Virikkeitä?

Fairy

Minulla on yksi ongelma, nimittäin unduilleni häkkiin laitettavat virikkeet/lelut. Häkissä on nyt unduilleni kaksi rakasta peiliä, yhdet pienet puiset tikapuut, ja paljon koivun oksia lehtineen päivineen. Mitä muuta voisin keksiä niille? Jotain, jota voisin itse tehdä tai joita löyudän ihan kotoakin? Mitkä ovat vaarallisia? Olen kiitollinen vastauksistanne, sillä haluan unskeilleni enemmän tekemistä! :D

4

577

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Virikkeitä toki tarvitaan, mutta varothan kuitenkin tunkemasta häkkiä liian täyteen tavaraa, lentotilaakin pitää muistaa jättää...
      Paras on pitää häkissä vain muutama lelu/virike kerrallaan ja kierrättää/vaihdella niitä aika ajoin niin että kiinnostus ja uutuudenviehätys säilyy.

      Peilit eivät ainakaan yksinäiselle linnulle ole paras mahdollinen lelu, mutta useamman linnun kanssa niistä ei yleensä tule ongelmia.

      Vaarallisia voivat olla pitkät ketjut ja narut tai rispaantuneet langat joita lintu voi kiepauttaa kaulan ympärille ja hirttäytyä tai juuttua varpaastaan kiinni. Samaten teräviksi siruiksi lohkeavat muoviesineet jos lintu saa nakerreltua niistä paloja irti. Kulkuseen voi jäädä kiinni nokasta joten ne kannattaa leluista poistaa, kellomallinen tiuku sen sijaan on turvallisempi (jos kieli on kunnolla kiinni...)ja monelle papukaijalle mieluinen lelu.

      Mieluisia ovat usein kaikenlaiset nakerreltavat, pahvisuikaleet/rasiat, munakennot, sisalköydet ja tupsut, kauralyhteen pala yms silputtava. pjunoksat ovat usein mieluisempaa nakerrettavaa kuin koivu, mutta toi sekin käy. Ruokaa (esim hirssintähkän pätkän) voi myös piilotella esim paperitollojen tai taitellun wc-paperihylsyn sisään jolloin niiden esillesaannissa on vähän puuhaa. Kylpyvati on monelle undulle mieluinen puuhapaikka, kaikki siitä kuitenkaan eivät piittaa. Voit myös tarjota unduille aivojumppaa esim opettamalla niille pikku temppuja.

    • askartelua

      Meillä ehdoton suosikki on vessapaperirulla jonka päät hapsutetaan leikkaamalla. Seinään ollaan kiinnitetty paksulla pussinsulkijalla (jää häkin taakse, jossa eivät ole kosketuksissa). Ei mene kauaa, kun on hapsut irroteltu ja heitelty.=D

      • undutyttö&poika

        Meidän undut rakastaa sitä ku piilotan herkkuja (porkkanan paloja, kurkkua, banaania yms) jonneki vaikka kaapin päälle ja päästän ne sit lentelemään ja ne ettii herkut :) se on yks lempparileikeistä... sitte vessapaperirullasta kun leikkaa pienempiä renkaita nii ne tykkää pujottaa ne ittensä läpi :D


    • Undulaatti fani!

      Poista peilit äkkiä leluista,koska linnut luulevat että se on toinen undulaatti ja juttelevat sille,poika tai tyttö voi ottaa sen puolisokseen!Se olisi kamalaa!Kun sanoit että ne tykkäävät peileistä kovasti,se johtuu siitä että ne luulevat että siellä on toinen undulaatti.

      Paksut köydet oksat ja muut on hyvät!Käy myös kattomassa eläinkaupasta linnuille tarkoitettuja leluja,undulaatit tykkää myös riippua koirien vetonarussa,jos sen kiinnittää kattoon tai kävyt ja puupallot on ihania tiputeltavia!>.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      290
      11382
    2. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      133
      7030
    3. Mitä Ajattelit Kun Näit Kaivattusi

      Ensimmäistä Kertaa?
      Ikävä
      101
      5783
    4. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      41
      5151
    5. Noloa että kaipasin sinua

      Toivottavasti et tunnistanut itseäsi. Ikävissään sitä on aika typerä.
      Ikävä
      52
      4301
    6. Minne sä aina välillä joudut

      Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta
      Ikävä
      30
      4009
    7. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      61
      3544
    8. On niin vaikea olla lähelläsi

      En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na
      Ikävä
      32
      3531
    9. Nyt peukut pystyyn

      Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru
      Kannus
      22
      3055
    10. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      79
      3040
    Aihe