Vilkaiskaapas huviksenne päivän Hesarin mielipidepalstan verkkokeskustelun saldoa. Taas joku hyvin asioista perillä oleva on todennut meidät kirkonpolttajiksi. Mehän ollaankin Suomen tulevaisuuden suurin uhka...milloinkohan ihmiset oppis, että meillä ei ole mitään tekemistä saatananpalvonnan kanssa? Ihan retorisena kysymyksenä voitaisiin miettiä Tyrvään Pyhän Olavin kirkon polttoa. Eipä kukaan haukkunut sitä polttajaa ( ihan "tavallista" suomalaista miestä, ev.lut.kirkkoon kuuluvaa) huonoksi kristityksi tai tärähtäneeksi hillujaksi.
Ja silläkin uhalla, että ketju poistetaan, miettikääs ihan maailmanlaajuisesti: ketkä niitä kirkkoja eniten polttaa? Siis intressiryhmänä? Lähi-itä, Pohjois-Irlanti, Ranska...? Mahtaisivatko sittenkin kuulua tiettyjen valtauskontojen piiriin?
Niputi niputi
11
718
Vastaukset
- AROSUSI-09
*Tanssii ämpäri päässä*/Harvemmin muuten satanistitkaan nuita kirkkoja polttelee.Ne on ne vitun wannabiit,korkeintaan.Itse vitsin vuoksi poltin kerran naapurin kersojen pienoisrautatiehen kuuluvan miniatyyrikirkon.Punaviinillä oli osuutta asiaan ja kersoilla oli hauskaa.Todennäköisesti en kai kuitenkaan kylvänyt tulevan hävityksen siementä.../Vilpittömästi toivon,ettei ketjua poisteta,kun nyt kerrankin jotain asiantynkää...
- Surreal
Haa! Mä arvasin tän! Edes wannabii-saatikset eivät liittyneet koko juttuun! Kolme tavallista kännistä myöhäisteiniä oli saanut vähemmän välkyn idean.
Apologies, anyone?
Ja näin ihan off topic ja wiccalaisuuteen liittymättömästi: miksi, oi miksi nämä JURPOT polttavat kauniita vanhoja kirkkoja kun Hesassa olisi juuri vaan kunnon roihua odottamassa esim. Enso-Gutzeitin talo?! Haloo?!? Järki käteen lapset ja prioriteetit järjestykseen! :D - AROSUSI-09
Surreal kirjoitti:
Haa! Mä arvasin tän! Edes wannabii-saatikset eivät liittyneet koko juttuun! Kolme tavallista kännistä myöhäisteiniä oli saanut vähemmän välkyn idean.
Apologies, anyone?
Ja näin ihan off topic ja wiccalaisuuteen liittymättömästi: miksi, oi miksi nämä JURPOT polttavat kauniita vanhoja kirkkoja kun Hesassa olisi juuri vaan kunnon roihua odottamassa esim. Enso-Gutzeitin talo?! Haloo?!? Järki käteen lapset ja prioriteetit järjestykseen! :D"Ääni onkin kapteenin,muuttuu sana jalaxi ja potkii takamuksillesi;Vatikaanin palazi näin palaa poroksi."(Kapteeni Ä-ni) Yo.Ihan vain esimerkkinä populaarimusiikin käytöstä loitsuina.Oikeasti materian tuhoaminen magialla eli polttopulloilla on älytöntä,koska sen takana olevat ajatusmuodot vain luovat sen uudelleen./Mut joo...Makkaratalon,Enso-Gutzeitin ja Mannerheimintien 60-luvun talot vois visualisoida vaikka kuun kamaralle.
Joo eiköhän tuo taas ollut näitä trolleja. Toisaalta tiettyä pohdittavaa tuostakin trullista löytyy: "Suomessa on hyvin uskonnonvastainen ilmapiiri. Erilaiset noitaopit ja "wiccat" sekä satanismi vetoavat ihmisiin."
Mistäköhän tuo mahtaisi kenties johtua? En lähde spekuloimaan millään tavalla.
"en ole koskaan kuullut yhdestäkään katolisesta, joka olisi missään maassa polttanut pyhiä esineitä, vaikka monet ovatkin aika sekulaareja."
...ehkä pyhiä esineitä eivät polttaneet mutta ihmisiä polttivat kyllä.
Kirkonpolttajiksi leimaaminen on kuitenkin täysin typerää. Wiccalla ja saatananpalvonnalla on yhtä paljon keskenään tekemistä kuin vanhoilla sukillani ja rovaniemen karjamarkkinoilla (jos sellaisia markkinoita edes on...)
Murh.- AROSUSI-09
Tavalliset mukavat kristityt polttivat eräitäkin kirkkoja...Tuli mieleen,kun taannoin Berliinissä vihittiin uudelleen käyttöön Frauenkirchen vai mikä piru se nyt oli...enivei.../Satanisteilla ja saatananpalvojillakin on hiuksenhieno ero:P
- LangennutEnkeli
Molemmilla on sama herra mitä palvovat?
Toinen myöntää suoraan mitä palvoo ja toinen vain kaunistelee asiaa mieluisaksi, jotta saisivat otteensa sinusta. Vai mitä luulet? ;)
Eipäs kaunistella sitä, mikä vie kadotukseen, ;).
- harmaavaris
Aikanaan katolilaisuuden levitessä Eurooppaan eniten kirkkoja polttelivat kristityt itse, useimmiten sen toisen kristinuskon haaran edustajat teljittynä sisälle palaviin kirkkoihin. Jos ei sittenkään ole omena kauas puusta pudonnut?
Olen samaa mieltä, eniten kirkkoja polttelevat saatananpalvontaan hurahtaneet lapsoset, ei niinkään pakanauskontojen edustajat.- AROSUSI-09
Mutta vain porisevien patojen alla.B.B
- RavenOratio
No joh... Tässä sitä mennään. Pitää pakanoita syyttää kaikesta. :) Ja jos joku asialla, niin ei myöskään saatananpalvojat.
- Matz
on yksi kristinuskon lahko.
Jos sellaista edes esiintyy muualla,kuin keltaisessa lehdistössä.
Onko joku muka joskus tavannut tällaisen saatanan palvojan?
Olisi mukava joskus keskustella tällaisen lahkolaisen kanssa.
Taitaa olla enemmän sitä,että ollaan yksinäisiä ja kiusattuja ja on paha olo.
Sitten halutaan shokeerata ja herättää muiden huomio.
Ovatko nämä raukat onnistuneet synnyttämään kokonaisen uskonlahkon?
Toivottavasti ei.- AROSUSI-09
Sen piti tulla luennoimaan J.Y.R.Y-lle,mutta ei se sitten tullutkaan:)
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1245191Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1814925"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste693379Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072966Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242282Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2371728- 991289
Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.781270Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.74990Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.96927