EVTEK pisterajat

Tietäiskö joku paljo on EVTEKiin automaatioalalle ollut pisterajat??? Voi heittää myös pisteitä millä itte on päässy sisään tekniikan aloille
32314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

itsekin haluaisin tietää?

Äänestä

Opetelkaa etsimään tietoa.

Tämä löytyi kymmenen sekunnin etsimisen jälkeen:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1500000000000005&conference=4000000000000023&posting=22000000008904080

Täältä löydät paljon tietoa. Opettele hakemaan:
http://www.koulutusnetti.fi/koulutusnetti/supplySearchPage.do

Esimerkki edellisen palvelun tarjoamasta tiedosta automaatiotekniikkaan evtekiin:

Alkamisaika Syksy 2006

Hakuaika Kevät 2006 yhteishaku
Opetuskieli Suomi



Pohjakoulutus Ylioppilas/Ammatillinen tutkinto Opetusmuoto Päiväopetus





Koulutusohjelman kuvaus
Koulutusohjelma antaa monipuoliset valmiudet automaation asiantuntijaksi
suunnittelu-, sovellus- ja automaatiojärjestelmien myynti-, koulutus- sekä kunnossapitotehtäviin. Automaatio on erittäin nopeasti kehittyvä ala, jonka työllisyystilanne koko maassa on erittäin hyvä.

Kappaletavara-automaation suuntautumisvaihtoehdossa opiskelija erikoistuu FMS-teknologiaan, robotiikkaan, niiden ohjausjärjestelmiin, ohjelmoitaviin logiikoihin, konenäköön sekä mekatroniikkaan. Prosessiautomaation suuntautumisvaihtoehdossa opiskelija erikoistuu automaatiojärjestelmiin, mittaustekniikkaan, energiatekniikkaan, älykkäisiin kenttälaitteisiin, kenttäväyliin, nopeisiin tehdasväyliin, PC- ja selainvalvomoihin sekä sähkökäyttöihin.


Opiskelijaksi ottamisen perusteet
Valintakoe Järjestää valintakokeen
Pohjakoulutusryhmien aloituspaikkajako Aloituspaikoista 67% ylioppilaille (9 ja 7) ja 33% ammatillisella tutkinnolla hakeville (4)
Valintakoe-järjestäjä Kaikki samaan valintakoeryhmään kuuluvat amk:t voivat antaa valintakoetuloksen
Valintakokeeseen kutsuttavien määrä Kaikki hakukelpoiset hakijat kutsutaan valintakokeeseen
Alakohtaisesti painotettavat arvosanat 0-8, 0-9, 0-5, 0-3.2, 0-3.6 ja 0-2 pistettä
Kaikkien aineiden keskiarvo 0-20 tai 0-8 pistettä
Työkokemus 1-5 pistettä
Valintakoepisteet 0-35 pistettä
Ylioppilastutkinnon arvosanat 0-8, 0-9, 0-5, 0-3.2, 0-3.6 tai 0-2 pistettä


Kuvaustietoja
Valintaa koskevat lisätiedot
Tekniikan ja liikenteen alan valtakunnallinen valintakoe järjestetään 5.6.2006. Lisäksi hakijoiden, joiden äidinkieli ei ole suomi, on suoritettava hyväksytysti 6.6.2006 EVTEKissä järjestettävä suomen kielen koe.

Ammattikorkeakoulun valintaperusteet
Katso tämän oppaan alusta ammattikorkeakoulujen tekniikan ja liikenteen alan valintaperusteet


Aloituspaikat 40

Yhteishaun tilastotietoja hakeneista ja valituista edellisenä vuonna
naiset miehet yhteensä
1. sijaiset hakijat 5 91 96
1-5 sijaiset hakijat 21 329 350
Valitut 3 57 60

Yhteishaussa ensimmäisessä valintaehdotuksessa hyväksyttyjen alimmat pistemäärät pohjakoulutuksen mukaan edellisenä vuonna:
Ammatillinen tutkinto 36.00
Ylioppilas 51.00

Huom! Valintaperusteet voivat muuttua vuosittain, joten pistemäärätietoja voi pitää vain suuntaa-antavina.

Päivityspäivämäärä 30.12.2005 Tulostuspäivämäärä 31.05.2006

Tiedot on saatu koulutuksen järjestäjien, ammattikorkeakoulujen ja yliopistojen tallentamana tietona Opetushallituksen oppilaitostietojärjestelmästä (OPTI). Tietojen oikeellisuuden voit tarkistaa kyseisestä oppilaitoksesta.

Äänestä
  • Kiitos tiedoista, yritin kyllä aluksi etsiä itte muttei oikeen luonnistunu. pitää harjoitella mut ÄLYTTÖMÄN SUURI KIITOS sinulle

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


utelias kirjoitti:

Tietäiskö joku paljo on EVTEKiin automaatioalalle ollut pisterajat??? Voi heittää myös pisteitä millä itte on päässy sisään tekniikan aloille

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu