pohjoseen lomalle?!?

kkk

tarkotuksena ois lähteä mieheni kanssa ens kuun aikana pohjoseen lomalle mutta ei olla koskaan siellä käyty ja nyt haluttaiskin tietoa että minne siellä kannattaa suunnistaa ja missä ois suht.koht. halpa yöpyä?? lähinnä mökkiyöpymistä etsimme (yksittäisiä mökkejä),mutta tietenkin kaikki tiedot ovat tervetulleita! jotain ihanaa luontomaisemaa kaipaamme,mutta sellane lapista varmaa löytyy kyl joka paikasta,mutta mikä ois sellanen in!! =)

7

1004

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpä niin

      ja tuohon pitäisi jotain muka vastata ? Jospa kerrot minulle mihin siellä etelässä kannattaa mennä, missä on edullista yöpyä ja luettele kaikki paikat missä pitää käydä ? miltä nyt tuntuu ? kaykää vaikka Rovaniemi, Utsjoki, Inari, Muonio, Ylläs, Pallas, Saariselkä, Levi, Pyhä jne joko alkaa selvitä

      • kkk

        no aattelinpa et täältä vois tulla apuja mut eipä näköjään mitää järkevää..


      • kari-
        kkk kirjoitti:

        no aattelinpa et täältä vois tulla apuja mut eipä näköjään mitää järkevää..

        Olen itsekin haeskellut viikon reissulle majoitusta Lapista, kolme yötä on jo hoidettu, pari vielä hakusessa.
        Sen huomion olen tehnyt, muina kesinä on reissattu etelässä päin, sähköposteihin on vastattu salamannopeasti, kun olen majoitusta kysynyt.
        Lapin majoitus"neuvoloihin" olen laittanut näköjään turhaan, kolmesta postista yhteen on vastattu, kiitos inari ja rovaniemi!


        Mökithän on pääosin hienoja kelomökkejä, niissä kyllä viihtyy.
        Muutaman kerran Saariselällä käyneenä, olen sitä mieltä että siitä vasta alkaa maisemat muuttua erilaisiksi, katsottavaa riittää.

        Älä lannistu, vaan etsi netin kautta mökkimajoitusta, kyllä sitä tarjontaa on.


    • Riekko

      Olen itse pohjois-Lapista kotoisin ja suosittelen tietysti matkaa ihan pohjoiseen ;)
      Maisemat ovat vaihtelevampia kuin keski-Lapin tasaisemmat metsämaisemat. Joko käsivarren Lappi tai Inari-Utsjoki, joista molemmista voi tehdä helposti esim päivämatkan Norjan puolelle, jossa on taas vielä erilaisempaa. Mökkimajoituksessa on tunnelmaa :)

    • jeki

      Osoitteesta www.nettimokki.com luulisi jotain löytyvän.

    • paikallinen

      osoitteesta www.aittatieva.net
      Rauhallisella paikalla Kittilässä. Mökeissä perusmukavuudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on hänen nimen viimeinen tavu?

      🎣🎣🎣🎣🎣
      Ikävä
      75
      1243
    2. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      50
      1170
    3. Olet lihonut kuin pullataikina

      Olet lihonut kuin pullataikina. Et ole yhtä kaunis kuin aikaisemmin. Oletko ryyppäämässä käynnyt joka ilta?
      Ikävä
      73
      1105
    4. Kyllä on ihmisillä paha olla

      Harmi, kun se pitää kipata toisten niskaan. Noh, huhuhan kertoo, että koko palsta on menossa kiinni. Pitäneekö paikkan
      Sinkut
      160
      826
    5. Festivaaliko?

      Ei kunnon valoja tai mitään rakenteita, amatöörien puuhastelua äänentoistoa myöten.Yksi soittotaitonen bändi! Luisia kyl
      Kuhmo
      34
      720
    6. Toivotko jotain tapahtuvan

      Että saisit kaivattusi vaimoksesi?
      Ikävä
      57
      714
    7. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      43
      713
    8. Ammoniakkivuoto

      Oliko tämä Kiantaman tehtaalla? Ei heitä huonot uutiset Kiantamaa kiertämästä. Pitäsikkö jo laittaa lappu luukulle ja mu
      Suomussalmi
      18
      598
    9. Mies viimeinen viestisi..

      Minkä verran panostit? Oliko jotain kokreettista. Pyysitkö treffeille? Ilmoititko halusta tavata? Epämääräisiin ei mon
      Ikävä
      114
      576
    10. Mustikanpoimintaa

      Raskasta ja hidasta hommaa on vaikka kyllä pääsisi ihan hyville tuntipalkoille jos ämpärin tunnissa ehtisi hyvältä paika
      Maailman menoa
      73
      575
    Aihe