rästikursseja

Mitäs ammattikorkeassa jo kauemmin olleet sanotte siihen että jää 1. vuonna pari rästikurssia, matematiikasta ja fysiikasta? Kannattaako panna kamat kasaan ja suksia vittuun sieltä vai voiko niistä vielä jollain keinolla selvitä, ja voivatko olla esteenä opintojen etenemiselle?
5497
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kyl kandee jatkaa, jäi multaki jo ekana keväänä tyyliin samat rästiin plus muita, ne saa sumplittuu ku vähä suunnittelee aikatauluja..Eikä opintojen pitäis tollaseen tyssää, siin vaiheessa saatta tulla kiire ku valmistuminen lähellä..Motivaatiota sulle!!

Äänestä
  • Joo näinhän yksi tuttava sanoi että "rästikursseja sitten kyllä tulee" mutta itse sain ne jo perusopinnoista niin vähän huolettaa pystyykö siitä jatkamaan eteenpäin.

    Motivaatio kyllä kasvaa kesäduunin hantti-hommissa, ongelma vaan että työpäivän jälkeen ei enää jaksa lukea uusintatentteihin

    Äänestä

Ei pitisi olla mikään merkittävä este opintojen etenemiselle. Voivat kuitenkin olla, riippuu opettajista.

Jos ne jäi suorittamatta sen takia, että olivat ylivoimaisen vaikeita, niin sitten kannattaa miettiä että oletko oikeassa koulussa. Jos ne taas jäi tekemättä koska esim. aika ei riittänyt, niin senkus suoritat ne uudelleen joskus.

Äänestä
  • Joo se ei aika riittänyt kun oli pakko olla töissä aina viikolla kun kykeni (alle 4h päivät mieluummin töissä vkl duuni) niin jäi lukeminen sitten vähemmälle. Tähän ei kuitenkaan sitten kuole tai mitään

    Äänestä

Uusintakokeet on sitä varten että niissä käydään :) Tätä mieltä mä olen.

Mulla oli kanssa aikanaan ongelmia matikan ja fyssan kanssa, ne kun vähän heikommalla matikkapäällä vaatii enemmän huomiota. Lukion ja amiksen kävin suppeimmilla fysiikan ja matikan oppimäärillä.

Varsinkin melkein kaikki 2. vuoden matikan/fyssan kurssit mulla oli 4. vuoden alkaessa rästissä. Eilen sitten sain suoritettua viimeisenkin fysiikan kurssin pois. Loppua kohti tosin opettajat alkaa hieman laskea rimaa että pääsevät vanhoista opiskelijoista eroon.

Ei muutakun tsemppiä vaan! Ei niistä ekan vuoden jälkeen niin kannata ressata, teet uusinnat sitten kun teet. Ja voi olla että huomaat opiskelijaryhmässäsi olevan muitakin, joilla on kurssit rästissä. Mikäpä sitten sen mukavampaa kuin vaikka pähkäillä laskuja yhdessä porukalla :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tauno sammu kirjoitti:

Mitäs ammattikorkeassa jo kauemmin olleet sanotte siihen että jää 1. vuonna pari rästikurssia, matematiikasta ja fysiikasta? Kannattaako panna kamat kasaan ja suksia vittuun sieltä vai voiko niistä vielä jollain keinolla selvitä, ja voivatko olla esteenä opintojen etenemiselle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu