Kokemu

sta

Valmistuin viime syksynä lukiosta, eli melkein täysi välivuosi syksyllä kun menen yliopistoon. Olen ERITTÄIN tyytyväinen valintaani. Muutin heti yo-kokeiden jälkeen uudelle paikkakunnalle ja olen tehnyt töitä välillä kokopäiväisesti, välillä osa-aikaisesti. Kun sain lakin syksyllä, saan uuden ylioppilaan pisteet haussa samalla tavalla kuin tänä keväänä kirjoittaneet, ja opiskelumotivaationi on todellakin kasvanut. Nyt kun olen lukenut pääsykokeisiin, olen kerrannut ahkerasti lukion oppeja, jotka olivat kyllä unohtuneet.
En venyttänyt lukiota 3,5 vuoteen koska olisin laiska. Kurssimäärä oli kyllä täynnä niin, että olisin voinut valmistua keväällä, mutta huomasin lukion puolessa välissä haluavani suuntautua ihan toiseen suuntaan ja vaihdoin suunnitelmani täysin. Ja tarvitsin siten hieman lisäaikaa.
Syksyllä valmistuminen on todella hyvä vaihtoehto, saa "pakollisen" välivuoden, opiskelumotivaatiota ja itsetuntemusta

0

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

        Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
        Maailman menoa
        297
        1233
      2. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

        Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
        Maailman menoa
        308
        1166
      3. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

        Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
        Ikävä
        50
        958
      4. Mitä kirjainta kaipaat?

        🤣🤣🤣🤣🤣
        Ikävä
        87
        924
      5. Mitä sä teet

        Juuri nyt?
        Ikävä
        106
        899
      6. Onko ikäerolla väliä?

        Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
        Ikävä
        101
        879
      7. Uusioperhe vai salasuhde?

        Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
        Ikävä
        111
        742
      8. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

        Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
        Suomalaiset julkkikset
        13
        604
      9. Miten vaikuttaa

        Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
        Ikävä
        64
        588
      10. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

        Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
        Suomalaiset julkkikset
        3
        577
      Aihe