Missä on Netlarin ammattilaiset?

Niin ylioppilaita taas juhlitaan, ja miksi? Kolme vuotta penkin hinkutusta takana, eikä edes ammattia perätaskussa. Ei yo-todistuksella mennä töihin!

Itse nostan suuresti lakkini kaikille ammattiin valmistuneille ja kiitän jo etukäteen meihin veronmaksajien rehtiin joukkoon liittymisestä!
Onnea teille, olette totisesti juhlanne ansainneet!!!
4340
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

ei me tarvita lääkäreitä, arkkitehteja, aluesuunnittelijoita, insinöörejä, hammaslääkäreitä, ekonomeja, historioitsijoita...
Kaikki putkimiehiks ja hitsaajiks...
SUAMI NOUZUUUUUUUN!

Äänestä
  • Suurin pula meillä on kuitenkin tällä hetkellä tavan duunareista, joten kiitos kai meni väittäjältä oikeaan osoitteeseen.

    Sitä paitsi lääkärin virkaa tuntuvat tekevän terveyskeskuksissa tätä nykyä hoitajat. Ihan yhtä huonosti arvailevat opastaan selaten kuin lääkäritkin. Joten olisiko tuo lääkäreiden arvostuskin vähän liioiteltua.

    Äänestä

Tää on aina hauskaa, ku amikset meuhkaavat että amis on ainoa oikea vaihtoehto ja lukion käyminen on turhaa. No eihän sieltä lukiosta mitään ammattia saakkaan, mutta eipä ole ainakaan kukaan minun tuntema lukion käynyt sitä väittänytkään. Lukiosta saa paremmat perustiedot jatkokoulutusta varten (ei tosin kaikille aloille).

Itse olen sitä mieltä että ammattikoulun käyneitä tarvitaan ja tällä hetkellä korkeakouluihin otetaan liikaa opiskelijoita ja yliopistoissa on paljon turhia höpöhöpölinjoja, joista valmistutaan työttömäksi.

Ihmettelen miksi ammattikoulun käyneet haukkuvat korkeasti koulutettuja, mutta korkeasti koulutetut eivät amiksia. Sitten kuitenkin monet "duunarit", jotka ovat ylpeitä amistaustastaan kiroavat joka päivä, että kyllä oli paska päivä töissä jne... Itsehän ovat valinneet mitä rupeavat tekemään. Sitä paitsi harva tuntemani ammattikoulun käynyt edes tekee koulutuksensa mukaista hommaa.

Joten voisiko joku kertoa, mitä teen väärin kun haluan opiskella ammatin, josta olen kiinnostunut ja josta kaiken lisäksi maksetaan hyvin? Minun ei tarvitse tulevaisuudessa kitistä joka päivä kuinka paskamainen työpäivä oli. Työ on kaiken lisäksi monipuolista ja haasteellista, jonka takia sitä ei tarvitse väkisin tehdä.

En tällä kirjoituksella kuitenkaa tarkoita että duunarit olisivat turhia tai jollain tavalla huonompia ihmisiä. Päinvastoin, ilman duunareita ei yhteiskunta toimisi, mutta eipä se toimisi ilman insinöörejä, lääkäreitä tms. Ihmiset tykkää erilaisista asioista. Toinen hitsaamisesta ja toinen koneensuunnittelusta. En vaan ymmärrä miksi tästä asiasta aina kiistellään, eikös se ole jokaisen oma asia mitä haluaa elämältään.

Äänestä
  • Ei kaikki ammattikoulunsa käyneet valita töistään. Itse asiassa omassa lähipiirissäni löytyy juuri näitä duunareita, jotka tekevät monipuolista ja haastavaakin työtä. Monilla ammattialoilla kun pääsee kehittymään ilman, että on lukenut itsensä "yli".

    Itselläni on hiukan katkera olo siitä, että minut aikoinaan johdateltiin harhaan hokemalla, että akateemisen tutkinnon hankkiminen on ainoa oikea tie menestykseen. Otinkin tähtäimen korkealle, minkä saavutin vasta kymmenen vuoden päästä tiukan työ- ja opiskelutahdin seurauksena.

    Nyt olen työtön, ja katson kun muut ikäiseni duunarit nostavat tähtitieteellisiä palkkoja työstä, jonka piti olla ns. vähempiarvoista. Heillä on jo omat talot maksettuna ja mahdollisuus matkustaa ja nauttia työnsä hedelmistä, kun itse vielä teen maksusuunnitelmaa siitä, miten maksan viimeiset erät opintolainaani pois.

    Pari akateemista ystävääni on sentään päässyt kesätöihin, kiireapulaisiksi ravintoloihin!!
    Jotta se meistä ylioppineista, jotka olemme oppineet läksymme kantapään kautta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ammattitaitoinen kirjoitti:

Niin ylioppilaita taas juhlitaan, ja miksi? Kolme vuotta penkin hinkutusta takana, eikä edes ammattia perätaskussa. Ei yo-todistuksella mennä töihin!

Itse nostan suuresti lakkini kaikille ammattiin valmistuneille ja kiitän jo etukäteen meihin veronmaksajien rehtiin joukkoon liittymisestä!
Onnea teille, olette totisesti juhlanne ansainneet!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu