on Suomen yleisin koirarotu. Vaan eipä näy paljoa näitä kaduilla kulkevan! Miksiköhän. Luulevatko omistajat että koira saa kesällä esim. Tarhassa liikuntaa riittävästi? pah..
Tietysti huono on sanoa kun ei asu maalla. Oletteko nähneet paljon maalla lenkitettävän suomenajokoiria?
Suomenajokoira
7
860
Vastaukset
- love
no. en oo paljoo nähny ku ei tääl meil päin oo paljoo suomenajokoirii. jtn 3. kaks niistä on koko ajan häkis, en ainakaa oo nähny et niitä lenkitettäis. :< eikä sitä toista viedä ees mettälle..voi koira raukkaa. :`< ja se kolmas on meitin. :D se käy mettällä. ja myöskin säännöllisesti lenkitetään (pitkiä lenkkejä!)suomenajokoirat on parhaita ^^
- haukku24
Kyllä on surullista kuulla että ihmiset ei hoida koiraansa oikein.
Mulla ei oo koiria, hoidan vaan naapurin kahta suomenajokoiraa.. :D - love
haukku24 kirjoitti:
Kyllä on surullista kuulla että ihmiset ei hoida koiraansa oikein.
Mulla ei oo koiria, hoidan vaan naapurin kahta suomenajokoiraa.. :Dno onnhan se. :`< ja sen toisen häkkiki on niin pieni, ettei sillä oo ees sielä paljoa tilaa liikkua...
- tiia*
meillä on kolme suomenajuria joista jokaista liikutetaan käyttötarkoituksen mukaisesti, kantavana olevaa narttua huomattavasti vähemmän, kuin kilpailukunnossa pidettävää narttua, kolmas, jo eläkkeellä oleva saa liikettä hieman vähemmän kuin tämä kilpaileva yksilö. Polkupyörä on kesällä ajurin paras kaveri.
- korpien.kulkija
Pakko kyllä myöntää että' harvoin näkee ihmisiä ajokoiran kanssa kävelemässä. Tuntuu itsestäänkin siltä että paljon on katsojia kun pennun kanssa on kävelyllä. Ne jotka koiriaan käyttävät käyttävät kyllä säännöllisesti ja kunnolla toisen ääripään edustajia tiedän myös. Ikävää että toisten koirat joutuvat olemaan tarhassa. Olen itse ollu sitä vastaan että tarha rakennetaan koska pelkään ajatusta että kohta koira on siellä 24/7.Nimittäin en talvis aikaan voi olla koirani luona aina opiskelujeni takia. Jos olisin siellä aina tietäisin että koira ei joutuisi tarhaan, mutta täytyy toivoa, että muutkin sen ymmärtävät. Jos tarhaa ei ole vaikeaa se koiran tarhan nurkkaan jääminen on.
- Koiramus_
Itse ulkoilutan suomeajokoiraa päivittäin keskustan alueella :) Muutamia suomenajokoiria tulee vastaan silloin tällöin. Monet kasvattajat ovat sellaisia että eivät myy koiraa esim. keskustan alueille vaan haluaa että koira asuisi hieman sivummassa. Tarhaan yleensä metsämiehet koiransa jättää joka ei ole oikein :(
- mur
niinpä.on todella surullista kun erittäin moni ottaa ajokin vaan metsälle kaveriks.Koira saa liikuntaa vain metsästysaikana,muutoin istua kököttää häkissä 24/7.Sieltä se sitten otetaan monen kuukauden liikuntalakon jälkeen metsään juoksemaan moneksi tunniksi. >:(
Itse asun maalla ja omistan 2 ajokkia.kumpaakin juoksutan/kävelytän päivittäin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2313011Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1972646Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1121253Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411208Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2991119- 701108
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3721091Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a211005Omakotitalossa väkivaltaa ounasrinteellä
Kertoo iltalehdet Mitä lienee Tapahtui. Verinen ihminen kannettu lanssiin8833