Sävelradion saatava jatkaa

Sävelradion saatava jatkaa

Liikenne ja viestintäministeriö ei myöntänyt Sävelradion toimiluvalle jatkoa. Sen sijaan uusia lupia myönnettiin mm: nuorille naisille ja rock musiikkiin suuntautuneille kanaville. Nykyinen toimilupa on voimassa vain tämän vuoden loppuun.

http://adressit.com/savelradio
11411
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Lopettavat ainoan kanavan mitä viitsii kuunnella päivästä toiseen. Sävlradion porukalle paljon tsemppiä ja kiitoksia ohjelmista!

Äänestä
  • Erkon mediatalo Sanoma-WSOY on tunnettu SDP:n äänitorvi ja liittolainen. Se levittää joka aamu satoihin tuhansiin suomalaiskoteihin aitoa sosiaalidemokraattista sanomaa. Nyt tuosta väsymättömästä uurastuksesta saatiin palkkio. Näin SDP palkitsee tukijoitaan - ei kannata hetkeksikään sekoittaa faktoja tässä asiassa. Ei tämä päätös mikään sattuma ollut.

    Äänestä

  • Joe Joosua kirjoitti:

    Erkon mediatalo Sanoma-WSOY on tunnettu SDP:n äänitorvi ja liittolainen. Se levittää joka aamu satoihin tuhansiin suomalaiskoteihin aitoa sosiaalidemokraattista sanomaa. Nyt tuosta väsymättömästä uurastuksesta saatiin palkkio. Näin SDP palkitsee tukijoitaan - ei kannata hetkeksikään sekoittaa faktoja tässä asiassa. Ei tämä päätös mikään sattuma ollut.

    Taas yksi esimerkki siitä että kanavan suosiolla tai muillakaan asioilla ei ole mitään painoarvoa kun
    toimilupia jaetaan poliittisin perustein.Minusta politiikkaan pitäisi vastata politiikalla,eli tehdään päätös että tulevissa vaaleissa ei anneta ääniä sosiaalidemokraateille koska liikenneministeri
    on tätä niin hanakasti ollut ajamassa.Lisäksi voimme
    olla kuuntelematta tilalle tulevia radiokanavia.
    Katsottaisiin onko meissä joukkovoimaa tässä asiassa.

    Äänestä

Onhan se harmi, että lähetykset loppuvat. Vai onko sittenkään? Kanava tuuttasi samoja biisejä päivän aikana niin helvetin monta kertaa, että meinasi hermo mennä. Ja ei kun samat biisit seuraavana päivänä uudestaan.

Nyt on uusilla kanavilla tilaisuus näyttää ja todistaa paremmuutensa ja olla soittamatta samoja biisejä peräjälkeen.

Äänestä
  • Ja ne tilalle tulevat nuoremman väen kaupalliset kanavatko eivät sitten soita samoja kappaleita puhki? Älä unta näe, High, soittolistaradiot ovat siinä toistensa kaltaisia, oli musiikkigenre mikä tahansa.

    Soittolistan idea on nimenomaan soittaa tietyt kappaleet "tehosoitossa" niin puhki, että kansa kyllästyy eikä taatusti osta niitä. Tosin tehosoitto toimii helpommin toivotulla tavalla (eli myyntiä LISÄÄVÄSTI) nuorisomusiikissa kuin iskelmässä, koska kierto on nopeampaa. Siellä on enemmän "yhden hitin ihmeitä" ja vähemmän näitä satoja biisejä levyttäneitä konkareita (mallia Kari Tapio tai Katri Helena).

    Äänestä

  • Oletko nyt sekoittanut kanavat???
    Nimenomaan Sävelradio EI soita samoja biisejä..
    Testasin tämän matkalla Suomen halki, ainoastaan yksi biisi tuli 2 kertaan 12 h aikana...
    Ett silleen...

    Äänestä

  • Sulla on väärä kanava ollut. Itse olen kuunnellut kauan Sävelradiota ja nimenomaan soitetaan eri lauluja. Ei samoja niin kuin jossakin Suomipop tms..

