Olen uskossa oleva lesbo, ja olen kokenut todella paljon syrjintää luterilaisessa seurakunnassa. Myös uskonkäsitykseni ymmärrettävästi poikkeavat hieman luterilaisesta uskonkäsityksestä. Tuli tässä mieleeni ajatus omasta seurakunnasta kirkon sisälle; seurakunnasta, jonne voisi tulla sellaisena kuin on, rakastavan ja armollisen Jumalan silmien alle. Ei välikäsiä tai auktoriteetteja, vain Jumala ja me. Voisimme yhdessä keskustella avoimesti uskon asioista, ilman, että joku IHMINEN tuomitsee ja usuttaa eheytymään.
Oma kirkko
homoseksuaaleille ja transi...
201301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
seurakunta olisi avoin myös heteroille, kaikille.:)
Kristus on perustanut vain yhden kirkon, ei monia kirkkoja, ja kirkon uskontunnustuksessa sanotaan että kirkko on yksi ja jakaantumaton. Se on aina kaikille ihmisille erottelematta ketään millään perusteella, sillä kaikki ihmiset on luotu Jumalan kuviksi ja he ovat kaikki sen takia arvokkaita.
Monetkin ns uskonpuhdistajat ovat luoneet omia oppejaan, jotka ovat saaneet kannattajia ja seuraajia erilaisina lahkoina. Lutherin seuraajia kutsutaan luterilaisiksi. Kristus ei ole koskaan perustanut luterilaisuutta, se pitää aina muistaa.
Tässä yksi esimerkki:
http://www.goddesstemple.co.uk/about.html
Miksi vain puhutaan, kukaan ei uskalla lähtee tekemään mitään asioille.... Miksi???
Tunnen itse homoja ja lesboja, jotka ovat löytäneet oman hengellisyytensä wiccasta, joka tarjoaa mahdollisuuksia mieltää jumaluudet vapaammin ja sellaisille tavoilla, joka ei loukkaa kenenkään seksuaalisuutta. Usein - mutta ei aina homomiehet mieltyvät enemmän miesjumaluuksiin ja lesbot taas vastaavasti jumalattariin. Monet tunnustavat kaikkien läsnäolon, mutta kokevat omakseen vain jotkut niistä.
Kristinusko ei todellakaan ole ainoa vaihtoehto, ja suosittelisinkin jokaista itseään etsivää tutustumaan eri uskomusjärjestelmiin - sillä kuten eräs vanha rakas ystävä aikanaan sanoi - "jokaisella uskomusjärjestelmällä on ripaus totuudesta, mutta kellään ei ole sitä kaikkea". Taolaisuudella on varmasti tarjottavaa monelle, samoin dharmalla ja zenillä ja buddhalaisuudella. Monet neo-pakanauskonnot sopivat loistavasti myös homoseksuaaleille.
Ehkä suosittelisin lukemaan ensimmäisenä Khalil Gibranin kirjan `Profeetta'. Se voi herättää siihen, että millaista kauneutta on kristillisyyden ulkopuolellakin. Englanniksi se löytyy mml täältä:
Ref:
http://www.columbia.edu/~gm84/gibtable.html
Homokirkoja on paljon maailmalla, miksi ei Suomessakin?
Ahdas mielisyys ja pelko erilaisuutta kohtaan
tekevät monista ihmisistä melkein invalideja
.Vaikka he muuten olisivatkin ihan tavallisia.
Kanssaihmisten reaktiot johtuvat yleensä
heidän omista peloistaan ja syyllisyyden
tunteistaan.Suurin syy tähän on se ,että
monet ns.kaappi homot tai lesbot eivät myönnä
taipumuksiaan.Vaan kieltävät ne ,ja nostattavat eräänlaisen fobian läheistensä mielessä,koska eivät kykene käsittelemään omaa personnallisuutta.He pelkäävät katsoa todellista kuvaa omasta itsestään,ja rakentavat valheellisen persoonan itsestään.
En voi ymmärtää tätä homoseksuaalista suuntautumista, koska ei pelkästään ole uskonnon vastaista vaan jopa luonnon. Tosin Jumala sanoo, että hän rakastaa kaikkia sellaisina kuin ovat
Vielä vähemmän sitä, kun homoseksualien pitäisi saada adoptoida lapsi. Siis tämä menee minulta täysin yli kun ajattelee, kuinka paljon lapsi joutuu tästä kärsimään.
Saa infota vapaasti
Ihmeellistä tuo teidän fundamentalistien kirjoittelu. Homoseksuaalisuus on täysin luonnollista. Monesti verrataan, että simpanssitkin tekevät sitä. Niin tekevätkin, mutta pitääkö meitä homoja verrata simpansseihin. Ei.
Me homot käyttäydymme täysin samalla tavalla kuin heterotkin. Osa meistä hakee seksikokemuksia urakalla, osa parisuhdetta. Minä olen kallistunut parisuhteen kannalle, ja siitä pidän kiinni.
Seuraava voi mennä herjaamisen ja parjaamisen puolelle: kokeileppa homofobi kerran peppupanoja. Ja kokeile sen jälkeen toisen kerran. Sitten kun olet kokeillut, anna naisellesikin mahdollisuus. Koska tutkimusten mukaan suuri osa suomalaisista heteromiehistä tykkää anaaliyhdynnöistä, mikset sinäkin. Anna panna vaikka kynttilä pyllyyn. Huomaat, että naiset ovat aika yksinkertaisia seksuaalisen tyydytyksen suhteen, mutta miehillä riittä mistä lypsää. Sinun oma paisuvaiskudoksesi riittää sinne pitkälle peräsuoleen ja heti tulee vastaan eturauhanen, joka on miehen kiihottumisessa orgasmiin asti se tärkein elin. Sieltähän se koko tavara tulee (jota ei raamatun mukaan saa laskea maahan).
