Jos hankin 2000 mallisen Roadsterin, onko liian heikkotehoinen pitkään kaksipäällä matksutamiseen? Kestävyys? Tyyppiongelmat? Hintahaarukka?
Kiitos!
Mitä mieltä R850 R:stä?
3
1350
Vastaukset
- r1150r
Kahdestaan ajoon riittää varmasti ellei sitten kuulu siihen porukkaan jolle mikään ei riitä. Viime lauantaina ajoin K 75 S:llä reilut 200 km aikuinen mies kyydissä ja oikein tuntui pätevältä laitteelta sekin ja 850:ssä on nimenomaan vääntöä enemmän ja alempana ja sehän se ratkaisee.
850:n kestävyyteen voi soveltaa muiden boksereiden kestävyydestä tehtyjä havaintoja.
Tyyppiongelmia minä en ole kuullut. Itsellä oli 1150 R -01 ja vain perän iso laakeri meni. Tuttavatytöllä oli -01 850 R ja siinä ei 60 tkm matkalla ilmennyt mitään.
Entäs hinta. -01 1150 R on kai halvimmillaan jotakin max.10t€ eli 850 on kuitenkin halvempi ja kun -00 on vielä vanhakoppainen niin alle kympin sellainen hyväkin pitäisi saada. Tämä on mutua ja perustuu kokemukseeni 1150 R:n myynnistä viime syksyltä. - Reima
Mulla oli tollanen R850R vm. 2000. Painan 78 kiloa ja vaimo (oman ilmoituksen mukaan) 63 kiloa. Meille puhti kyllä riiti hyvin kaksi päällä plus matkatavarat. Ainoastaan tuossa 85-90 km/h oli suurimmalla vaihteella vääntökuoppa, joka vaivasi mäkisillä teillä.
Kestävähän se kasipuolikas on, koska sama moottori on tarkoitettu kestämään myös 1150-kuutioisena. Ja pienemmässä on kevyemmät männät ja sen vuoksi vähemmän tärinöitä --- kestävyys lisääntyy sitäkin kautta.
Beman tyypiliset ongelmat ovat ruiskusynkronoinin puutteesta johtuvat tasakaasunykimiset ja kestvyyspuolella huolta aiheuttavat lähinnä kardaanin takalaakerit. Beman alkuperäinen lisävarustetuulisuoja on myös matkakäytössä kovin äänekäs.
Summasummarum: kasipuolikas on hyvä ja kestävä pyörä.- A:H
Reima olisiko tietoa mikä tuulensuja suhisisi vähemmän.Itselläni on alkuperäinen ja on kyllä kovaääninen
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585080
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544582Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224519Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2961737- 911412
- 811368
- 2281328
- 3131036
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850