Kitalakeen on ilmestynyt patti, ei ole kipeä, ellei kielellä erityisesti töki... :)
Samaan syssyyn voisi kai laittaa sen, että välillä huippaa ja korvissa vinkuu. Eilen oltiin miehen kanssa rauhallisella kävelyllä ja jatkuvasti otti päästä.
En itse keksi, mistä voisi johtua, varmasti kyllä jostain mitä syön tai en syö, kun tässä on painoa yritetty pudottaa. Vihanneksia ja hedelmiä uppoaa aika paljon, samoin marjoja. Liha taas on huomattavasti vähemmällä, mutta kyllä sitäkin tulee syötyä.
Samaan syssyyn voisi kai laittaa sen, että välillä huippaa ja korvissa vinkuu. Eilen oltiin miehen kanssa rauhallisella kävelyllä ja jatkuvasti otti päästä.
En itse keksi, mistä voisi johtua, varmasti kyllä jostain mitä syön tai en syö, kun tässä on painoa yritetty pudottaa. Vihanneksia ja hedelmiä uppoaa aika paljon, samoin marjoja. Liha taas on huomattavasti vähemmällä, mutta kyllä sitäkin tulee syötyä.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tuohon kitalakipattiin en osaa sanoa, mutta korvien vinkuminen (Tinnitys.) voi johtua esim. jos kuuntelet nappikuulokkeilla tai muilla kuulokkeilla namikat kypällä musiikkia taikka jos svaikku vaivaa korvassa korvahuuhtelusta voisi olla apua jonka suorittaa terkkari eli aika terkkarille. Jos sinua huippaa niin se viittaisi verenpaineeseen eli kiireen vilkkaan LÄÄKÄRIIN sillä terveyden kanssa EI kannata leikkiä!
En rinnastaisi vinkumista tinnitykseen. En kuuntele musiikkia nappikuulokkeilla, ja muutenkin todella hiljaisella. Herkät korvat :) Vinkumista esiintyy vain huippauksen yhteydessä, ei muuten. Tähtiä ei kuitenkaan näy.
Verenpaine kun viimeksi mitattiin, oli aivan normaali. Tästä tosin aikaa jo jonkin verran. Ihmettelen vain, jos se tästä uudesta ruokavaliosta yllättäen olisi muka noussut? Syön huomattavasti terveellisemmin kuin ennen, roskaruoka on vaihtunut vihanneksiin. Eikä muitakaan korkeaan verenpaineeseen viittaavia riskitekijöitä ole: en polta, en juo, liikun (tosin voisin kyllä liikkua enemmänkin), en syö rasvaista ruokaa enkä ole ylipainoinen (painoindeksi 21.5).
verensokerin aleneminen, mikä sinua huippaa kevyempään ruokavalioon siirryttyä.
Minulla teki niin kun itse kevensin.
hei
Lisää ruokaasi jozoa eli tavallista suolaa muutama päivä reippaasti, niin huimaus ja soiminen loppuu siihen. olet alkanut ehkä liian terveelliselle ruokavaliolle. Suolan syöntiä ei saa lopettaa tai melkein lopettaa siitä seuraa paljon ongelmia.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=97&conference=4500000000000654&subcat=1087
En kannata vhh:ta, vaikka ruokavaliossani ei kamalasti hiilihydraatteja olekaan. En syö minkään kaavan mukaan vaan siten kuten elimistö vaatii. Enkä ole vhh:on edes perehtynyt, koska sinällään se ei edes kiinnosta.
Ja tuohon ruokavalion muutokseen: olen noudattanut tätä nyt kaksi kuukautta, aika hassua, että pyörrytystä tulisi sen takia vasta nyt? Paakku ei ole kitalaesta mihinkään hävinnyt, ehkä vähän pienentynyt. Mietin voisiko johtua jostan B:n puutteesta? Tuo liha (ja kana, ja kala ja muut) on jäänyt todella vähälle, ei sitä tee edes mieli, ja entisenä kasvissyöjänä tiedän, että ainakin b12 tulee vain purkista. En siis myöskään käytä maitotuotteita (juustoa todella harvoin leivän päällä, jäätelöä menee kerran tai kaksi kahdessa viikossa, muita en syö, enkä pysty syömään).
Painoa pudottaessa tulisi juoda runsaasti vettä. Monesti kun verensokeri menee alas alkaa päänsärky eli kannattaisi syödä pieniä aterioita ja usein ja lisäksi vettä. Patti kitalaessa voi olla jonkun esim. kasviksen aiheuttama ärsytys, ellei se katoa kannattaa käydä näyttämässä hammaslääkärille ettei se olisi kysta. Jos syöt monipuolisesti kyse ei ole puutostilasta.
kurkkaappa tuonne alemmas mitä kirjoitin.