Tämän jälkeen kun voit saada orgasmin sekä sillä pikku kikkelillä ja että paras kaverisi nussii sinua peppuun, tule kertomaan minulle mikä on epäluonnollista. Luoja teki meidät nauttimaan tästä maailmasta, harmi sille joka kuvittelee pääsevänsä Hänen luokseen kärsimällä.
Ehken sairasta tai niin kauheaa homofobiaa, mutta silti ei löydy ymmärrystä. Varsinkaan uskovaisiin homoihin, sillä raamatussa sanotaan esim "Jumala loi ihmisen kuvakseen, Jumalan kuvaksi hän loi, mieheksi ja naiseksi hän loi heidät.Jumala siunasi heidät ja sanoi heille: olkaa hedelmällisiä, lisääntykää ja täyttäkää maa ja ottakaa se valtaanne. Vallitkaa meren kaloja, taivaan lintuja ja kaikkea, mikä maan päällä elää ja liikkuu." Ja myös muissa kohdissa kuin tässä osoitetaan, että mies ja nainen kuuluvat yhteen. Siksi tämä on niin vaikeaa ymmärtää, varsinkin uskovaisten ihmisten keskuudessa
paljon uskovaisia homoja liikuta ymmärrätkö sinä vai et. Mene vaikka ulos lenkille, siellä on kaunis ilma. Miksi tuhlata aikaa sisällä lukien homopalstoja? Mikä siinä homoudessa niin sinua kiinnostaa?
Heterot ovat yleensäkin paljon kiinnostuneeempia homoudesta, kuin homot heteroudesta. Jotenkin outoa. Eikö heteroilla ole elämää?
Tarkoitatteko Sir sitä, että Raamatussa käsketään tuhoamaan koko kulttuuri väestöräjähdyksellä. Kristityille kuuluu myös vastuuta tästä maailmasta, jonka Jumala on luonut, mutta tuossa Raamatun kohdassa sitä ei mainita. Eikö mistään tarvitse mitään välittää?
Homo on mies siinä missä heteromieskin, ja lesbo samalla tavalla nainen kuin heteronainen. Vestö lisääntyy, mutta kaikkien ei tarvitse silti lisääntyä, sillä ihmissuku jatkuu joka tapauksessa. Monilla homoilla on sitä paitsi enemmän lapsia perheessään kuin herteroilla, eikä kaikki herotkaan hanki tai saa lapsia.
En tiedä mihin mahdatte uskoa, mutta ainakaan kristityiltä ei ole aivojen käyttö kielletty. Ehkä teidän pitäisi tosiaan ottaa aikalisä ja opiskella ennen kuin menette mitään käsityksiänne nettiin kirjoittelemaan.
no voin valaista minkä takia minä tätä teen koska minulla ei riitä ymmärrystä tähän ja miksi se minua kiinnostaa?? no koska en voi ymmärtää tätä homousta varsinkaan uskovaisten keskuudessa. Valaisiko tämä tarpeeksi??
Osa uskovaisista tulkitsee Raamattua eri tavalla kuin sinä. Vaikka sinä et näe joissain kohdissa mitään tulkinnanvaraa, niin joku toinen voi nähdä.
Sinun ei tarvitsekaan ymmärtää jonkun toisen raamatuntulkintoja. Kunhan annat olla kunkin rauhassa, riippumatta siitä, miten hän Raamattuaan tulkitsee.
Toisen kunnoittamista on se, että antaa kunkin toteuttaa uskoaan omalla tavallaan, vaikka se tuntuisi itsestä miten kummalliselta tahansa.
Nyt heti toimeen ja perustamaan ei auta jos vaan näillä sivuilla tästä puhutaan... Vaatii tekoja ja ihmisiä mukaan.
kirjoitelkaa suoraan [email protected] joille uskonasiat tärkeitä ja olette valmiita perustamaan uskonnollistayhteisöö.
et ole Uskossa, jos olet lesbo. Tunne itsesi.
Samaa vanhaa jankutusta. Toisen uskoa ei kukaan toinen voi tietää.
Sinä et voi estää ketään uskomasta. Tiedä se ja häivy.
Joko olet uskovainen tai lesbo,mutta kaiken logiikan mukaan et voi olla molempia.Jos olet kristitty,uskot Raamattuun ja sen lakeihin.Raamattu kieltää homouden koska se on syntiä.Vaikka Jeesus kuoli syntiesi tähden Hänkin ei suvainnut homoutta.
Eli sulla on kaksi vaihtoehtoa joko hyväksyt Raamatun ja olet siten kristitty tai et.
Jos et, niin te näin:
1) Perusta oma uskonto missä kaikki on okei.
2) Kirjoita oma "Raamattu" missä sinä olet kuningas niin johan sitten olet samalla linjalla. No problems.
Uskovainen JA lesbo eivät ole keskenään mitenkään ristiriidassa. Jumalaan voi luottaa, ihmisiin ei välttämättä.
Usko Jumalaan niin pelastut. Ei siinä muita uskontoja tai uusia Raamattuja tarvitse keksiä.
Jumalan siunausta sinulle, rukoilen puolestasi. :)