onko kukaan mennyt helikopterilla tai limusiinilla kentältä?olen lukenut että limusiinilla suht koht sama hinta kuin taksilla. helikopterilla pääsisi nopeasti, mutta en oikein hoksannut oliko hinta yhdeltä 150$ vai kahdelta..hintakokemuksia?entä onko kukaan mennyt ilmajunalla ja metrolla?helppoa vai vaikeaa?
jfk-manhattan?
helikopteri/limusiini tms?
6771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Taksi JFK- Manhattan kestaa noin tunnin tai enemman riippuen mihin aikaa paivasta matkustat. Maksu (flat rate) on $45 plus tolls. Ehka kallista mutta paasee ainakin suoraan hotelliin.
Bussilla paaseen helposti JFK:lta Manhattanille joko Penn Station, Grand Central and the Port Authority bus terminal. Saannollinen palvelu.
$15 maksu. Halpa vaihtoehto jos ei kauheasti matkatavaraa, ja hotelli on lahella drop off paikkaa.
Voit ottaa myos Air train'n to A subway (metro) linjalle, se maksaa $5 $2 metro lippu.
Helppoa jos sulla ei ole paljon matkatavaraa, mutta en suosittele ruuhka-aikaan tavaroiden kanssa.
Helikopteri maksaa $159/henkilo yhteen suuntaa.
Varaukset voi tehda online, via http://www.flyush.com; tai puh. (877) 262-7676, (puhelin varaus extra $20 lisamaksu) tai 15 min. ennen lentoa jos on paikkoja vapaana.
Limo matkat maksaa vahintaan saman kuin taksi,
paremmat autot, of course.
Muista etta hinnan paalle pitaa antaa tip, ja varmista etta on flat rate, oli se sitten taksi tai limo.
hei, kiitos sinulle valtavasti! Olisin vielä kysynyt onko ilmajunalla helppoa mennä, eli onko hyvät kartat jotta osaa mennä oikeaan ilmajunaan ja metroon?mistä liput?
Helppoa se on. JFK;lta otat ilmajunan siis airtrainin Howard Beach metroasemalle ja sielta A-line Manhattanille.
Airtrain kartta:
http://www.panynj.gov/airtrain/index.html
(Finnair on terminaali 8)
Metro kartasta naet miten se juna menee Manhattanille:
http://www.mta.nyc.ny.us/nyct/maps/submap.htm
JFK on kartan oikeassa reunassa ja heti siita vasemmalla on se Howard Beach asema.
Lippu ostetaan metroon sisalle mennessa.
Metro asemilla ja lentokentalla on hyvat ohjeet ja viitat mihin menna. Paa asia etta tiedat mihen olet menossa
air train to Howard Beach station ja sitten
A-line to Manhattan.
Voit metro lippua ostaessa pyytaa rahastajalta ilmaista metrokarttaa.
Olen ainakin itse huomannut etta New Yorkilaiset ovat hyvin avuliaita jos tarvii kysyy neuvoa niilta.
ei tullutkaan suora linkki tohon airtrain karttaa.
Klikkaa "getting around JFK" linkissa.
Heips
jfk:lla liikuttiin ilmajunalla ja sieltä maanalaisella manhattanille. Se oli helppoa ja edullista.