      3648
    10. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      11
      3446
    Aihe