Heippa!
Kivoja ideoita huomenlahjaksi sulhaselle??
Huomenlahja sulhaselle
3
1904
Vastaukset
- huomenta!
Mieti, missä mielessä annat huomenlahjan. Huomenlahjanhan antaa yleensä mies hääyön jälkeen vaimolleen. Perinteisesti se on lahja (arvokas), jonka on määrä turvata vaimon tulevaisuus (rahallisesti), jos miehelle sattuu jotakin ikävää (kuolema). On katsottu myös, että huomenlahja olisi miehen "korvaus" vaimonsa neitsyydestä, jonka hän siis vaimoltaan otti.
Toki tuoreelle aviomiehelleen voi antaa lahjan (ehkä se on jopa suotavaa), mutta en kutsuisi tuota lahjaa huomenlahjaksi. Vain vaimolle annettavan lahjan nimi on huomenlahja. Katsoisin, että on jopa miehen aliarvioimista sanoa hänelle, että "tässä on huomenlahjasi, ole hyvä!" Se on vähän niin kuin asettaisi hänet siihen asemaan, että vaimon on hänestä huolehdittava. Miehelle on hyvä ainakin antaa hänen itsensä luulla, että hän pitää huolen vaimostaan (vaikkei se käytännössä ihan niin menisikään, miehen itsetuntoa on usein pyrittävä kohottamaan:).
Kyllä! Olen vanha ja kalkkis!
Ja niitä lahjoja:
Kalevalakorulla on ihan kivoja miesten koruja, jos sellainen tulisi kysymykseen. Katsoppa vaikka sarjasta "Naisen mieli" (muistinkohan oikein) solmioneulaa ja kalvosinnappeja. Ratsumiesranneke on myös hyvän näköinen (ainakin minun mielestäni).
Muumi-sarjan rakkausmuki ja lusikat ovat myös mukavia.
Jokin upea miestentuoksu (siitä nautit itsekin).
Kirjoittavalle miehelle oikea mustetäytekynä ja mustepullo (ei ihan niin vanhanaikaista kuin aluksi voisi luulla ja takuulla tyylikästä).
Kirjakaupasta voi myös löytää varsin hyviä lahjoja miehelle (ei romaaneja tms. vaan eri alojen tietokirjoja, taidekirjoja, harrastekirjoja, oppaita aikuisille, jos pitää vähän vihjailla vaihtelunhalusta jne). - Joonas (varattu)
Sulhaselle 'sitä' heti aamusta, kyllä tykkää!
- sinulle.
se huomenlahja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee833265Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."372074Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.1691850Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50
Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?3041403Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?
Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki351308- 1131254
Onko se liikaa pyydetty
Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin931229En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711110Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä
Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.1201094- 281071