Löytyneekö mistään istuinkarttaa Finnmatkojen B747 koneesta, lähinnä kiinnostaa mikä on penkkijako extraluokassa? Jalkatila verrattuna Finnairin md-11?
Istuinkartta
RessiErkki
192271
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Ei se kovi hääviä voi olla jos työnnetään 580 matkustajaa siihen purkkiin. Ite oon menossa Malesiaan heidän jumbolla ja sinne työnnetään ainoastaan 386 matkustajaa....
koneissa on first ja business-luokat, joten niitä ei todellakaan voi verrata keskenään!
Malesialaisilla on apinaluokassakin 34" pitsiä !!!
sillä Phukettiin mennään yleensä 757 ja tällä 747 tilaa on ruhtinaallisesti eli "Miellyttävässä ja tilavassa jumbojetissä on toisessa kerroksessa Premium-luokka, jossa on jalkatilaa jopa 44 tuumaa. Päämatkustamossa jalkatilaa on 31–34 tuumaa.Kyllä kelpaa ja siksi Finnmatkat 747 ja sen tekee näköjään moni muukin, jes jes ja 4 tuntia nopeammin eli sekin on hyvä juttu, jää sekin aika lomalle.
välilaskun kanssa matka kestää aikataulun mukaan 12h10min, jos "jumbo" lentää 4h nopeammin suoraan, silloinhan matkan pitäisi kestää vain 8h10min. En ymmärrä minkä matematiikan mukaan Finnmatkat on ajan laskennu, itse käytin "ojalan lasku-oppia".
jo, että teillä ei ole perillä yhtään enempää aikaa,kesti lento mitä tahansa, välilasku tai ei. Perillä olette sen tasan viikon tai kaksi ja siihen koneen kääntöaika noin 1.5-2 tuntia päälle. Jos toi 747:n matka-aika onkin nopeampi ja on aikaisemmin perillä, niin kyllä se myös aikaisemmin lähtee takaisin. Ja vaikka isomman koneen kääntöaika onkin hiukan pidempi kuin pienemmän,joka teoriassa pidentää perilläoloaikaa, niin vastaavasti sen vaatiman pidemmän check-in ajan ja lastauksen vuoksi pitää olla kentällä aikaisemmin, joten itse asiassa perilläoloaika(hotellilla) voi olla hieman lyhempi(varsinkin kun myös saapuessa kestää koneen purku, tavaroiden saaminen, passijono, porukan bussiin saaminen jne. hommat luultavasti kauemmin). Tämä on pelkkää faktaa, ei mitään potaskaa, ajatelkaa itse kunnolla toi homma läpi.
Eikös se mennyt niin, että vain osassa päämatkustamon paikoissa on 31-34" jalkatila, muistaakseni vain 60 paikkaa. Lopuissa 29". Jostain muistan näin lukeneeni. Suomalaisten huonolla tuurilla, suomalaiset istuvat noissa ahtaimmissa penkeissä, koska jos lento lähtee Tukholmasta, ruotsalaiset osaavat kyllä vaatia paremmat paikat itselleen.
Ja jos suurimmassa osassa penkeistä jalkatila on tuo 29" niin sehän on ihan sama kuin Finnairin 757ssa ja 31" on sama kuin Air Finlandin 757ssa, eli ei siis mitään uutta jalkatiloissa. Harva suomalainen raaskii kuitenkaan ostaa paikkaa Premium-luokkaa, ruotsalaiset kylläkin.
Matka-aika toki lyhenee.
Ja se kone ei ole mikään "Finnmatkat 747", se on tod.näk "Fritidsresor.se"-väreissä ja konehan on siis TuiFly Nordicin tai jos ihan tarkkoja ollaan niin Corsairin. Finnmatkat on vain ja ainoastaan matkanjärjestäjä.
ja tyhmäksi jäät. Mihin se 4 tuntia häviää jos ei ole lisää perillä oloa ? kerrotko sen minulle jos lentää 4 tutnia nopeammin ? heh heh oletko oikeasti noin tyhmä ? On muuten nuo sinun syyt aika mielenkiintoisia kun niitä esim. passijonoja voi olla lentipä millä vaan ? tyhmä olet ja tyhmäksi jäät kun puhut tuomoisia mutta oma on häpeesi .
