Niiden herkkä iho aistii happamat ja suolaiset yms kirpeät jutut, ja jotakin ruokaa niiden on helpompi jauhaa. kotilot tunkee päänsä pilttiin, sehän on viileää ja miellyttävää ja hieman pilaantunutta ruokaakin syö. Pilantuneeseen ruokaan muodostuu ammoniakkia, joka on myöskin kirpeää.
Vastaukset 9
- .Suski.
Luulen, että niillä ei ole. Niillä on kumminkin tuntoaisti. Ne näkee heikosti. Ja haistaa. Kotilo kumminkin tuntee värähtelyä. Esim. värähtelyllä ne tuntee mistä suunnasta liike tulee.
- kotilo-ja-gekkofani
on ainakin alkeellinen makuaisti. Sillä lievästi suolainen ruoka alkaa niitä janottamaan ja olen tehnyt ns. makutestin..XD
- -Suski-
kotilo-ja-gekkofani kirjoitti:
on ainakin alkeellinen makuaisti. Sillä lievästi suolainen ruoka alkaa niitä janottamaan ja olen tehnyt ns. makutestin..XD
Makutesti... Mua kiinnostaa. Minkä laisen? Aijon tehä sit sen mun luontokotiloille ;D Mikä oli niitten reaktio sillon?
- nallekarhuörtsykkä
kotilo-ja-gekkofani kirjoitti:
on ainakin alkeellinen makuaisti. Sillä lievästi suolainen ruoka alkaa niitä janottamaan ja olen tehnyt ns. makutestin..XD
Suola liuottaa vettä elimistöstä.
- kotilo-ja-gekkofani
-Suski- kirjoitti:
Makutesti... Mua kiinnostaa. Minkä laisen? Aijon tehä sit sen mun luontokotiloille ;D Mikä oli niitten reaktio sillon?
Laitoin makeaa, suolaista ja "neutraalinpaa" ruokaa, eli aprikoosipilttiä, johon sekoitin vielä hyppysellisen sokeria, makkaran jämät ja sitten kurkkua. Kurkku ja piltti maistuivat parhaiten. Ensim meni kurkku, sitten piltti ja sitten juomaan ;) Ja sitten annoin maistaa makkaran jämiä, niitä ne söi vähän ja sitten juomaan.. xD
- Nallekarhuörtsykkä
Eli suola liuottaa nestettä elimistöstä ja silloin haluaa väkisinkin juotavaa.
- kotilo-;kaktusfani
Kylla aksuilla on makuaisti.Nimittain jotkut ruoat maistuvat paremmin kuin toiset.
- kotilo achatina
mielestäni on makuaisti.. kotilot maistavat tietääkseni tuntosarvillaan, kun ne esimerkiksi tunnustelevat niillä (uutta) ruokaa aluksi.
- kotilo-ja-gekkofani
kotilo achatina kirjoitti:
mielestäni on makuaisti.. kotilot maistavat tietääkseni tuntosarvillaan, kun ne esimerkiksi tunnustelevat niillä (uutta) ruokaa aluksi.
Joo, ne haistavat, maistavat ja tuntevat erityisen herkästi niillä pienemmillä tuntsikoillaaan :) (siis tuntosarvilla xD) Ja pidemmillä ne näkevät ja tuntevat..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu521197- 16825
- 63735
- 68732
- 47704
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9550Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45518Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8510- 4482
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24473Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104469Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113444- 16431
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26427- 36415
- 34414
- 35409