Minulla on Windows XP ja pitäisi alkaa tehdä kotisivuaja
C:\Program Files\microsoft frontpage\version3.0\bin.
Tyyppi: tiedostokansio
Sijainti: C:\Program Files
Koko: 0 tavua
Koko levyllä: 0 tavua
Sisältää: 0 tiedostoa 2 kansiota
Määritteet: vain luku
Siis mitä? Onko minulla vai eikö ole Frontpagea?
Ei sitä ohjelmaa ainakaan mistään aukea.
C:\Program Files\microsoft frontpage\version3.0\bin.
Tyyppi: tiedostokansio
Sijainti: C:\Program Files
Koko: 0 tavua
Koko levyllä: 0 tavua
Sisältää: 0 tiedostoa 2 kansiota
Määritteet: vain luku
Siis mitä? Onko minulla vai eikö ole Frontpagea?
Ei sitä ohjelmaa ainakaan mistään aukea.
Vastaukset 9
Vanhimmat
se frontpage koneelle, se ei ole asennettu
frontpagea jolla voisit jotain itse tehdä, ellet ole sitä itse hankkinut ja asentanut.
Ai sille on siis vain paikka koneella!
No mutta eikö se kuulu noihin XP:n normaaleihin ohjelmiin? Onko jollain peruslevyllä, vai pitääkö erikseen ostaa? Vai saako jostain kopioitua netiltä ilmaseks?
paljon tietoa asiasta.
http://www.google.fi/search?hl=fi&q=Frontpage&btnG=Google-haku&meta=lr=lang_fi
Sieltähän löytyi kaksi kai ilmaista
FrontPage 98 Explorer
FrontPage Express
Minkälaisia nuo ovat verrattuna Windowsin omaan?
sellaista frontpagea jolla itse pystyisit pykäämään kotisivuja ennen kuin sen frontpagen itse ostat ja asennat. Toi mikä sun koneella on, liittyy varmasti jotenki netin toimintaan. On se mullakin C-asemalla, mut emmä sillä ite pysty mitään tekemään.
Ennen on vissiin ollut IE:n mukana frontpage, siis sellainen jolla pystyi kotisivuja vääntämään, mutta ei enää. Mullakin on tossa yks vanha internet-oppikirja ja siel just puhutaan siitä että IE:ssä olis, vaan ei oo enää.
Mee kauppaan ja osta frontpage, maksaa jotain yli 200 euroo. Tai on niitä varmaan muitakin ohjelmia.
Tai voithan tsekkailla sun IE:si jos löydät sen Frontpage expressin. Tän vanhan kirjan mukaan se löytyis käynnistä-valikosta ohjelmat ja IE:n alta. Mulla ei ainakaan ole.
Tosin tää kirja sit neuvoo, että jos ei oo, niin sitte sun pitää lisätä se tekemällä IE:n täydellinen asennus uudelleen. Onnistuuko? Löytyykö?
Epäilen että löytyy, kun kerran toi Frontpage on noinki hintava, niin miks sama firma jakelis ilmasta.
Kerro jos löyty.
jos sä sen jostain löysit koneeltas, saattaisko sit löytyy multakin?
Microsoft Office xp pro:ssa (ns. toimistopaketti) oli muistaakseni Frontti mukana mutta Microsoft Office pro 2003 ei enään ole Fronttia kukana. Ostettava erikseen. Webbieditoreja on muös ilmaisia esim. suomenkielinen EasyHTML http://www.toniarts.com/ehtmls.htm , kannattaa kokeilla.
Kiitos kaikille ohjeista. Luultavasti otan jonkin tuollaisen ilmaisen jutun. Ei sitä Exploria ilmaista löydy minultakaan, oli väärä hälytys.
Mutta Wordillä on tuo Web layout, joten valmistelen nyt sillä ensin sivuja ja siirrän ne sitten joskus jollain konstilla netille.