Minä kerron sinulle kohta miltä se tuntui olla 4 tuntia aikaisemmin Phuketissa kuin Finnairin 757 joka tulee 4 tutnia myöhemmin perille. Otanko sinulle oikein DVD:lle jos et muuten usko kun finski vasta laskeutuu ja minä otan jo 3 . olutta hotellissa, eiköhän tyhmempikin jo siitä tajua jos ei muuten, kuten sinä.
suu pannaan, kun meikä ottaa uima-altaalla olutta silloin kun sinä olet jo lentokentällä lähdössä kohti kotia?
katos kun meikä tuli 4 tuntia myöhemmin kuin sinä. niin meikä lähtee, myös pois 4 tuntia myöhemmin kuin sinä. heh heh heh. näin simppeliä se on.
Ainoa missä säästät on lentomatkustusaika. Ajatteleppa asiaa toiselta kantilta. Oppaat, jotka ovat sinua kentällä vastassa toivat juuri kentälle paluumatkalaiset, jotka lähtevat samalla koneella takaisin millä juuri tulit. Sama kuvio on Finnairilla matkustavien kohdalla. He ovat myös sen saman 2vk perillä. 4 tuntia häviää loman kummastakin päästä mutta ne kohdistuvat kotimaan päähän eli olet yhteensä 8 tuntia vähemmän aikaa reissussa mikä on pelkkää plussaa, koska se kohdistuu lentomatkaan.
vain toteaa, että on täällä sentään ainakin pari järkevää, jotka huomaa kahdesta edellisestä kommentista. Tuolle ekalle kahelille ei taitaisi edes rautalankasta vääntäminen auttaa, kun raukka ei sitäkään ymmärtäisi. Taitaa olla niitä tyyppejä, joka ottaa pyyhkeen ja samppoon mukaan kun menee oikein suihkukoneeseen. Jos nyt mihinkään on menossa, kun ei taida vielä kellosta mitään edes ymmärtää, eikä ainakaan sen käytöstä. Kannattaisi miettiä vaikka tuota omaan nilkkaan osunutta kaljavertausta, jota aika hyvin siinä kommentoitiin. Luulisi sen nyt kaaliin menevän, kunhan ei ota sitä olutta yhtään ennen miettimistä. Ja tosiaan,se kokonaismatka-aika on sitten sen 7-8 tuntia lyhempi, mutta eipä se paljoa tunnu viikossa tai kahdessa, riippuen vähän tietysti kellonajoistakin milloin lennot lähtee ja tulee. Ja niistä passijonoista sanoin sillä mielellä, että,tietysti muut lennot samaan aikaan sinne vaikuttaa, on todennäköistä että niitä mollaamiasi myöhään tulevia on noin 200 henkeä ja teitä "yläluokkaa" on lähes 600, joten näin maalaisjärjellä ajatellen saattaa se kestää lähes 3 kertaa pidempään pistää porukka terminaalin läpi ja busseihin. Oliko tuo vain sinulle liian vaikeaa matematiikkaa, kun oli noin ISOJA lukuja kuin jopa 600 mukana?
lentoajan lyhennys kohdistuu kotimaan päähän, voi kristus kun olet tyhmä. Et sitten näköjään osaa mutta ei se mitään. et sinä koskaan lennolle edes pääse silä noin tyhmät pidetään lukkojen takana. Kysyn sinulta että uskotko itse tuohon legendaan ? lueppa oikein kunnolla ja mieti nyt vähän. Laita asia helpommaksi ja kuvittele että menet lähijunalla Keravalle tänään 45 minuutissa ja huomenna tulee uusi juna joka menee siis saman matkan 35 minuutissa. Kuinka paljon aikaisemmimn olet Keravalla ?Eikö oleihmeelistä tuo matikka, siis 10 minuuttia vaikka matka oli sama. Ehdit jo juoda kupin kahvia kun se vanha juna mikä eilen ajoi tulee vasta asemalle. näin se menee vaikka on kysymyksessä lentokone ja matka Phukettiin. Joko lampu syttyi ?
nykyinen matka-aika 757 on 13,5 tuntia. Laske uudelleen niin alkaa sinunkin matikka sujua. Mistä sinä tuon 12 tuntia repäsit. sinne ei mikään kone lennä välilaskun kanssa 12 tuntiin suomesta. On se sen verran monesti menty . ei edes myötätuulessa.
että en ole missään eikä moni muukaan väittänyt etteikö se kone olisi 3-4 tuntia aikaisemmin siellä perillä ,jos samaan aikaan lähtisi kuin välilaskun tekevä 757. Totuus on että kysymys on siitä kuinka pitkä se loma-aika on perillä ja kun ihan varmasti se 747 ei siellä perillä viivy kuin samat 1.5-2 tuntia kuin 757, niin edelleen perillä olo aikaa on 1 tai 2 jne viikkoa se noin 2 tuntia. Olisi mukava tässä nähdä ne aikataulut eri yhtiöillä ja konetyypeillä, jotka varmaan ystävällisesti kaivat esille meille tyhmille, jotta näkisin todelliset kellonajat. Tuosta että lentoajan lyhennys kohdistuu kotimaan päähän olen ihan samaa mieltä, mutta kyllä noissa viesteissä on alunperin puhuttu vain siitä että loma-aika Phuketissa on pidempi. Ainoa ero on että lyhyemmällä lentoajalla olet 4 tuntia enemmän kokonaisloma-ajastasi kotona (757 koneella olet sen 4 tuntia lentokoneessa). Eipä se paljoa tunnu jos on 4 viikkoa lomalla töistä. Keravan juna jutun ymmärrän ihan hyvin mutta mietipä itse, jos sillä junalla on 10 min kuluttua paluu takaisin ja sillä toisella junalla olisi sama juttu. Jos olisit viikon lomalla Keravalla niin nopeammalla junalla olisit siellä tuon 10 min aikaisemmin ja takaisin kotona 20 min aikaisemmin. Mutta molemmilla junilla olisit tasan viikon 10min Keravalla. MOT. Lisäksi onnekseni ei tarvitse ajella vahingossakaan sun kanssa samassa junassa Keravalle, koska A: ei ole asiaa Keravalle
B: täältä ei kulje junia suoraan sinne
C: minulla on oma auto jolla kuljen aina.
Eli ajele vaan sitä Malmin ja Keravan väliä junalla ihan rauhassa koko lomasi, emme törmää ja ota mittanauha mukaan ja tarkista montako tuumaa on tilaa.Lopuksi, ainakin olen noin 150 kertaa lentokoneeseen päässyt ja ihan ilmaan saakka, joten on ollut huonot lukot.
ja kysynkin että minkä alan insinööri olet ? tuo sinun sepustus on tyypillistä teidän kieltä ja korjataan sitten vahingot. Turhaa höpötystä joka ei johda mihinkään. Ja olet ollut oikein 150 kertaa lentokoneessa. ihan oikeassa koneessa, siis sellaisessa joka lentää ? et kai valehtele ?
voi puhua, kun kaikesta kuttuillaan, mut kone- inssi oon ja lentomääräkin on ihan aikuisten totta ja uskokaa tai ei mutta olen jopa ihan oikeesti lentänyt konetta, mutta vain purjekonetta ja senkin opetttajan kanssa. Muuten, ei ole mitään syytä tänne valehdella, kuten toisilla.
Penkkijako extra luokassa on 3 3, ja jalkatila 31-34 tuumaa.
Premium-luokasta niin olisi ollut hyvä matkustaa eikä ollut edes kallis kun matkan hintaa sisältyy myös juomat. Jalkatilaa 44 tuumaa mutta kyllä 34 tuumaa mahtuu myös ihan hyvin.
Minulle on lennolla tärkeintä että penkkejä on 3 vierekkäin. Lennämme pienen lapsen kanssa joten molempien vanhempien on hyvä olla lähellä.