Mietimpä tässä seuraavaa, jos aukkoa kasvatetaan ja valotusaikaa pienennetään tai jos aukkoa pienennetään ja valotusaikaa kasvatetaan, pysyy valoarvo samana. Niin eroaako kuvat keskenään?
aukon ja valotusajan suhde
Marja79
111535
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Valotuksen puolesta ei eroa, mutta syväterävyys ja liikeepäterävyys saattavat muuttua.
eli näin:
pieni aukko -> suuri syväterävyys
suuri aukko -> pieni syväterävyys
lyhyt valotusaika -> pysäyttää liikkeen
pitkä valotusaika -> liike-epäterävyyttä havaittavissa
Hei vielä!
Entä miten olette oppineen säätämään aukkoa, suljinaikaa ja iso lukua? kokeilemalla/ko?
Onko olemassa jotain perus sääntöjä valintaan? Itse aloittelemassa juuri harrastusta ja pikkasen osaamaton asian suhteen :(
pienet avitukset tulisi todella tarpeeseen :)
kokeilemalla se sujuu.
Pieni nyrkkisääntö koskien polttoväliä ja suljinnopeutta: Jos sulla on polttoväli 30mm, tulisi suljinnopeus olla mielummin nopeempi kuin 1/30 sekkaa, 50mm => 1/50, 200mm => 1/200.
Aina parempi mitä nopeempaa suljinta kykenet käyttämään, tietenkin sen mukaan minkälaisen kuvan haluat.
Valotuksen oppii parhaiten käsisäätöisellä perinteisellä kameralla. Jos siinä vielä on erillinen valotusmittari, niin joka kerta tulee mietittyä asia läpi.
Yleensä säädän aukolla syvyysterävyyden ja kone arpoo tarvittavan ajan. Jos aika on liian pitkä polttovälille, nostan herkkyyttä. Jos herkkyyttä en voi nostaa tarpeeksi, turvaudun salamaan tai mieluummin jalkaan (tai jalkoihin :-)
digikameralla on kätevää, kun voi ottaa testikuvan ja kattoa tuloksen saman tien. Jos kuvaan liikkuvaa kohdetta, säädän valotusajan sopivaksi ja otan suurimman aukon. Jos taas maisemaa, laitan pienen aukon ja jätän valotuksen kameran hommaksi. Kokeilemalla se on pakko tehdä, ei kuvatessa aina ehdi niin tarkkaan miettiä. Asiaa auttaa, jos on kokemusta ja tietää suunnilleen, mitä asetuksia pitäisi käyttää.
uudessa paikassa kun kuvaat, käytä kameran ohjelmaa, jossa itse saat määrätä aukon ja kamera hoitaa suljinnopeuden itse. Ota pari testikuvaa ja katso onko kamera osannut valottaa oikein, jos ei, säädä valotuksen korjausta plussaan tai miinukseen.
Jos maisema pysyy suht samana, saat samoilla asetuksilla loputkin kuvat onnistumaan.
"Jos taas maisemaa, laitan pienen aukon ja jätän valotuksen kameran hommaksi."
Miksi maisemaa kuvatessa pieni aukko?
Entä onko perusteita valoherkkyyden suuruuteen? Eli milloin ja paljon?
ISO arvon nostaminen lisää kohinaa, joten (lähes) aina kannattaa käyttää pienintä mahdollista ISO-arvoa.