    Lisäksi Sävelradiolta tulee uutiset tunnin välein. Juontajat ei oo pellejä niin kuin jollain muulla kanavalla.
    On väärä jos tällainen radio lopetetaan. Sillä Sävelradion kuuluvuusalueella asuu 3.7 miljoonaa ihmistä ja heistä Sävelradio tavoittaa noin 500 000 viikossa.
    Tuskin edes joku SuomiPOP kerää noin paljon kuulijoita.

    Toivottavasti adressi auttaa ja jos ei auta niin tollaiselle kansanedustajalle pitää antaa kenkää eduskunnasta!

    Äänestä

  • Friidu kirjoitti:

    Oletko nyt sekoittanut kanavat???
    Nimenomaan Sävelradio EI soita samoja biisejä..
    Testasin tämän matkalla Suomen halki, ainoastaan yksi biisi tuli 2 kertaan 12 h aikana...
    Ett silleen...

    Kuulohavaintoni perustuu viime syksystä tämän vuoden puolelle duunissa soineeseen kanavaan. Siellä muijat pitivät radiota auki ja sanovat kanavan olevan Sävelradio. Samat biisit soivat kyllästymiseen asti, joten jo pitkän aikaa olen yrittänyt välttää tuota "naistenhuonetta". Ei naisten, vaan musiikin takia. Hermot ne on minullakin ;)

    En ihan viime viikoina ole kuunnellut radiota (kotona) kuin satunnaisesti, joten onhan se soittotapa voinut muuttua parempaan suuntaan. Onneksi on levyt olemassa, joten saa sitä mitä haluaa.

    Äänestä

  • Friidu kirjoitti:

    Oletko nyt sekoittanut kanavat???
    Nimenomaan Sävelradio EI soita samoja biisejä..
    Testasin tämän matkalla Suomen halki, ainoastaan yksi biisi tuli 2 kertaan 12 h aikana...
    Ett silleen...

    En ole sekoittanut kanavia, Sävelradio on soittolistakanava samalla tavalla kuin Iskelmä. Kuuntelen Sävistä joskus paljonkin, kun kyllästyn Iskelmään (esimerkiksi viime kesänä, kun aloin saada näppylöitä Anne Mattilan "Perutaan häät" -kappaleesta).

    Tosin Sävelradion soittolista on laajempi kuin Iskelmän, eivätkä samat biisit toistu yhtä usein. Soittolista on laajempi myös musiikin laadun suhteen, Iskelmä on keskittynyt kotimaiseen uuteen iskelmään, Sävelradio soittaa aika paljon esimerkiksi 60-luvun levyjä ja myös alkuperäislevytyksinä eikä pelkästään Suomi-versioina.

    Äänestä

  • Friidu kirjoitti:

    Oletko nyt sekoittanut kanavat???
    Nimenomaan Sävelradio EI soita samoja biisejä..
    Testasin tämän matkalla Suomen halki, ainoastaan yksi biisi tuli 2 kertaan 12 h aikana...
    Ett silleen...

    Miksi sävelradiosta ei tehdä, vain netissä kuuluvaa radioasemaa, silloin se ei menettäisi kuuntelijoitansa.

    Äänestä

Sävelradio erottui pirteästi höttösoittolista-radioista. Arvostan Sävelradion soittolistaa mm. sen takia että se soittaa vanhoja klassikkoja, esimerkiksi suosikkiani Carpentersin biisejä. Todella tyhmä päätös. Kissi tai Energy ois joutunu menemään. Surkia.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


........ kirjoitti:

Sävelradion saatava jatkaa

Liikenne ja viestintäministeriö ei myöntänyt Sävelradion toimiluvalle jatkoa. Sen sijaan uusia lupia myönnettiin mm: nuorille naisille ja rock musiikkiin suuntautuneille kanaville. Nykyinen toimilupa on voimassa vain tämän vuoden loppuun.

http://adressit.com/savelradio

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu