pohjoseen lomalle?!?

kkk

tarkotuksena ois lähteä mieheni kanssa ens kuun aikana pohjoseen lomalle mutta ei olla koskaan siellä käyty ja nyt haluttaiskin tietoa että minne siellä kannattaa suunnistaa ja missä ois suht.koht. halpa yöpyä?? lähinnä mökkiyöpymistä etsimme (yksittäisiä mökkejä),mutta tietenkin kaikki tiedot ovat tervetulleita! jotain ihanaa luontomaisemaa kaipaamme,mutta sellane lapista varmaa löytyy kyl joka paikasta,mutta mikä ois sellanen in!! =)

7

1004

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niinpä niin

      ja tuohon pitäisi jotain muka vastata ? Jospa kerrot minulle mihin siellä etelässä kannattaa mennä, missä on edullista yöpyä ja luettele kaikki paikat missä pitää käydä ? miltä nyt tuntuu ? kaykää vaikka Rovaniemi, Utsjoki, Inari, Muonio, Ylläs, Pallas, Saariselkä, Levi, Pyhä jne joko alkaa selvitä

      • kkk

        no aattelinpa et täältä vois tulla apuja mut eipä näköjään mitää järkevää..


      • kari-
        kkk kirjoitti:

        no aattelinpa et täältä vois tulla apuja mut eipä näköjään mitää järkevää..

        Olen itsekin haeskellut viikon reissulle majoitusta Lapista, kolme yötä on jo hoidettu, pari vielä hakusessa.
        Sen huomion olen tehnyt, muina kesinä on reissattu etelässä päin, sähköposteihin on vastattu salamannopeasti, kun olen majoitusta kysynyt.
        Lapin majoitus"neuvoloihin" olen laittanut näköjään turhaan, kolmesta postista yhteen on vastattu, kiitos inari ja rovaniemi!


        Mökithän on pääosin hienoja kelomökkejä, niissä kyllä viihtyy.
        Muutaman kerran Saariselällä käyneenä, olen sitä mieltä että siitä vasta alkaa maisemat muuttua erilaisiksi, katsottavaa riittää.

        Älä lannistu, vaan etsi netin kautta mökkimajoitusta, kyllä sitä tarjontaa on.


    • Riekko

      Olen itse pohjois-Lapista kotoisin ja suosittelen tietysti matkaa ihan pohjoiseen ;)
      Maisemat ovat vaihtelevampia kuin keski-Lapin tasaisemmat metsämaisemat. Joko käsivarren Lappi tai Inari-Utsjoki, joista molemmista voi tehdä helposti esim päivämatkan Norjan puolelle, jossa on taas vielä erilaisempaa. Mökkimajoituksessa on tunnelmaa :)

    • jeki

      Osoitteesta www.nettimokki.com luulisi jotain löytyvän.

    • paikallinen

      osoitteesta www.aittatieva.net
      Rauhallisella paikalla Kittilässä. Mökeissä perusmukavuudet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olisko jo aika?

      Voisitko jo viimein puhua tai avata edes yhteydet sen mahdollistamiseksi.
      Ikävä
      95
      1114
    2. Kuin moni sun

      Perään on jäänyt itkemään?
      Ikävä
      71
      607
    3. Miten uimaportaat voivat maksaa 250 000 euroa?

      Ei mitenkään, jokainen täysjärkinen sen tietää. Ei se ihme ettei verovarat riitä. https://www.is.fi/taloussanomat/art-2
      Maailman menoa
      110
      587
    4. Rakas, ihana rakkain elämäni rakkaus

      Minäkin tarvisin ne sanat sinulta. Tosin annat sen tunteen läsnäolollasi.. jos vain me vielä nähdään.. pelkään sitä maai
      Ikävä
      34
      554
    5. Jussi kutsuisi eduskunnan koolle, jos joku pyytäisi

      Eikös oppositio ole huudellut eduskuntaa koolle jo monta viikkoa? "– En ole saanut siihen liittyvää pyyntöä tai toivett
      Maailman menoa
      93
      535
    6. Hei gaggelibylly ootko valmis?

      Tuun kohta hakee sut ratsullani miesprinsessa ❤️
      Ikävä
      74
      512
    7. Hyvä tietää

      Onko jotain, mitä hänen olisi hyvä tietää?
      Ikävä
      39
      491
    8. Martinalle onnea

      Kaunis Martina täyttää tänään 44 vuotta! Olkoon syntymäpäivä iloa ja onnea täynnä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      214
      476
    9. Rakastamisesi tarkoitus

      Mikä oli kaiken tarkoitus? En sitä tiedä, en ymmärrä. Olet mielessäni, alati. Olen miettinyt. Ei sillä taida olla merki
      Ikävä
      47
      458
    10. Joku vika täytyy olla jos et edes

      treffeille pääse 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      81
      455
    Aihe